Licensed to Sierra Nevada Masters               HY-TEK's Meet Manager 12/7/2008
                             Sierra Nevada Masters                             
                        Reno Winner's Meet -12/06/2008                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kedrova, Olga             48 NEPT                 3:00.00    2:24.72  
 
Event 1  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalter, Shelly           50 Unattached           2:30.00    2:25.33  
 
Event 2  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron             28 WCM-PC               2:03.50    2:02.44  
  2 Dunn, Alex                28 AMS-37               2:20.00    2:12.24  
 
Event 2  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik             31 SNM-PC               1:50.00    1:47.36  
  2 Nordberg, JD              30 RAM-PC               1:55.00    1:54.12  
 
Event 2  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrilla, Eric            38 SNM-PC               1:55.00    1:52.84  
 
Event 2  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke III, Frank         43 SAC-PC               1:58.00    1:58.70  
  2 VanHoven, Paul            44 WCM-PC               2:45.99    2:44.02  
 
Event 2  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waterman, Gregg           50 Unattached           2:27.00    2:28.96  
  2 Deits, Paul               52 DAM-PC               3:10.00    2:51.61  
 
Event 2  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           55 Unattached           2:20.00    2:16.30  
  2 Trachok, Rick             56 SNM-PC               2:22.00    2:28.53  
 
Event 2  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chiapella, Kirk           61 CVM-PC               2:32.00    2:28.34  
  2 Gleeson, Gerald           61 FGMS-PC              2:43.00    2:39.14  
 
Event 2  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Jim               77 SNM-PC               3:19.00    3:24.03  
 
Event 3  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arata, Melissa            32 AMS-37               1:15.00    1:11.39  
  2 Bair, Megan               32 FGMS-PC              1:18.00    1:18.45  
 
Event 3  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrell, Imani            43 PNA-PN                    NT    1:14.41  
 
Event 3  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steeb, Denise             45 RAM-PC                    NT    1:12.36  
  2 Focha, Teresa             47 MAAC-PC              1:41.00    1:38.60  
 
Event 3  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jane                 59 RAM-PC               1:25.00    1:26.90  
 
Event 4  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korotkin, Jason           22 Unattached             55.00    1:00.28  
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC               1:01.80      58.49  
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               1:06.00    1:06.81  
 
Event 4  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          78 CVM-PC               1:47.00    1:47.92  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           28 SNM-PC                 30.00      30.15  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovell, Sarah             30 Unattached             36.00      32.97  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lefebre, Karen            40 SNM-PC                 34.00      30.24  
  2 Burrell, Imani            43 PNA-PN                    NT      38.02  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Caren           48 WCM-PC                 29.50      29.76  
  2 Roepke, Maggie            46 Unattached             34.50      30.67  
  3 Focha, Teresa             47 MAAC-PC                40.80      40.22  
 
Event 6  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korotkin, Jason           22 Unattached             23.50      26.78  
  2 Lintz, Ian                21 SNM-PC                 35.00      29.09  
 
Event 6  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahy, Michael             28 Unattached             26.99      26.34  
  2 Dunn, Alex                28 AMS-37                 40.00      30.51  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahy, Joey                31 Unattached             27.69      26.77  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            37 SNM-PC                 24.00      24.57  
  2 Burks, Robert             37 TTAM-PC                32.00      27.10  
  3 Owens, Chad               39 CVM-PC                 31.47      29.21  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laurie, Rob               42 SNM-PC                 25.90      25.82  
  2 Roepke III, Frank         43 SAC-PC                 27.00      26.00  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fipatov, Pavee            48 NEPT                   30.00      28.02  
  2 Hendricks, Ed             46 SNM-PC                 29.00      28.42  
  3 Navianx, William          49 SNM-PC                 31.00      31.52  
  4 Heimerdinger, Charles     48 SNM-PC                 32.00      33.28  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Mike                 51 ZEN-SR                 31.00      29.01  
  2 Amperse, David            54 YTSM-OR                32.50      31.40  
 
Event 6  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, John              55 KBM-OR                 33.40      30.98  
 
Event 7  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litoff, Danielle          38 MAM-PC               1:01.00    1:00.75  
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Caren           48 WCM-PC                 59.00    1:09.13  
 
Event 7  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalter, Shelly           50 Unattached           1:10.00    1:05.82  
  2 Droescher, Shelley        50 CAM-PC               1:40.00    1:30.09  
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM-PC               1:10.00    1:05.69  
 
Event 7  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Nancy             64 SNM-PC               1:26.00    1:30.41  
 
Event 8  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lintz, Ian                21 SNM-PC                 53.00      53.00  
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy              29 WCM-PC                 52.00      50.51  
  2 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC                 54.90      54.54  
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nordberg, JD              30 RAM-PC                 53.00      50.92  
  2 Dean, Ric                 32 CUBU-PV                   NT      58.12  
  3 Morales, Dan              30 SNM-PC               1:13.00    1:06.69  
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burks, Robert             37 TTAM-PC                59.00      57.23  
  2 Foge, Matthew             37 SMMM-PC                   NT      59.57  
  3 Jezek, Ryan               37 CVM-PC               1:15.00    1:11.06  
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen            43 WCM-PC                 53.90      53.62  
  2 Gale, Blayne              43 SNM-PC               1:03.00    1:01.87  
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jeff               45 ZEN-SR                 55.32      55.08  
  2 Romaneschi, Brian         45 CVM-PC               1:06.00    1:01.59  
  3 Zirkelbach, Eric          47 Unattached           1:09.00    1:03.81  
  4 Walker, Bryon             49 MAAC-PC              1:05.00    1:08.39  
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Mike                 51 ZEN-SR                 59.00      56.55  
  2 Amperse, David            54 YTSM-OR              1:10.25    1:01.81  
  3 Anderson, David           52 Unattached           1:12.00    1:05.06  
  4 Conkey, James             53 SNM-PC               1:30.00    1:17.46  
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lintz, Steven             58 SNM-PC               1:01.00    1:02.16  
  2 Ritter, John              55 KBM-OR               1:08.26    1:07.27  
  3 Trachok, Rick             56 SNM-PC               1:03.00    1:07.77  
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chiapella, Kirk           61 CVM-PC               1:10.00    1:04.51  
  2 Gleeson, Gerald           61 FGMS-PC              1:14.00    1:11.93  
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloman, Jack             68 CVM-PC               1:09.00    1:07.20  
 
Event 8  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Jim               77 SNM-PC               1:22.00    1:30.20  
 
Event 9  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           28 SNM-PC                 36.00      35.14  
 
Event 9  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan               32 FGMS-PC                37.87      38.12  
 
Event 9  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lefebre, Karen            40 SNM-PC                 40.00      38.30  
  2 Smith, Claudia            43 CVM-PC                 50.00      40.58  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Maggie            46 Unattached             36.75      35.78  
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Droescher, Shelley        50 CAM-PC                 50.00      47.64  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yarovleva, Liubov         64 CHAI                   49.00      45.58  
 
Event 10  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Russell           26 WCM-PC                 30.95      28.98  
  2 Eckland, Tait             27 SNM-PC                 29.15      29.99  
  3 Dunn, Alex                28 AMS-37                 40.00      34.76  
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dean, Ric                 32 CUBU-PV                   NT      34.72  
  2 Morales, Dan              30 SNM-PC                 45.00      36.31  
 
Event 10  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            37 SNM-PC                 29.00      30.33  
  2 Foge, Matthew             37 SMMM-PC                   NT      36.97  
  3 Jezek, Ryan               37 CVM-PC                 48.00      39.11  
 
Event 10  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanHoven, Paul            44 WCM-PC                 32.00      30.75  
  2 Laurie, Rob               42 SNM-PC                 29.90      30.76  
  3 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC                 33.00      31.93  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fipatov, Pavee            48 NEPT                   33.00      31.67  
  2 Navianx, William          49 SNM-PC                 37.30      36.06  
  3 Heimerdinger, Charles     48 SNM-PC                 36.00      38.47  
 
Event 10  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenman, Larry           59 Unattached             42.00      39.79  
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kravchenko, Vladimir      61 CHAI                   40.00      36.45  
 
Event 10  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Randy             85 CVM-PC               1:00.00      56.79  
 
Event 11  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           28 SNM-PC               2:20.00    2:30.45  
 
Event 11  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arata, Melissa            32 AMS-37               2:45.00    2:37.47  
 
Event 11  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kedrova, Olga             48 NEPT                 3:30.00    2:47.50  
  2 Focha, Teresa             47 MAAC-PC              3:22.50    3:27.02  
 
Event 12  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korotkin, Jason           22 Unattached           2:00.00    2:18.17  
 
Event 12  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik             31 SNM-PC               1:56.00    1:59.06  
 
Event 12  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               2:20.00    2:23.60  
 
Event 12  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Walker, Bryon             49 MAAC-PC              3:00.00         DQ  
 
Event 12  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waterman, Gregg           50 Unattached           2:49.00    2:50.76  
 
Event 15  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           28 SNM-PC                 30.00      32.84  
 
Event 15  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arata, Melissa            32 AMS-37                 36.00      32.73  
  2 Lovell, Sarah             30 Unattached             36.00      34.14  
  3 Bair, Megan               32 FGMS-PC                34.14      35.22  
 
Event 15  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrell, Imani            43 PNA-PN                    NT      34.53  
 
Event 15  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steeb, Denise             45 RAM-PC                    NT      33.64  
 
Event 15  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jane                 59 RAM-PC                 38.00      38.72  
 
Event 15  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Nancy             64 SNM-PC                 42.00      47.87  
 
Event 16  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lintz, Ian                21 SNM-PC                 29.00      29.56  
 
Event 16  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jeff             32 Unattached             29.00      33.38  
 
Event 16  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            37 SNM-PC                 24.00      25.70  
 
Event 16  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanHoven, Paul            44 WCM-PC                 35.99      33.63  
 
Event 16  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zirkelbach, Eric          47 Unattached             41.59      38.34  
  2 Heimerdinger, Charles     48 SNM-PC                 33.00      39.45  
 -- Jones, Jeff               45 ZEN-SR                 31.56         DQ  
 
Event 16  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, James             53 SNM-PC                 50.00      42.89  
 
Event 16  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           55 Unattached             31.00      30.56  
 
Event 16  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloman, Jack             68 CVM-PC                 40.00      39.36  
 
Event 16  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          78 CVM-PC                 48.00      47.75  
 
Event 17  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa             47 MAAC-PC              1:31.30    1:31.97  
 
Event 18  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korotkin, Jason           22 Unattached             53.00      59.21  
 
Event 18  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron             28 WCM-PC                 56.00      56.34  
 
Event 18  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik             31 SNM-PC                 53.00      52.25  
  2 Nordberg, JD              30 RAM-PC                 58.00      57.57  
 
Event 18  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burks, Robert             37 TTAM-PC              1:06.00    1:05.59  
 
Event 18  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen            43 WCM-PC                 59.00    1:00.55  
 
Event 18  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendricks, Ed             46 SNM-PC               1:02.00    1:09.54  
  2 Walker, Bryon             49 MAAC-PC              2:00.00    1:35.76  
 
Event 18  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, John              55 KBM-OR               1:27.40    1:24.70  
 
Event 19  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kedrova, Svetlana         26 NEPT                   35.00      33.78  
 
Event 19  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovell, Sarah             30 Unattached             30.00      28.19  
 
Event 19  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litoff, Danielle          38 MAM-PC                 29.00      31.98  
 
Event 19  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lefebre, Karen            40 SNM-PC                 30.00      28.45  
  2 Smith, Claudia            43 CVM-PC                 35.00      31.52  
 
Event 19  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Maggie            46 Unattached             28.50      28.79  
  2 Steeb, Denise             45 RAM-PC                    NT      29.19  
 
Event 19  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalter, Shelly           50 Unattached             35.00      30.11  
  2 Droescher, Shelley        50 CAM-PC                 42.00      40.27  
 
Event 19  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM-PC                 32.00      30.93  
  2 Lee, Jane                 59 RAM-PC                 33.00      33.83  
 
Event 20  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC                 24.90      24.47  
  2 Dunn, Alex                28 AMS-37                 30.00      26.98  
 
Event 20  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dean, Ric                 32 CUBU-PV                   NT      26.14  
  2 Johnson, Jeff             32 Unattached             24.00      26.44  
  3 Morales, Dan              30 SNM-PC                 40.00      30.16  
 
Event 20  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            37 SNM-PC                 22.00      23.25  
  2 Jezek, Ryan               37 CVM-PC                 38.00      31.30  
 
Event 20  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke III, Frank         43 SAC-PC                 23.80      23.48  
  2 Laurie, Rob               42 SNM-PC                 23.90      23.68  
  3 VanHoven, Paul            44 WCM-PC                 26.00      26.17  
  4 Gale, Blayne              43 SNM-PC                 30.00      27.90  
 
Event 20  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jeff               45 ZEN-SR                 24.62      24.50  
  2 Romaneschi, Brian         45 CVM-PC                 30.00      27.03  
  3 Heimerdinger, Charles     48 SNM-PC                 28.00      28.68  
  4 Zabotkine, Nikolai        49 CHAI                   29.00      29.05  
  5 Zirkelbach, Eric          47 Unattached             32.47      29.42  
  6 Walker, Bryon             49 MAAC-PC                28.80      29.66  
 
Event 20  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Mike                 51 ZEN-SR                 24.50      25.33  
  2 Amperse, David            54 YTSM-OR                28.10      28.33  
  3 Anderson, David           52 Unattached             32.00      28.92  
  4 Conkey, James             53 SNM-PC                 40.00      34.07  
 
Event 20  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           55 Unattached             26.50      25.90  
  2 Ritter, John              55 KBM-OR                 27.78      27.56  
  3 Lintz, Steven             58 SNM-PC                 30.00      27.79  
  4 Greenman, Larry           59 Unattached             31.00      30.07  
  5 Trachok, Rick             56 SNM-PC                 30.00      31.40  
 
Event 20  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Gerald           61 FGMS-PC                34.00      33.05  
 
Event 20  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloman, Jack             68 CVM-PC                 30.00      30.35  
 
Event 20  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Jim               77 SNM-PC                 36.12      38.37  
  2 Hathaway, Pierre          78 CVM-PC                    NT      42.55  
 
Event 21  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan               32 FGMS-PC              1:24.17    1:27.45  
 
Event 21  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Droescher, Shelley        50 CAM-PC               1:50.00    1:46.34  
 
Event 22  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Russell           26 WCM-PC               1:06.50    1:03.67  
  2 Eckland, Tait             27 SNM-PC               1:07.81    1:06.08  
  3 Nonaka, Andy              29 WCM-PC               1:08.28    1:12.41  
  4 Dunn, Alex                28 AMS-37               1:15.00    1:19.67  
 
Event 22  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dean, Ric                 32 CUBU-PV                   NT    1:14.80  
 
Event 22  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrilla, Eric            38 SNM-PC               1:06.00    1:05.57  
  2 Jezek, Ryan               37 CVM-PC               1:30.00    1:27.50  
 
Event 22  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               1:10.00    1:10.25  
 
Event 22  Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Randy             85 CVM-PC               3:00.00    2:09.53  
 
Event 23  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           28 SNM-PC               1:10.00    1:09.88  
 
Event 23  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arata, Melissa            32 AMS-37               1:15.00    1:10.67  
  2 Lovell, Sarah             30 Unattached           1:12.00    1:13.94  
  3 Bair, Megan               32 FGMS-PC              1:25.00    1:21.33  
 
Event 23  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lefebre, Karen            40 SNM-PC               1:10.00    1:11.57  
  2 Smith, Claudia            43 CVM-PC               1:40.00    1:24.19  
 
Event 23  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Maggie            46 Unattached           1:15.20    1:12.65  
  2 Kedrova, Olga             48 NEPT                 1:35.00    1:16.20  
  3 Steeb, Denise             45 RAM-PC                    NT    1:16.39  
  4 Focha, Teresa             47 MAAC-PC              1:38.00    1:39.41  
 
Event 23  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jane                 59 RAM-PC               1:25.00    1:31.05  
 
Event 23  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yarovleva, Liubov         64 CHAI                 1:40.00    1:41.28  
 
Event 24  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Russell           26 WCM-PC               1:02.00    1:02.75  
 
Event 24  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jeff             32 Unattached           1:00.00    1:04.03  
  2 Morales, Dan              30 SNM-PC               1:25.00    1:16.64  
 
Event 24  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jezek, Ryan               37 CVM-PC               1:48.00    1:21.26  
 
Event 24  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen            43 WCM-PC               1:03.00    1:03.58  
  2 Roepke III, Frank         43 SAC-PC               1:10.50    1:04.03  
  3 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               1:05.00    1:05.63  
 
Event 24  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jeff               45 ZEN-SR               1:08.65    1:07.03  
 
Event 24  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amperse, David            54 YTSM-OR              1:17.25    1:12.84  
 
Event 24  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kravchenko, Vladimir      61 CHAI                 1:20.00    1:12.96  
 
Event 27  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Nancy             64 SNM-PC              10:00.00    8:54.33  
 
Event 28  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy              29 WCM-PC               5:10.00    5:04.45  
  2 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC               6:21.00    5:44.75  
 
Event 28  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burks, Robert             37 TTAM-PC              6:23.00    5:57.61  
 
Event 28  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Bryon             49 MAAC-PC              6:47.00    7:11.51  
 
Event 28  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waterman, Gregg           50 Unattached           7:05.00    7:00.44  
  2 Deits, Paul               52 DAM-PC               7:30.00    7:39.37  
 
Event 28  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trachok, Rick             56 SNM-PC               6:15.00    6:56.63  
 
Event 28  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chiapella, Kirk           61 CVM-PC               7:05.00    6:51.76