Pacific Masters gif

Results
Alan Liu
Memorial



Mountain View Masters
14 September 2008

            The 5th Annual Alan Liu Memorial SCM Meet - 9/14/2008             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edminster, Allison        21 HSTM-PC                32.24      32.64  
  2 Keegan, Rhiley            24 MELO-PC                39.35      38.86  
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edminster, Allison        21 HSTM-PC                38.83      41.27  
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 2:22.61  12/10/1995 N WUNDERLICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC               2:48.00    2:39.96  
                  38.56     1:19.09 (40.53)     2:00.05 (40.96)     2:39.96 (39.91)
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edminster, Allison        21 HSTM-PC                41.79      41.09  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 28.84   11/6/1994 JAMIE RAAB                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                 35.00      33.76  
  2 Edminster, Allison        21 HSTM-PC                37.87      35.90  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC               1:17.00    1:17.35  
                  35.38     1:17.35 (41.97)                                        
  2 Edminster, Allison        21 HSTM-PC              1:28.42    1:22.01  
                  40.33     1:22.01 (41.68)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             25 PRES                   27.95      29.36  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otto, Julia               29 STAN-PC              1:10.00    1:07.48  
                  33.06     1:07.48 (34.42)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             25 PRES                 2:11.20    2:22.10  
                  32.10     1:07.20 (35.10)     1:44.12 (36.92)     2:22.10 (37.98)
  2 Koht, Alicia              27 MVM-PC               2:30.00    2:24.10  
                  33.11     1:09.57 (36.46)     1:47.47 (37.90)     2:24.10 (36.63)
  3 Otto, Julia               29 STAN-PC              2:40.00    2:26.02  
                  33.00     1:09.04 (36.04)     1:47.09 (38.05)     2:26.02 (38.93)
  4 Kohan, Michelle           28 LOM-PC               2:59.27    2:52.11  
                  40.41     1:23.01 (42.60)     2:07.13 (44.12)     2:52.11 (44.98)
  5 Duffy, Kathleen S         26 MVM-PC               3:15.00    3:03.68  
                  39.03     1:24.33 (45.30)     2:14.16 (49.83)     3:03.68 (49.52)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koht, Alicia              27 MVM-PC               5:00.00    5:05.82  
                  35.44     1:13.53 (38.09)     1:52.52 (38.99)     2:31.71 (39.19)
        3:10.48 (38.77)     3:49.44 (38.96)     4:28.04 (38.60)     5:05.82 (37.78)
  2 Duffy, Kathleen S         26 MVM-PC               7:30.00    6:31.13  
                  44.40     1:33.08 (48.68)     2:23.70 (50.62)     3:13.77 (50.07)
        4:03.79 (50.02)     4:54.40 (50.61)     5:44.67 (50.27)     6:31.13 (46.46)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             25 PRES                   29.60      33.93  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koht, Alicia              27 MVM-PC                 35.00      34.02  
  2 Kohan, Michelle           28 LOM-PC                 39.38      41.11  
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohan, Michelle           28 LOM-PC                    NT    3:20.70  
                  45.29     1:36.17 (50.88)     2:28.18 (52.01)     3:20.70 (52.52)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             25 PRES                 1:10.00    1:12.24  
                  33.27     1:12.24 (38.97)                                        
  2 Koht, Alicia              27 MVM-PC               1:20.32    1:16.29  
                  36.48     1:16.29 (39.81)                                        
  3 Duffy, Kathleen S         26 MVM-PC               1:45.00    1:38.09  
                  48.24     1:38.09 (49.85)                                        
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             25 PRES                 4:57.00    5:41.66  
                  32.91     1:12.02 (39.11)     1:55.89 (43.87)     2:39.90 (44.01)
        3:31.72 (51.82)     4:24.32 (52.60)     5:03.27 (38.95)     5:41.66 (38.39)
 -- Koht, Alicia              27 MVM-PC               5:56.00         DQ  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna            32 TOC-PC                 32.00      32.15  
  2 Bair, Megan               32 FGMS-PC                37.51      38.04  
  3 Chow, Jackie              30 DAM-PC                 39.99      39.19  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna            32 TOC-PC                 38.00      37.86  
  2 Bair, Megan               32 FGMS-PC                42.19      42.29  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan               32 FGMS-PC              3:35.00    3:25.28  
                  48.53     1:40.75 (52.22)     2:33.56 (52.81)     3:25.28 (51.72)
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna            32 TOC-PC                 32.00      31.03  
  2 Chow, Jackie              30 DAM-PC                 36.99      35.38  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna            32 TOC-PC               1:10.00    1:11.44  
                  33.21     1:11.44 (38.23)                                        
  2 Chow, Jackie              30 DAM-PC               1:21.99    1:29.55  
                  39.84     1:29.55 (49.71)                                        
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna            32 TOC-PC               5:00.00    5:33.63  
                  35.84     1:15.60 (39.76)     1:57.34 (41.74)     2:38.91 (41.57)
        3:27.35 (48.44)     4:16.11 (48.76)     4:54.86 (38.75)     5:33.63 (38.77)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              37 STAN-PC                40.00      39.27  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen             38 WCM-PC               1:15.00    1:13.14  
                  35.23     1:13.14 (37.91)                                        
  2 Tong, Connie              37 STAN-PC              1:30.00    1:24.18  
                  40.75     1:24.18 (43.43)                                        
  3 Barrios, Janette R        35 MVM-PC               1:41.00    1:36.83  
                  46.38     1:36.83 (50.45)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              37 STAN-PC              3:10.00    2:58.69  
                  40.65     1:24.30 (43.65)     2:11.11 (46.81)     2:58.69 (47.58)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              37 STAN-PC              6:25.00    6:21.66  
                  42.11     1:28.06 (45.95)     2:15.94 (47.88)     3:04.76 (48.82)
        3:53.81 (49.05)     4:43.06 (49.25)     5:32.71 (49.65)     6:21.66 (48.95)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia          39 CRUZ-PC                40.00      40.68  
  2 Barrios, Janette R        35 MVM-PC                 58.00      53.92  
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia          39 CRUZ-PC              3:25.00    3:12.18  
                  45.95     1:34.18 (48.23)     2:23.19 (49.01)     3:12.18 (48.99)
  2 Duggan, Karen             38 WCM-PC                    NT    3:12.84  
                  42.52     1:29.92 (47.40)     2:20.53 (50.61)     3:12.84 (52.31)
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrios, Janette R        35 MVM-PC                 54.00      50.51  
 -- Tong, Connie              37 STAN-PC                50.00         NS  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen             38 WCM-PC               1:25.00    1:19.90  
                  36.86     1:19.90 (43.04)                                        
  2 Barrios, Janette R        35 MVM-PC               1:54.00    1:44.27  
                  51.01     1:44.27 (53.26)                                        
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia          39 CRUZ-PC              6:25.00    6:11.74  
                  41.00     1:28.11 (47.11)     2:17.29 (49.18)     3:06.44 (49.15)
        3:56.25 (49.81)     4:46.75 (50.50)     5:28.79 (42.04)     6:11.74 (42.95)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyle, Catherine          42 LOM-PC                 32.00      32.28  
  2 Sheeper, Lisa             44 MELO-PC                30.00      33.12  
 -- don, Sarah                42 STAN-PC                35.00         DQ  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyle, Catherine          42 LOM-PC               3:00.00    2:58.11  
                  41.30     1:25.73 (44.43)     2:12.76 (47.03)     2:58.11 (45.35)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parter, sue               40 MVM-PC               6:00.00    7:02.25  
                  47.38     1:38.19 (50.81)     2:31.24 (53.05)     3:25.15 (53.91)
        4:19.81 (54.66)     5:14.46 (54.65)     6:08.54 (54.08)     7:02.25 (53.71)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gelman, Kathryn           43 STAN-PC                33.00      36.99  
  2 don, Sarah                42 STAN-PC                45.00      41.97  
  3 Lewis, Annika             43 MVM-PC                 45.00      45.61  
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Annika             43 MVM-PC               3:30.00    3:29.28  
                  47.04     1:39.24 (52.20)     2:33.43 (54.19)     3:29.28 (55.85)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyle, Catherine          42 LOM-PC                 38.64      37.51  
  2 Lewis, Annika             43 MVM-PC                 39.00      43.27  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schuster, Laura           42 MVM-PC               3:30.00    3:18.73  
                  44.19     1:34.32 (50.13)     2:26.21 (51.89)     3:18.73 (52.52)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheeper, Lisa             44 MELO-PC              1:20.00    1:27.41  
                  43.12     1:27.41 (44.29)                                        
  2 Boyle, Catherine          42 LOM-PC               1:35.99    1:35.66  
                  43.11     1:35.66 (52.55)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 27.54   7/21/2006 LISA DAHL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC                31.50      29.70  
  2 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC                 33.00      31.55  
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                 32.72      33.65  
  4 Millar, Karene L          46 MVM-PC                 36.00      36.15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 59.44  10/27/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               1:10.00    1:09.08  
                  33.82     1:09.08 (35.26)                                        
  2 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               1:13.21    1:14.46  
                  36.29     1:14.46 (38.17)                                        
  3 Matena, Jana              46 MELO-PC              1:25.00    1:19.45  
                  38.93     1:19.45 (40.52)                                        
  4 Millar, Karene L          46 MVM-PC               1:20.00    1:20.07  
                  37.75     1:20.07 (42.32)                                        
  5 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              1:33.50    1:31.36  
                  44.35     1:31.36 (47.01)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle Lead Off Split Time Trial
===============================================================================
        NATL: # 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC                   NT    2:20.39  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:30.98   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               5:30.00    5:14.82  
                  35.82     1:14.79 (38.97)     1:54.77 (39.98)     2:34.84 (40.07)
        3:15.08 (40.24)     3:55.57 (40.49)     4:36.17 (40.60)     5:14.82 (38.65)
  2 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               5:44.27    5:43.45  
                  38.99     1:21.48 (42.49)     2:05.17 (43.69)     2:49.11 (43.94)
        3:33.02 (43.91)     4:17.16 (44.14)     5:01.02 (43.86)     5:43.45 (42.43)
  3 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              6:58.00    6:35.62  
                  46.55     1:36.19 (49.64)     2:25.22 (49.03)     3:14.53 (49.31)
        4:03.87 (49.34)     4:53.97 (50.10)     5:44.58 (50.61)     6:35.62 (51.04)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 32.54  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millar, Karene L          46 MVM-PC                 50.00      50.78  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC                42.00      39.82  
  2 MC Kenna, Nan             47 STAN-PC                42.50      41.77  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:53.17  10/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Kenna, Nan             47 STAN-PC              3:20.00    3:18.44  
                  46.59     1:36.43 (49.84)     2:28.60 (52.17)     3:18.44 (49.84)
  2 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC              3:00.00    3:19.60  
                  46.86     1:37.09 (50.23)     2:28.43 (51.34)     3:19.60 (51.17)
  3 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              4:13.00    4:25.52  
                1:01.01   2:08.37 (1:07.36)   3:16.54 (1:08.17)   4:25.52 (1:08.98)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 29.98   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC                35.00      34.34  
  2 MC Kenna, Nan             47 STAN-PC                37.00      37.35  
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                 37.85      39.10  
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 2:24.93   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               3:10.00    3:04.79  
                  41.08     1:27.57 (46.49)     2:16.54 (48.97)     3:04.79 (48.25)
  2 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              3:50.00    3:42.40  
                  50.22     1:46.08 (55.86)     2:45.32 (59.24)     3:42.40 (57.08)
 -- Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC              3:08.00         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:07.49   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, meg                47 STAN-PC              1:18.00    1:18.67  
                  36.50     1:18.67 (42.17)                                        
  2 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC              1:27.00    1:21.99  
                  38.39     1:21.99 (43.60)                                        
  3 Matena, Jana              46 MELO-PC              1:19.80    1:23.38  
                  39.17     1:23.38 (44.21)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:31.99  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               2:50.00    2:58.69  
                  38.47     1:24.46 (45.99)     2:22.18 (57.72)     2:58.69 (36.51)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC              5:50.00    6:07.02  
                  39.40     1:24.90 (45.50)     2:13.57 (48.67)     3:00.77 (47.20)
        3:55.17 (54.40)     4:47.18 (52.01)     5:27.00 (39.82)     6:07.02 (40.02)
  2 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              8:00.00    7:45.57  
                  48.45     1:44.86 (56.41)   2:49.06 (1:04.20)   3:50.81 (1:01.75)
      4:56.11 (1:05.30)   6:03.41 (1:07.30)     6:56.00 (52.59)     7:45.57 (49.57)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haussermann, Heidi        50 Unattached             44.00      41.83  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haussermann, Heidi        50 Unattached           1:41.00    1:32.46  
                  43.48     1:32.46 (48.98)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen              52 PCAM-PC              2:45.00    2:50.49  
                  37.45     1:19.28 (41.83)     2:04.04 (44.76)     2:50.49 (46.45)
  2 McCommach, Celia          52 PCAM-PC              3:40.00    3:02.81  
                  42.00     1:28.36 (46.36)     2:15.99 (47.63)     3:02.81 (46.82)
  3 Haussermann, Heidi        50 Unattached           3:33.00    3:25.88  
                  47.83     1:38.49 (50.66)     2:32.94 (54.45)     3:25.88 (52.94)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haussermann, Heidi        50 Unattached           7:17.00    6:53.53  
                  46.37     1:37.64 (51.27)     2:31.17 (53.53)     3:24.11 (52.94)
        4:16.86 (52.75)     5:09.87 (53.01)     6:01.77 (51.90)     6:53.53 (51.76)
  2 Wong, Emily S             53 Unattached          10:00.00    8:31.78  
                  57.04   1:58.86 (1:01.82)   3:02.51 (1:03.65)   4:05.64 (1:03.13)
      5:09.53 (1:03.89)   6:11.89 (1:02.36)   7:12.87 (1:00.98)   8:31.78 (1:18.91)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Caroline         50 STAN-PC                43.00      41.98  
  2 Boyer, Karen              52 PCAM-PC                42.63      44.87  
  3 McCommach, Celia          52 PCAM-PC                50.00      45.28  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 2:41.20   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCommach, Celia          52 PCAM-PC                   NT    3:31.25  
                  50.82     1:44.57 (53.75)     2:38.89 (54.32)     3:31.25 (52.36)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 37.35   12/3/2006 L CRITTENDEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen              50 STAN-PC                42.00      41.88  
  2 Boyer, Karen              52 PCAM-PC                46.26      48.06  
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:59.48  12/15/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen              50 STAN-PC              3:20.00    3:15.15  
                  45.31     1:36.21 (50.90)     2:25.75 (49.54)     3:15.15 (49.40)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen              50 STAN-PC                37.00      38.37  
 -- Kikuta, Karyn O           51 VSAM-PC              1:30.00         NS  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen              50 STAN-PC              1:25.00    1:25.42  
                  40.17     1:25.42 (45.25)                                        
  2 Boyer, Karen              52 PCAM-PC              1:31.72    1:28.67  
                  43.19     1:28.67 (45.48)                                        
  3 Spragge, Phyllis          53 ECYM-PC              1:35.20    1:33.74  
                  45.14     1:33.74 (48.60)                                        
  4 McCommach, Celia          52 PCAM-PC              2:10.45    1:35.16  
                  45.59     1:35.16 (49.57)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen              52 PCAM-PC              2:59.15    3:13.78  
                  42.49     1:35.39 (52.90)     2:29.92 (54.53)     3:13.78 (43.86)
  2 Spragge, Phyllis          53 ECYM-PC              3:28.12    3:26.04  
                  46.34     1:40.43 (54.09)     2:38.37 (57.94)     3:26.04 (47.67)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 28.99   10/7/2006 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Miki           55 MELO-PC                35.00      33.25  
  2 Edminster, Soozee         55 HSTM-PC                35.90      38.08  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:02.55   12/3/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Miki           55 MELO-PC              1:30.00    1:14.73  
                  36.81     1:14.73 (37.92)                                        
  2 Edminster, Soozee         55 HSTM-PC              1:25.00    1:26.96  
                  39.86     1:26.96 (47.10)                                        
  3 Latham, Kate D            56 MVM-PC               1:40.00    1:33.09  
                  43.85     1:33.09 (49.24)                                        
  4 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC               1:58.87    1:47.37  
                  50.32     1:47.37 (57.05)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:20.58   10/1/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               2:20.00    2:15.77# 
                  31.41     1:06.65 (35.24)     1:41.64 (34.99)     2:15.77 (34.13)
  2 Edminster, Soozee         55 HSTM-PC              2:50.00    3:20.70  
                  40.65     1:28.46 (47.81)     2:24.60 (56.14)     3:20.70 (56.10)
  3 Latham, Kate D            56 MVM-PC               3:30.00    3:21.51  
                  44.54     1:35.98 (51.44)     2:29.15 (53.17)     3:21.51 (52.36)
  4 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC               3:56.00    3:58.84  
                  50.42   1:51.04 (1:00.62)   2:55.95 (1:04.91)   3:58.84 (1:02.89)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:50.18  10/15/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               5:00.00    4:47.04# 
                  32.17     1:08.71 (36.54)     1:45.85 (37.14)     2:23.16 (37.31)
        2:59.86 (36.70)     3:36.15 (36.29)     4:12.36 (36.21)     4:47.04 (34.68)
  2 Latham, Kate D            56 MVM-PC               6:30.00    6:59.32  
                  47.57     1:40.31 (52.74)     2:33.83 (53.52)     3:27.76 (53.93)
        4:22.20 (54.44)     5:15.77 (53.57)     6:08.52 (52.75)     6:59.32 (50.80)
  3 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC               8:50.64    8:10.07  
                  52.60   1:54.02 (1:01.42)   2:56.56 (1:02.54)   3:59.73 (1:03.17)
      5:02.74 (1:03.01)   6:06.24 (1:03.50)   7:09.97 (1:03.73)   8:10.07 (1:00.10)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 33.24   12/3/2006 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Miki           55 MELO-PC                45.00      40.87  
  2 Edminster, Soozee         55 HSTM-PC                48.00      48.11  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 2:43.62   12/3/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               3:00.00    2:42.66# 
                  37.60     1:19.15 (41.55)     2:00.95 (41.80)     2:42.66 (41.71)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra-Brungard, Jeanne   56 094-PC                 48.80      48.36  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra-Brungard, Jeanne   56 094-PC               3:48.80    3:46.28  
                  52.75     1:48.12 (55.37)     2:46.72 (58.60)     3:46.28 (59.56)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 32.16   12/3/2006 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 33.00      31.35# 
  2 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC               1:00.00      59.72  
 -- Armstrong, Miki           55 MELO-PC                40.00         NS  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 2:37.51   12/3/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               2:50.00    2:31.13# 
                  33.73     1:12.85 (39.12)     1:52.24 (39.39)     2:31.13 (38.89)
  2 Gregg, Patty              55 STAN-PC              4:18.00    3:46.28  
                  50.40     1:46.25 (55.85)   2:46.77 (1:00.52)     3:46.28 (59.51)
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:14.34   10/7/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Miki           55 MELO-PC              1:45.00    1:30.14  
                  41.48     1:30.14 (48.66)                                        
  2 Edminster, Soozee         55 HSTM-PC              1:45.00    1:39.31  
                  47.17     1:39.31 (52.14)                                        
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   56 094-PC               1:48.80    1:44.50  
                  54.13     1:44.50 (50.37)                                        
  4 Latham, Kate D            56 MVM-PC               2:15.00    1:56.04  
                1:00.79     1:56.04 (55.25)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:43.63   10/1/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Latham, Kate D            56 MVM-PC               4:00.00    4:01.20  
                1:03.46   2:07.84 (1:04.38)   3:11.40 (1:03.56)     4:01.20 (49.80)
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 5:52.11  10/15/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Patty              55 STAN-PC              8:12.00    7:30.09  
                  48.49     1:45.19 (56.70)     2:43.98 (58.79)     3:41.74 (57.76)
      4:45.12 (1:03.38)   5:47.80 (1:02.68)     6:40.44 (52.64)     7:30.09 (49.65)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 32.09   10/7/2006 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dilley, Jeanette          64 UN-PC                  57.00      55.13  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            60 MELO-PC              8:00.00    6:41.65  
                  45.39     1:35.47 (50.08)     2:27.43 (51.96)     3:18.55 (51.12)
        4:09.98 (51.43)     5:01.14 (51.16)     5:52.53 (51.39)     6:41.65 (49.12)
  2 Renshaw, Diane            63 MVM-PC               8:45.00    8:33.33  
                  56.23   1:58.49 (1:02.26)   3:02.06 (1:03.57)   4:07.02 (1:04.96)
      5:12.87 (1:05.85)   6:20.48 (1:07.61)   7:28.40 (1:07.92)   8:33.33 (1:04.93)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dilley, Jeanette          64 UN-PC                1:14.90    1:05.00  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renshaw, Diane            63 MVM-PC               5:09.00    5:12.06  
                1:15.94                             5:12.06 ( )         5:12.06 ( )
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 41.27   2/12/2006 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            60 MELO-PC                50.00      51.01  
  2 Dilley, Jeanette          64 UN-PC                1:40.00    1:02.33  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            60 MELO-PC              3:50.00    3:56.34  
                  54.20     1:54.01 (59.81)   2:55.82 (1:01.81)   3:56.34 (1:00.52)
  2 Renshaw, Diane            63 MVM-PC               5:00.00    4:58.09  
                1:09.81   2:26.49 (1:16.68)   3:43.24 (1:16.75)   4:58.09 (1:14.85)
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 36.27   4/20/2002 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            60 MELO-PC                50.00      49.73  
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renshaw, Diane            63 MVM-PC               4:38.00    4:21.54  
                1:00.82   2:08.89 (1:08.07)   3:17.91 (1:09.02)   4:21.54 (1:03.63)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            60 MELO-PC              7:45.00    8:00.11  
                  52.65                             1:56.26 ( )   3:03.93 (1:07.67)
      4:11.24 (1:07.31)   5:11.58 (1:00.34)   6:14.62 (1:03.04)   8:00.11 (1:45.49)
  2 Renshaw, Diane            63 MVM-PC               9:53.00    9:45.70  
                  59.81   2:07.94 (1:08.13)                             4:47.68 ( )
      6:05.77 (1:18.09)   7:28.45 (1:22.68)   8:35.98 (1:07.53)   9:45.70 (1:09.72)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC                 35.48      36.34  
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 5:59.10  12/15/2002 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC               6:25.00    6:17.39  
                  43.48     1:31.95 (48.47)     2:20.34 (48.39)     3:08.78 (48.44)
        3:56.53 (47.75)     4:44.26 (47.73)     5:31.61 (47.35)     6:17.39 (45.78)
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 kay, ann                  74 MELO-PC                40.00      42.35  
  2 Tegner, Thyra             73 ASRC-PC                49.00      50.52  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             73 ASRC-PC              2:00.00    1:56.81  
                  55.32   1:56.81 (1:01.49)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 41.70   6/10/2007 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 kay, ann                  74 MELO-PC                48.00      49.43  
  2 Tegner, Thyra             73 ASRC-PC              1:07.00    1:06.65  
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 3:25.04   11/4/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             73 ASRC-PC              5:30.00    5:31.92  
                1:11.98   2:37.62 (1:25.64)   4:05.54 (1:27.92)   5:31.92 (1:26.38)
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                45.00      44.66  
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              3:20.00    3:48.00  
                  50.34     1:46.91 (56.57)   2:46.96 (1:00.05)   3:48.00 (1:01.04)
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               8:00.00    7:36.02  
                  50.77     1:47.53 (56.76)     2:45.48 (57.95)     3:42.25 (56.77)
        4:38.61 (56.36)     5:36.86 (58.25)     6:35.68 (58.82)   7:36.02 (1:00.34)
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               1:00.00      53.20  
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              4:20.00    4:17.43  
                  58.43   2:01.71 (1:03.28)   3:08.95 (1:07.24)   4:17.43 (1:08.48)
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                 52.00      51.17  
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                52.00      54.15  
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               2:00.00    1:50.06  
                  52.21     1:50.06 (57.85)                                        
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 7:52.71   10/7/2001 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               8:50.00    8:27.31  
                  59.84   2:05.13 (1:05.29)   3:14.90 (1:09.77)   4:22.78 (1:07.88)
      5:29.00 (1:06.22)   6:33.19 (1:04.19)     7:30.85 (57.66)     8:27.31 (56.46)
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 4:09.07  12/11/2004 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danto, Eloise             80 MVM-PC               5:00.00    5:28.13  
                1:18.01   2:39.94 (1:21.93)   4:04.51 (1:24.57)   5:28.13 (1:23.62)
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 1:01.58   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danto, Eloise             80 MVM-PC               1:15.00    1:31.34  
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 49.92  12/14/2003 RITA SIMONTON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC                 49.00      48.10# 
 
Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:49.64   11/8/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:50.00    1:46.95# 
                  51.73     1:46.95 (55.22)                                        
 
Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 8:17.82  12/14/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               8:30.00    7:58.41# 
                  54.29   1:54.56 (1:00.27)   2:57.29 (1:02.73)   3:59.16 (1:01.87)
      5:00.57 (1:01.41)   6:02.17 (1:01.60)     7:01.74 (59.57)     7:58.41 (56.67)
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 57.62  10/15/2006 BUNNY CEDERLUND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:00.00      59.11  
 
Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:12.85   2/12/1995 JEWEL COOKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               2:15.00    2:13.69  
                1:03.35   2:13.69 (1:10.34)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Scott              23 PCAM-PC                32.00      25.32  
  2 Haines, tim               23 Unattached             28.00      28.04  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 28.69  12/11/2005 GREG OWEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Scott              23 PCAM-PC                32.00      32.18  
  2 Haines, tim               23 Unattached                NT      40.94  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Scott              23 PCAM-PC                26.00      28.42  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett             26 OREG-OR                24.50      24.50  
  2 Phipps, Benjamin          29 LAMV-PC                27.20      25.95  
  3 Reid, Justin              26 USF-PC                 31.00      29.01  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett             26 OREG-OR                56.50      56.22  
                  26.77       56.22 (29.45)                                        
  2 Phipps, Benjamin          29 LAMV-PC                59.10      58.52  
                  28.36       58.52 (30.16)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phipps, Benjamin          29 LAMV-PC              2:11.70    2:09.18  
                  29.71     1:02.00 (32.29)     1:35.60 (33.60)     2:09.18 (33.58)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 26.00  12/10/1995 MICHAEL KANNER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Henry               29 SMMM-PC                37.00      37.38  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               26 USF-PC                 32.00      32.03  
  2 Brigham, Chris            25 STAN-PC                40.00      34.62  
  3 Reid, Justin              26 USF-PC                 40.00      39.67  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:20.30   8/24/2003 AUDY OKTAVIAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               26 USF-PC               2:44.00    2:41.55  
                  34.62     1:14.90 (40.28)     1:57.75 (42.85)     2:41.55 (43.80)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett             26 OREG-OR                25.75      26.39  
  2 Phipps, Benjamin          29 LAMV-PC                27.80      28.88  
  3 Reid, Justin              26 USF-PC                 33.00      33.58  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett             26 OREG-OR              1:10.00    1:04.02  
                  30.32     1:04.02 (33.70)                                        
  2 Guan, Frank               26 USF-PC               1:08.00    1:07.82  
                  32.65     1:07.82 (35.17)                                        
  3 Brigham, Chris            25 STAN-PC              1:30.00    1:10.12  
                  32.99     1:10.12 (37.13)                                        
  4 Chan, Henry               29 SMMM-PC              1:17.00    1:16.82  
                  35.59     1:16.82 (41.23)                                        
  5 Reid, Justin              26 USF-PC               1:20.00    1:18.88  
                  37.47     1:18.88 (41.41)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phipps, Benjamin          29 LAMV-PC              2:25.00    2:28.55  
                  31.04     1:10.43 (39.39)     1:54.22 (43.79)     2:28.55 (34.33)
  2 Chan, Henry               29 SMMM-PC              2:40.00    2:51.35  
                  35.84     1:20.65 (44.81)     2:11.72 (51.07)     2:51.35 (39.63)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roat, Christopher M       34 STAN-PC                26.10      24.95  
  2 Goodman, Casha            34 UCLA-CA                30.00      28.32  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roat, Christopher M       34 STAN-PC                57.70      55.59  
                  27.86       55.59 (27.73)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roat, Christopher M       34 STAN-PC              2:09.20    2:07.11  
                  29.51     1:01.08 (31.57)     1:33.63 (32.55)     2:07.11 (33.48)
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC                32.00      32.05  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC                28.00      27.75  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC              1:08.00    1:05.61  
                  30.08     1:05.61 (35.53)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mediavilla, Andres        33 STAN-PC              2:36.00         NS  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 23.44   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiggen, Jim               37 003-PC                 27.70      28.73  
  2 Henderson, Scott          37 STAN-PC                29.76      32.21  
  3 Hoffman, Seth             39 MELO-PC                45.00      33.28  
  4 Finlay, David J           37 MVM-PC                 38.00      34.63  
  5 wu, Charles               39 MVM-PC                 36.00      36.73  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cousineau, B Paul         37 BAC-PC               1:05.00    1:03.71  
                  30.84     1:03.71 (32.87)                                        
  2 Hoffman, Seth             39 MELO-PC              1:30.00    1:16.68  
                  35.26     1:16.68 (41.42)                                        
  3 Finlay, David J           37 MVM-PC               1:18.00    1:20.04  
                  35.76     1:20.04 (44.28)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cousineau, B Paul         37 BAC-PC               2:18.00         DQ  
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foronda, Paul             37 MVM-PC               7:30.00    7:05.17  
                  41.39     1:29.78 (48.39)     2:23.09 (53.31)     3:19.36 (56.27)
        4:15.08 (55.72)     5:12.22 (57.14)     6:08.61 (56.39)     7:05.17 (56.56)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manson, Jonathan T        39 STAN-PC                31.00      30.70  
  2 Wiggen, Jim               37 003-PC                 36.30      35.32  
  3 Mc Alexander, William     39 MVM-PC                 45.00      39.93  
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Alexander, William     39 MVM-PC               3:10.00    3:18.15  
                  43.74     1:32.20 (48.46)     2:24.27 (52.07)     3:18.15 (53.88)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiggen, Jim               37 003-PC                 33.41      32.18  
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cousineau, B Paul         37 BAC-PC               2:40.00    2:30.00  
                  33.96     1:12.15 (38.19)     1:50.51 (38.36)     2:30.00 (39.49)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monsalve, Sergio          38 STAN-PC              1:25.00    1:10.77  
                  32.83     1:10.77 (37.94)                                        
  2 Wiggen, Jim               37 003-PC               1:12.55    1:11.42  
                  33.00     1:11.42 (38.42)                                        
  3 Mc Alexander, William     39 MVM-PC               1:40.00    1:29.65  
                  44.31     1:29.65 (45.34)                                        
  4 wu, Charles               39 MVM-PC               1:55.00    1:41.11  
                  48.24     1:41.11 (52.87)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monsalve, Sergio          38 STAN-PC              2:55.00    2:34.93  
                  33.72     1:13.96 (40.24)     1:57.80 (43.84)     2:34.93 (37.13)
  2 Wiggen, Jim               37 003-PC               3:10.00    2:40.93  
                  33.24     1:17.20 (43.96)     2:02.20 (45.00)     2:40.93 (38.73)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monsalve, Sergio          38 STAN-PC              5:55.00    5:38.91  
                  34.04     1:12.43 (38.39)     1:56.26 (43.83)     2:40.19 (43.93)
        3:28.30 (48.11)     4:17.42 (49.12)     4:59.07 (41.65)     5:38.91 (39.84)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Adam                43 MELO-PC                30.00      28.53  
  2 Stanek, Kenneth           41 USF-PC                 33.48      29.34  
  3 Lanterman, Scott J        43 MVM-PC                 30.50      30.46  
  4 Shalowitz, jon            41 LOM-PC                 50.00      39.75  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              1:19.47    1:17.79  
                  37.02     1:17.79 (40.77)                                        
  2 Shalowitz, jon            41 LOM-PC               1:45.00    1:37.13  
                  46.19     1:37.13 (50.94)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Rick               40 STAN-PC                27.50      28.50  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- lee, Howard               44 STAN-PC                   NT         NS  
 -- Gould, Rick               40 STAN-PC              2:20.00         NS  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chappell, Mathew          42 USF-PC                 37.00      35.60  
  2 Lanterman, Scott J        43 MVM-PC                 38.00      39.81  
  3 Shalowitz, jon            41 LOM-PC                 56.00      46.18  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              3:45.53    3:35.69  
                  48.46     1:43.74 (55.28)     2:38.88 (55.14)     3:35.69 (56.81)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 25.89  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanek, Kenneth           41 USF-PC                 35.71      30.69  
  2 Chappell, Mathew          42 USF-PC                 37.00      31.54  
  3 lee, Howard               44 STAN-PC                   NT      33.11  
  4 Lanterman, Scott J        43 MVM-PC                 33.00      33.44  
  5 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC                42.42      47.83  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:00.54   3/31/2001 J CLAY BRITT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Rick               40 STAN-PC              1:05.00    1:04.15  
                  28.93     1:04.15 (35.22)                                        
  2 Chappell, Mathew          42 USF-PC               1:21.00    1:11.74  
                  34.09     1:11.74 (37.65)                                        
  3 Stanek, Kenneth           41 USF-PC               1:34.87    1:16.30  
                  35.88     1:16.30 (40.42)                                        
  4 Kerr, Adam                43 MELO-PC              1:25.00    1:17.80  
                  36.04     1:17.80 (41.76)                                        
  5 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              1:32.76    1:26.90  
                  41.59     1:26.90 (45.31)                                        
  6 Shalowitz, jon            41 LOM-PC               2:25.00    1:55.20  
                1:02.24     1:55.20 (52.96)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:12.25  11/22/1998 JIM SORENSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 lee, Howard               44 STAN-PC                   NT    2:55.81  
                  34.29     1:19.01 (44.72)     2:12.32 (53.31)     2:55.81 (43.49)
  2 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              3:21.73    3:13.82  
                  48.13     1:37.07 (48.94)     2:31.39 (54.32)     3:13.82 (42.43)
 -- Crewe, David A            43 Unattached           2:45.00         NS  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 24.42   7/21/2006 JOE REINHARDT                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC                 28.37      28.06  
  2 Anderson, Thomas D        47 MELO-PC                28.25      28.68  
  3 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                28.69      29.28  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 53.76  10/15/2006 DAVID BOATWRIGHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormly, Sherwin J         47 MVM-PC                 59.50    1:01.54  
                  28.14     1:01.54 (33.40)                                        
  2 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC               1:04.00    1:03.54  
                  29.92     1:03.54 (33.62)                                        
  3 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              1:04.48    1:03.80  
                  30.75     1:03.80 (33.05)                                        
  4 Anderson, Thomas D        47 MELO-PC              1:04.32    1:05.82  
                  30.82     1:05.82 (35.00)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:57.99   9/26/2004 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              2:22.93    2:27.76  
                  35.62     1:13.26 (37.64)     1:50.83 (37.57)     2:27.76 (36.93)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              5:06.13    5:10.58  
                  36.32     1:14.75 (38.43)     1:54.63 (39.88)     2:34.44 (39.81)
        3:13.46 (39.02)     3:52.70 (39.24)     4:32.53 (39.83)     5:10.58 (38.05)
  2 Campbell, Chris           47 MVM-PC               5:31.00    5:15.45  
                  36.09     1:14.93 (38.84)     1:54.32 (39.39)     2:34.81 (40.49)
        3:15.31 (40.50)     3:55.75 (40.44)     4:36.08 (40.33)     5:15.45 (39.37)
  3 Stenz, bob                47 MVM-PC               5:05.00    5:17.04  
                  35.57     1:13.86 (38.29)     1:53.60 (39.74)     2:34.22 (40.62)
        3:15.29 (41.07)     3:56.37 (41.08)     4:37.11 (40.74)     5:17.04 (39.93)
  4 McGinley, Patrick B       45 019-ZZ               5:53.63    5:47.04  
                  38.32     1:21.48 (43.16)     2:05.74 (44.26)     2:50.25 (44.51)
        3:34.94 (44.69)     4:19.91 (44.97)     5:05.50 (45.59)     5:47.04 (41.54)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC                 37.00      34.65  
  2 McGinley, Patrick B       45 019-ZZ                 34.21      34.76  
  3 Anderson, Thomas D        47 MELO-PC                41.00      40.86  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 30.83   12/7/2003 GREG OXLEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC                 38.00      37.53  
  2 Adams, Brian R            45 CRUZ-PC                38.00      39.64  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                38.48      37.08  
 -- Anderson, Thomas D        47 MELO-PC                34.11         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren            45 STAN-PC              2:21.92    2:25.31  
                  32.20     1:09.40 (37.20)     1:48.22 (38.82)     2:25.31 (37.09)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:00.66   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren            45 STAN-PC              1:04.20    1:03.75  
                  29.86     1:03.75 (33.89)                                        
  2 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC               1:15.00    1:13.01  
                  34.74     1:13.01 (38.27)                                        
  3 Adams, Brian R            45 CRUZ-PC              1:16.00    1:16.18  
                  35.84     1:16.18 (40.34)                                        
  4 McGinley, Patrick B       45 019-ZZ               1:15.37    1:18.95  
                  35.56     1:18.95 (43.39)                                        
  5 Anderson, Thomas D        47 MELO-PC              1:15.02    1:20.25  
                  37.41     1:20.25 (42.84)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:16.56  10/16/2004 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Brian R            45 CRUZ-PC              2:50.00    2:47.80  
                  35.99     1:19.94 (43.95)     2:09.98 (50.04)     2:47.80 (37.82)
  2 McGinley, Patrick B       45 019-ZZ               2:54.91    2:58.19  
                  36.71     1:20.44 (43.73)     2:15.65 (55.21)     2:58.19 (42.54)
 -- Phelan, Darren            45 STAN-PC              2:23.16         NS  
 -- Antonick, Gary            45 STAN-PC              2:28.00         NS  
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren            45 STAN-PC              5:05.78    4:55.44  
                  31.35     1:07.19 (35.84)     1:44.75 (37.56)     2:22.17 (37.42)
        3:04.65 (42.48)     3:47.36 (42.71)     4:22.38 (35.02)     4:55.44 (33.06)
  1 McGinley, Patrick B       45 019-ZZ               6:43.04    6:35.09  
                  38.88     1:22.76 (43.88)     2:13.42 (50.66)     3:05.16 (51.74)
        4:02.85 (57.69)     5:00.97 (58.12)     5:48.06 (47.09)     6:35.09 (47.03)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle Lead Off Split Time Trial
===============================================================================
        NATL: # 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sorg, Jack H              52 MVM-PC                    NT      29.24  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shilling, ken             50 STAN-PC                25.00      26.39  
  2 Morales, John             50 SRM-PC                 27.00      26.60  
  3 Norman, Mark B            54 MVM-PC                 28.00      28.84  
  4 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 28.50      29.11  
  5 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                34.00      34.82  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC               1:06.00    1:08.96  
                  30.97     1:08.96 (37.99)                                        
  2 Gregory, Ding             50 RINC-PC              1:15.00    1:11.45  
                  35.10     1:11.45 (36.35)                                        
  3 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              1:20.00    1:17.98  
                1:17.98         1:17.98 ( )                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              52 MVM-PC               2:25.00    2:21.44  
                  33.75     1:09.19 (35.44)     1:45.64 (36.45)     2:21.44 (35.80)
  2 Norman, Mark B            54 MVM-PC               2:15.00    2:41.32  
                  36.69     1:17.12 (40.43)     1:59.36 (42.24)     2:41.32 (41.96)
  3 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              2:45.00    3:00.46  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              52 MVM-PC               5:10.00    5:03.97  
                  35.57     1:12.95 (37.38)     1:50.74 (37.79)     2:29.30 (38.56)
        3:07.95 (38.65)     3:46.82 (38.87)     4:26.37 (39.55)     5:03.97 (37.60)
  2 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                   NT    6:39.99  
                  43.97     1:32.71 (48.74)     2:24.15 (51.44)     3:16.58 (52.43)
        4:08.42 (51.84)     5:00.87 (52.45)     5:52.58 (51.71)     6:39.99 (47.41)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             50 SRM-PC                 33.50      33.10  
  2 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 36.00      37.13  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tulin, William C          50 TAM-PC                 40.00      38.06  
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             50 SRM-PC               2:55.00    2:54.49  
                  38.71     1:22.52 (43.81)     2:08.14 (45.62)     2:54.49 (46.35)
  2 Woodruff, David L         52 DAM-PC               3:11.00    3:07.58  
                  42.48     1:29.27 (46.79)     2:18.31 (49.04)     3:07.58 (49.27)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shilling, ken             50 STAN-PC              1:02.00    1:05.58  
                  31.39     1:05.58 (34.19)                                        
  2 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              1:40.00    1:31.07  
                  45.50     1:31.07 (45.57)                                        
 -- Hoxsie, Bob               50 MVM-PC               1:23.00         DQ  
                  36.05          DQ (40.54)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shilling, ken             50 STAN-PC              2:25.00    2:25.25  
                  32.20     1:10.24 (38.04)     1:52.77 (42.53)     2:25.25 (32.48)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             50 SRM-PC               5:12.00    5:08.43  
                  31.19     1:06.80 (35.61)     1:46.43 (39.63)     2:26.64 (40.21)
        3:11.84 (45.20)     3:57.86 (46.02)     4:33.65 (35.79)     5:08.43 (34.78)
  2 Woodruff, David L         52 DAM-PC               6:00.00    6:18.73  
                  40.56     1:27.87 (47.31)     2:19.66 (51.79)     3:11.82 (52.16)
        4:02.29 (50.47)     4:53.29 (51.00)     5:37.15 (43.86)     6:18.73 (41.58)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                57 TAM-PC                 26.50      27.37  
  2 Mc Clelland, Mac          59 MAM-PC                 31.00      29.93  
  3 Gregg, Peter              58 STAN-PC                32.00      31.53  
  4 Goldman, John             59 MELO-PC                34.20      33.18  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC                33.50      34.19  
  6 Madison, David K          55 LOM-PC                 35.00      35.30  
  7 Levinson, Alan            57 MAM-PC                 39.10      36.02  
  8 Scott, Neal A             55 MVM-PC                 36.00      36.18  
  9 Miller, Scott A           56 UN-PC                  40.00      39.65  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, kim             57 WACM-PC              1:06.60    1:05.95  
                  31.82     1:05.95 (34.13)                                        
  2 Mc Clelland, Mac          59 MAM-PC               1:10.00    1:09.73  
                  33.04     1:09.73 (36.69)                                        
  3 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              1:14.00    1:15.31  
                  36.79     1:15.31 (38.52)                                        
  4 Scott, Neal A             55 MVM-PC               1:22.00    1:22.11  
                  37.34     1:22.11 (44.77)                                        
  5 Miller, Scott A           56 UN-PC                1:40.00    1:39.98  
                  46.37     1:39.98 (53.61)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, kim             57 WACM-PC              2:29.50    2:26.41  
                  33.84     1:11.29 (37.45)     1:49.38 (38.09)     2:26.41 (37.03)
  2 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              2:50.00    2:51.05  
                  39.89     1:22.58 (42.69)     2:07.08 (44.50)     2:51.05 (43.97)
  3 Miller, Scott A           56 UN-PC                3:50.00    3:49.03  
                  47.29     1:44.80 (57.51)   2:47.88 (1:03.08)   3:49.03 (1:01.15)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               4:55.50    4:35.22  
                  32.70     1:07.31 (34.61)     1:41.94 (34.63)     2:16.77 (34.83)
        2:51.46 (34.69)     3:26.37 (34.91)     4:01.26 (34.89)     4:35.22 (33.96)
  2 Ridinger, kim             57 WACM-PC              5:13.80    5:09.92  
                  35.89     1:15.14 (39.25)     1:55.12 (39.98)     2:35.27 (40.15)
        3:14.68 (39.41)     3:54.25 (39.57)     4:33.51 (39.26)     5:09.92 (36.41)
  3 Miller, Scott A           56 UN-PC                9:00.00    8:15.65  
                  49.26     1:48.78 (59.52)   2:52.18 (1:03.40)   3:58.49 (1:06.31)
      5:04.61 (1:06.12)   6:10.35 (1:05.74)   7:15.83 (1:05.48)     8:15.65 (59.82)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Peter              58 STAN-PC                39.00      39.03  
  2 Levinson, Alan            57 MAM-PC                 43.50      43.30  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldman, John             59 MELO-PC                43.50      42.24  
  2 Gregg, Peter              58 STAN-PC                45.00      43.01  
  3 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC                43.75      44.40  
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:59.50    2:47.08  
                  38.10     1:20.75 (42.65)     2:04.07 (43.32)     2:47.08 (43.01)
  2 Ridinger, kim             57 WACM-PC              3:13.50    3:04.13  
                  42.95     1:29.68 (46.73)     2:17.61 (47.93)     3:04.13 (46.52)
  3 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              3:07.00    3:33.46  
                  49.55     1:43.02 (53.47)     2:39.18 (56.16)     3:33.46 (54.28)
  4 Madison, David K          55 LOM-PC               3:45.00    3:37.72  
                  52.74     1:48.00 (55.26)     2:44.54 (56.54)     3:37.72 (53.18)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Clelland, Mac          59 MAM-PC                 35.00      36.33  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:03.81  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, kim             57 WACM-PC              1:26.50    1:18.07  
                  38.81     1:18.07 (39.26)                                        
  2 Mc Clelland, Mac          59 MAM-PC               1:24.00    1:23.94  
                  39.84     1:23.94 (44.10)                                        
  3 Gregg, Peter              58 STAN-PC              1:45.00    1:27.85  
                  43.71     1:27.85 (44.14)                                        
  4 Levinson, Alan            57 MAM-PC               1:29.00    1:28.46  
                  43.76     1:28.46 (44.70)                                        
  5 Madison, David K          55 LOM-PC               1:42.00    1:36.23  
                  47.90     1:36.23 (48.33)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, David K          55 LOM-PC               3:45.00    3:33.96  
                  50.02     1:48.77 (58.75)     2:45.81 (57.04)     3:33.96 (48.15)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               5:29.50    5:18.54  
                  33.27     1:10.82 (37.55)     1:54.22 (43.40)     2:37.27 (43.05)
        3:22.19 (44.92)     4:07.44 (45.25)     4:43.53 (36.09)     5:18.54 (35.01)
  2 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               6:30.00    6:33.49  
                  42.38     1:29.46 (47.08)     2:24.33 (54.87)     3:19.54 (55.21)
        4:11.31 (51.77)     5:03.84 (52.53)     5:49.14 (45.30)     6:33.49 (44.35)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Geralo L         61 FGMS-PC                35.00      36.14  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Geralo L         61 FGMS-PC              1:15.00    1:21.12  
                  39.62     1:21.12 (41.50)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:12.18   5/22/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Geralo L         61 FGMS-PC              2:50.00    2:55.95  
                  40.68     1:24.78 (44.10)     2:11.28 (46.50)     2:55.95 (44.67)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Geralo L         61 FGMS-PC              6:30.00    6:19.78  
                  42.67     1:29.25 (46.58)     2:17.71 (48.46)     3:05.10 (47.39)
        3:54.08 (48.98)     4:43.50 (49.42)     5:33.96 (50.46)     6:19.78 (45.82)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 33.54   5/21/2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Steve              61 STAN-PC                38.00      39.30  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael, Martin           65 MELO-PC                38.00      38.98  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             65 STAN-PC              1:10.91    1:05.47  
                  32.38     1:05.47 (33.09)                                        
  2 Michael, Martin           65 MELO-PC              1:25.00    1:27.43  
                  42.41     1:27.43 (45.02)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael, Martin           65 MELO-PC              3:00.00    3:06.86  
                  44.13     1:32.11 (47.98)     2:20.74 (48.63)     3:06.86 (46.12)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael, Martin           65 MELO-PC              6:50.00    6:38.83  
                  46.70     1:36.76 (50.06)     2:28.20 (51.44)     3:19.26 (51.06)
        4:10.82 (51.56)     5:01.51 (50.69)     5:52.30 (50.79)     6:38.83 (46.53)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 33.38  10/31/1999 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                 32.90      32.55# 
  2 Gildea, David             65 STAN-PC                45.00      39.34  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 2:45.56   2/20/2005 GARY CHASE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               2:45.00    2:41.11# 
                  38.35     1:19.49 (41.14)     2:01.42 (41.93)     2:41.11 (39.69)
  2 Sobel, Arthur             65 UN-PC                3:10.00    3:06.88  
                  45.37     1:32.78 (47.41)     2:21.10 (48.32)     3:06.88 (45.78)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 36.07  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             65 STAN-PC                37.77      35.57# 
  2 Penzel, Alfred            66 Unattached                NT      45.45  
  3 Zuur, James               68 PCA                    48.00      46.29  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 3:00.13   12/3/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             65 STAN-PC              3:10.00    2:57.48# 
                  41.06     1:26.23 (45.17)     2:12.21 (45.98)     2:57.48 (45.27)
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               1:14.00    1:13.06  
                  32.96     1:13.06 (40.10)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:43.49  10/13/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sobel, Arthur             65 UN-PC                3:20.00    3:15.80  
                  41.04     1:32.89 (51.85)     2:29.30 (56.41)     3:15.80 (46.50)
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 5:58.93   12/3/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penzel, Alfred            66 Unattached           8:00.00    7:44.16  
                  50.79   1:53.75 (1:02.96)   2:54.22 (1:00.47)   3:54.22 (1:00.00)
      4:58.82 (1:04.60)   6:03.77 (1:04.95)     6:56.01 (52.24)     7:44.16 (48.15)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John            74 MELO-PC                36.00      35.53  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John            74 MELO-PC              1:25.00    1:30.98  
                  43.66     1:30.98 (47.32)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John            74 MELO-PC                46.00      47.33  
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:34.95    3:36.32  
                  50.45     1:46.41 (55.96)     2:44.06 (57.65)     3:36.32 (52.26)
  2 Sulzbach, John            74 MELO-PC              4:00.00    4:01.70  
                  54.11   1:55.64 (1:01.53)   3:00.23 (1:04.59)   4:01.70 (1:01.47)
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:51.16    3:39.30  
                  50.29     1:47.60 (57.31)     2:44.74 (57.14)     3:39.30 (54.56)
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:57.69    3:44.27  
                  50.92     1:48.33 (57.41)   2:49.03 (1:00.70)     3:44.27 (55.24)
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John            74 MELO-PC              1:40.00    1:47.45  
                  51.30     1:47.45 (56.15)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:39.74    3:32.57  
                  50.31     1:46.40 (56.09)   2:47.09 (1:00.69)     3:32.57 (45.48)
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              7:39.82    7:36.79  
                  50.19     1:48.39 (58.20)   2:50.72 (1:02.33)   3:53.33 (1:02.61)
      4:55.97 (1:02.64)   5:57.52 (1:01.55)     6:48.84 (51.32)     7:36.79 (47.95)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          75 RINC-PC                43.00      43.70  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:11.55  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              1:40.00    1:37.68  
                1:37.68         1:37.68 ( )                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              3:40.00    3:40.22  
                  50.52     1:47.74 (57.22)     2:46.56 (58.82)     3:40.22 (53.66)
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            75 USF-PC               7:50.00    7:39.73  
                  46.75     1:42.29 (55.54)     2:40.21 (57.92)     3:39.33 (59.12)
        4:38.88 (59.55)   5:39.39 (1:00.51)   6:39.65 (1:00.26)   7:39.73 (1:00.08)
  2 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              7:58.00    7:54.87  
                  49.45     1:46.95 (57.50)   2:50.55 (1:03.60)   3:51.96 (1:01.41)
      4:56.29 (1:04.33)   5:56.30 (1:00.01)   7:00.02 (1:03.72)     7:54.87 (54.85)
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: # 38.38   9/26/1999 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              1:00.00      59.25  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            75 USF-PC               1:00.50    1:02.28  
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: # 3:39.51   11/9/2002 TOM MAINE                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            75 USF-PC               7:08.23    5:23.89  
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: # 6:59.68  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            75 USF-PC               9:35.06    9:50.44  
                1:12.43                             3:44.48 ( )   4:57.13 (1:12.65)
      6:26.59 (1:29.46)   7:51.64 (1:25.05)     8:50.23 (58.59)   9:50.44 (1:00.21)
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stupfel, Don              80 SMMM-PC                47.32         NS  
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 41.07  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               90 RINC-PC              1:12.00    1:08.45  
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: # 1:39.26  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               90 RINC-PC              2:45.00    2:44.15  
                1:14.65   2:44.15 (1:29.50)                                        
 
Men 90-94 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 1:07.22  11/15/1998 JIM PENFIELD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               90 RINC-PC              1:35.00    1:31.54  
 
Men 90-94 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: # 5:58.17  12/14/2003 WALTER PFEIFFER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               90 RINC-PC              7:45.00    7:29.06  
                1:37.18   3:34.84 (1:57.66)   5:34.82 (1:59.98)   7:29.06 (1:54.24)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 1:53.36   10/8/2003 SAN DIEGO                                  
                         J COOVER, C KRATTLI, V DAVIDSON, K PIPES-NEILSEN  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford Masters-PC  'A'                          2:20.00    2:17.30  
     1) Lloyd, meg W47                  2) MC Kenna, Nan W47              
     3) Lambert, Caroline W50           4) Wall, Eileen W50               
                  32.12     1:06.53 (34.41)     1:42.74 (36.21)     2:17.30 (34.56)
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 9:27.59  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, C KRATTLI, B DUNBAR, K PIPES-NEILSEN    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Swim Team-PC  'A'                  10:20.00   10:17.48  
     1) Matena, Jana W46                2) Armstrong, Miki W55            
     3) Applewhite, Juliette B W46      4) Sheeper, Lisa W44              
                  32.74   1:08.39 (1:08.39)   1:44.44 (1:44.44)   3:40.74 (3:40.74)
                            4:24.55 (43.81)   5:07.16 (1:26.42)                    
            5:42.79 ( )         6:21.61 ( )         7:01.10 ( )         7:40.40 ( )
        7:58.14 (17.74)   8:56.51 (1:16.11)  10:17.48 (2:37.08)                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND                                
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-PC  'A'                     2:50.00    2:57.00  
     1) Latham, Kate D W56              2) Renshaw, Diane W63             
     3) Burke, Mary Leigh W56           4) Millar, Karene L W46           
                  42.63     1:30.20 (47.57)     2:29.68 (59.48)     2:57.00 (27.32)
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 10:11.39  11/20/2005 GOLD COAST                                
                          C DEVANNEY, A LABORWIT, P MCDONELL, D CAVANAUGH   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-PC  'A'                    13:00.00   14:29.89  
     1) Duffy, Kathleen S W26           2) Burke, Mary Leigh W56          
     3) Renshaw, Diane W63              4) Latham, Kate D W56             
                  39.92   1:27.34 (1:27.34)   2:18.39 (2:18.39)                    
            4:00.79 ( )         5:01.29 ( )         6:05.00 ( )         7:08.60 ( )
         7:15.04 (6.44)     7:26.12 (17.52)     7:32.24 (23.64)     7:43.84 (35.24)
        8:01.43 (17.59)   9:04.07 (1:20.23)  14:29.89 (6:46.05)                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 1:35.56   12/8/2002 GARDEN STATE                               
                         C SAWIN, B MATHESON, O GONZALEZ, P BUREN          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford Masters-PC  'A'                          1:45.00    1:49.06  
     1) Henderson, Scott M37            2) Phelan, Darren M45             
     3) Roat, Christopher M M34         4) Gould, Rick M40                
                  32.57       57.83 (25.26)     1:23.31 (25.48)     1:49.06 (25.75)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-PC  'A'                     2:06.00    2:02.74  
     1) Sorg, Jack H M52                2) Hoxsie, Bob M50                
     3) Scott, Neal A M55               4) Van Lue, Stephen J M47         
                  29.24       58.72 (29.48)     1:34.22 (35.50)     2:02.74 (28.52)
 
Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 9:29.56   12/7/2003 OREGON                                     
                         S JOHNSON, D RADCLIFF, B BRUCE, T LANDIS          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Swim Team-PC  'A'                  12:30.00   11:42.61  
     1) Goldman, John M59               2) Michael, Martin M65            
     3) Sulzbach, John M74              4) Anderson, Thomas D M47         
                  36.90   1:19.54 (1:19.54)   2:03.76 (2:03.76)   2:48.72 (2:48.72)
        2:59.60 (10.88)     3:31.71 (42.99)   5:57.37 (3:08.65)   6:04.13 (3:15.41)
        6:14.63 (10.50)     6:40.51 (36.38)   7:32.18 (1:28.05)   8:25.28 (2:21.15)
        9:15.51 (50.23)   9:47.56 (1:22.28)  11:42.61 (3:17.33)                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford Masters-PC  'A'                               NT    2:04.03  
     1) Manson, Jonathan T M39          2) Otto, Julia W29                
     3) Tong, Connie W37                4) Monsalve, Sergio M38           
                  26.60       57.18 (30.58)     1:36.60 (39.42)     2:04.03 (27.43)
  2 Mountain View Masters-PC  'A'                     2:45.00    2:36.54  
     1) wu, Charles M39                 2) Barrios, Janette R W35         
     3) Duffy, Kathleen S W26           4) Finlay, David J M37            
                  38.63     1:22.99 (44.36)     1:37.41 (14.42)     2:36.54 (59.13)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford Masters-PC  'A'                          2:04.00    1:59.07  
     1) Weiss, Steve M61                2) don, Sarah W42                 
     3) Gelman, Kathryn W43             4) Shilling, ken M50              
                  30.76     1:03.28 (32.52)     1:33.00 (29.72)     1:59.07 (26.07)
  2 Mountain View Masters-PC  'A'                          NT    2:04.67  
     1) Gormly, Sherwin J M47           2) Koht, Alicia W27               
     3) Lewis, Annika W43               4) Lanterman, Scott J M43         
                  28.23       58.96 (30.73)     1:34.49 (35.53)     2:04.67 (30.18)
  3 Peninsula Covenant Aquatics MA-PC  'A'            2:32.00    2:09.69  
     1) Anderson, Robert L M53          2) McCommach, Celia W52           
     3) Boyer, Karen W52                4) Adams, Scott M23               
                  34.79     1:10.37 (35.58)     1:44.28 (33.91)     2:09.69 (25.41)
  4 Ladera Oaks Masters-PC  'A'                       2:30.00    2:33.02  
     1) Boyle, Catherine W42            2) Brungard, Jeanne W55           
     3) Shalowitz, jon M41              4) Madison, David K M55           
                  33.35     1:13.80 (40.45)     1:55.75 (41.95)     2:33.02 (37.27)
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 8:53.46   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         J BOSWELL, K PIPES-NEILSEN, B DUNBAR, L MENCH     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-PC  'A'                    10:00.00   10:06.12  
     1) Koht, Alicia W27                2) Lewis, Annika W43              
     3) Lanterman, Scott J M43          4) Sorg, Jack H M52               
 -- Menlo Masters Swim Team-PC  'A'                  12:00.00         DQ  
     1) Hoffman, Seth M39               2) Dutro, Cynthia W60             
     3) Keegan, Rhiley W24              4) Kerr, Adam M43                 
                  35.55   1:19.57 (1:19.57)   2:08.98 (2:08.98)   3:00.86 (3:00.86)
        3:43.04 (42.18)   4:33.34 (1:32.48)   5:25.46 (2:24.60)   6:20.76 (3:19.90)
         6:29.85 (9.09)     7:02.91 (42.15)   7:56.76 (1:36.00)   8:53.04 (2:32.28)
        9:45.31 (52.27)     9:51.86 (58.82)        DQ (3:15.05)                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: # 2:01.21  12/11/2005 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, D CAVANAUGH, A LABORWIT, D MCINTYRE  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tam-PC  'A'                                       2:00.00    1:58.18# 
     1) Burns, Richard M65              2) Val, Laura B W57               
     3) Ridout, Nancy J W66             4) Holt, Tate M57                 
                  29.09       57.41 (28.32)     1:32.51 (35.10)     1:58.18 (25.67)
  
  
  
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2008-09-16


Copyright © 2008 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/