Pacific Masters gif

Results
Strawberry Canyon Aquatic Masters



SCAM Invitational
25 March 2007

Licensed to OMPA 4                     Hy-Tek's Meet Manager 3/31/2007 03:00 PM
              Strawberry Canyon Masters Invitational - 3/25/2007               
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andelson, Angela C        20 SCAM-PC                26.67      25.75   20  
  2 Shaw, Dana K              22 FGST-PC                28.00      27.13   17  
  3 Wong, Erika K             23 YBAR-PC                27.56      28.90   16  
  4 Perez, Danski             24 SCAM-PC                35.00      30.40   15  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andelson, Angela C        20 SCAM-PC                59.23      56.08   20  
                  26.94       56.08 (29.14)                                        
  2 Shaw, Dana K              22 FGST-PC                59.00      59.34   17  
                  28.29       59.34 (31.05)                                        
  3 Wong, Erika K             23 YBAR-PC              1:02.01    1:01.19   16  
                  29.21     1:01.19 (31.98)                                        
  4 Perez, Danski             24 SCAM-PC              1:10.00    1:14.57   15  
                  34.56     1:14.57 (40.01)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andelson, Angela C        20 SCAM-PC              2:08.23    2:05.28   20  
                  29.19     1:00.81 (31.62)     1:33.29 (32.48)     2:05.28 (31.99)
  2 Shaw, Dana K              22 FGST-PC              2:02.99    2:09.27   17  
                  29.46     1:01.92 (32.46)     1:35.38 (33.46)     2:09.27 (33.89)
  3 Gentry, Kelly             20 TVM-PC               2:20.00    2:16.94   16  
                  32.07     1:06.49 (34.42)     1:42.12 (35.63)     2:16.94 (34.82)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Dana K              22 FGST-PC              5:20.99    5:47.73   20  
                  30.63     1:04.27 (33.64)     1:38.95 (34.68)     2:14.09 (35.14)
        2:49.51 (35.42)     3:25.44 (35.93)     4:01.08 (35.64)     4:36.87 (35.79)
        5:12.89 (36.02)     5:47.73 (34.84)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Erika K             23 YBAR-PC                31.21      32.13   20  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez, Danski             24 SCAM-PC              1:25.00    1:27.41   20  
                  41.89     1:27.41 (45.52)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andelson, Angela C        20 SCAM-PC              1:03.54    1:01.20   20  
                  28.57     1:01.20 (32.63)                                        
  2 Shaw, Dana K              22 FGST-PC              1:06.99    1:11.54   17  
                  31.67     1:11.54 (39.87)                                        
  3 Wong, Erika K             23 YBAR-PC              1:18.99    1:11.96   16  
                  32.93     1:11.96 (39.03)                                        
  4 Gentry, Kelly             20 TVM-PC               1:15.00    1:12.21   15  
                  33.57     1:12.21 (38.64)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Erika K             23 YBAR-PC              1:15.99    1:09.58   20  
                  31.18     1:09.58 (38.40)                                        
  2 Gentry, Kelly             20 TVM-PC               1:12.00    1:10.42   17  
                  33.18     1:10.42 (37.24)                                        
 -- Andelson, Angela C        20 SCAM-PC              1:11.11         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattos, Adrienne          27 TOC-PC                 25.00      24.81   20  
  2 Klenke, Maegan            25 RAMS-PC                28.00      28.37   17  
  3 Fandell, Elizabeth A      26 VACA-PC                34.52      33.51   16  
  4 Doyle, Nia                26 Unattached             40.00      36.11   15  
 -- Otto, Julia               27 STAN-PC                33.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattos, Adrienne          27 TOC-PC                 59.90      55.50   20  
                  26.08       55.50 (29.42)                                        
  2 McMilin, Emily            27 SCAM-PC              1:00.00      59.56   17  
                  28.44       59.56 (31.12)                                        
  3 Otto, Julia               27 STAN-PC             03:00.00    1:02.72   16  
                  30.65     1:02.72 (32.07)                                        
  4 Klenke, Maegan            25 RAMS-PC              1:03.00    1:02.81   15  
                  30.06     1:02.81 (32.75)                                        
  5 Kasamatsu, Tami E         27 BAM-PC               1:10.00    1:04.18   14  
                  31.03     1:04.18 (33.15)                                        
  6 Fandell, Elizabeth A      26 VACA-PC              1:15.70    1:12.77   13  
                  35.47     1:12.77 (37.30)                                        
  7 DiBiase, Megan            25 SCAM-PC              1:13.00    1:13.29   12  
                  34.77     1:13.29 (38.52)                                        
  8 Doyle, Nia                26 Unattached           1:25.00    1:15.96   11  
                  37.80     1:15.96 (38.16)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           26 SNM-PC               2:10.00    2:02.59   20  
                  28.91     1:00.19 (31.28)     1:31.77 (31.58)     2:02.59 (30.82)
  2 McMilin, Emily            27 SCAM-PC              2:08.00    2:13.39   17  
                  29.45     1:02.20 (32.75)     1:37.27 (35.07)     2:13.39 (36.12)
  3 DiBiase, Megan            25 SCAM-PC              2:40.00    2:41.62   16  
                  37.64     1:18.81 (41.17)     2:01.01 (42.20)     2:41.62 (40.61)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           26 SNM-PC               5:30.00    5:22.81   20  
                  29.55     1:01.14 (31.59)     1:33.37 (32.23)     2:05.84 (32.47)
        2:38.24 (32.40)     3:11.08 (32.84)     3:43.87 (32.79)     4:16.93 (33.06)
        4:50.22 (33.29)     5:22.81 (32.59)                                        
  2 Walitt, Jessica I         27 TSUN-PC              7:50.00    7:25.43   17  
                  39.76     1:23.46 (43.70)     2:08.20 (44.74)     2:53.52 (45.32)
        3:39.43 (45.91)     4:26.26 (46.83)     5:12.53 (46.27)     5:58.97 (46.44)
        6:43.54 (44.57)     7:25.43 (41.89)                                        
 -- Fandell, Elizabeth A      26 VACA-PC              7:14.11         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klenke, Maegan            25 RAMS-PC                33.00      33.79   20  
  2 Kasamatsu, Tami E         27 BAM-PC                 34.00      34.50   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         27 BAM-PC               1:30.00    1:14.73   20  
                  37.55     1:14.73 (37.18)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, Natalie A         28 MAM-PC                 37.55      35.78   20  
  2 Walitt, Jessica I         27 TSUN-PC                50.00      43.45   17  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimber, Adrianne R        29 SCAM-PC              1:14.00    1:10.69   20  
                  33.78     1:10.69 (36.91)                                        
  2 McCoy, Jennifer           26 SNM-PC               1:30.00    1:16.54   17  
                  35.46     1:16.54 (41.08)                                        
  3 Carson, Natalie A         28 MAM-PC               1:20.00    1:17.47   16  
                  37.97     1:17.47 (39.50)                                        
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           26 SNM-PC               1:10.00    1:04.72   20  
                  30.43     1:04.72 (34.29)                                        
  2 Kasamatsu, Tami E         27 BAM-PC               1:20.00    1:08.79   17  
                  33.07     1:08.79 (35.72)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCoy, Jennifer           26 SNM-PC               1:10.00    1:05.50   20  
                  31.02     1:05.50 (34.48)                                        
  2 Kimber, Adrianne R        29 SCAM-PC              1:15.00    1:06.26   17  
                  32.51     1:06.26 (33.75)                                        
  3 Klenke, Maegan            25 RAMS-PC              1:10.00    1:11.51   16  
                  32.15     1:11.51 (39.36)                                        
  4 Carson, Natalie A         28 MAM-PC               1:15.20    1:11.78   15  
                  35.43     1:11.78 (36.35)                                        
  5 DiBiase, Megan            25 SCAM-PC              1:30.00    1:28.10   14  
                  43.07     1:28.10 (45.03)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       32 ALMA-PC                29.50      29.72   20  
  2 Dyer, Nellie C            33 UN-PC                  31.00      29.91   17  
  3 Jan, Howell M             34 SNM-PC                 29.46      30.16   16  
  4 Hassett, Shannon M        31 TCAM-PC                30.56      30.27   15  
  5 McDonough, Laurie         30 STAN-PC                32.00      33.10   14  
 -- Moll, Jessica E           34 BAM-PC                 32.00         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       32 ALMA-PC              1:05.50    1:05.54   20  
                  31.21     1:05.54 (34.33)                                        
  2 Hassett, Shannon M        31 TCAM-PC              1:06.00    1:06.92   17  
                  32.10     1:06.92 (34.82)                                        
  3 Moll, Jessica E           34 BAM-PC               1:11.00    1:09.07   16  
                  32.87     1:09.07 (36.20)                                        
  4 McDonough, Laurie         30 STAN-PC              1:10.00    1:11.39   15  
                  34.97     1:11.39 (36.42)                                        
 -- Jan, Howell M             34 SNM-PC               1:12.47         NS  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hassett, Shannon M        31 TCAM-PC              2:30.67    2:24.86   20  
                  33.93     1:10.55 (36.62)     1:47.49 (36.94)     2:24.86 (37.37)
  2 Moll, Jessica E           34 BAM-PC               2:40.00    2:31.08   17  
                  34.09     1:12.45 (38.36)     1:51.41 (38.96)     2:31.08 (39.67)
  3 Rees, Karla E             34 MVM-PC               2:30.00    2:36.01   16  
                  36.34     1:16.52 (40.18)     1:57.31 (40.79)     2:36.01 (38.70)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filler, Morgan            31 SCAM-PC              5:10.00    5:32.19   20  
                  29.70     1:00.81 (31.11)     1:32.87 (32.06)     2:05.87 (33.00)
        2:39.56 (33.69)     3:13.73 (34.17)     3:48.00 (34.27)     4:22.57 (34.57)
        4:57.58 (35.01)     5:32.19 (34.61)                                        
  2 Rees, Karla E             34 MVM-PC               6:30.00    6:45.05   17  
                  38.18     1:19.38 (41.20)     2:00.57 (41.19)     2:42.09 (41.52)
        3:23.25 (41.16)     4:04.01 (40.76)     4:45.18 (41.17)     5:26.19 (41.01)
        6:06.86 (40.67)     6:45.05 (38.19)                                        
  3 Uldricks, Jennifer C      32 SCAM-PC              8:00.00    7:32.84   16  
                  41.48     1:25.43 (43.95)     2:10.60 (45.17)     2:56.37 (45.77)
        3:43.11 (46.74)     4:29.92 (46.81)     5:16.22 (46.30)     6:02.24 (46.02)
        6:48.41 (46.17)     7:32.84 (44.43)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jan, Howell M             34 SNM-PC                 29.87      29.77   20  
  2 Hassett, Shannon M        31 TCAM-PC                36.67      35.34   17  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jan, Howell M             34 SNM-PC               1:05.92    1:05.48   20  
                  31.98     1:05.48 (33.50)                                        
  2 Hassett, Shannon M        31 TCAM-PC              1:20.00    1:15.80   17  
                  37.98     1:15.80 (37.82)                                        
  3 Rees, Karla E             34 MVM-PC               1:20.00    1:24.35   16  
                  42.14     1:24.35 (42.21)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyer, Nellie C            33 UN-PC                  37.13      36.80   20  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyer, Nellie C            33 UN-PC                1:20.00    1:19.28   20  
                  37.32     1:19.28 (41.96)                                        
  2 Rees, Karla E             34 MVM-PC               1:23.00    1:25.97   17  
                  41.73     1:25.97 (44.24)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       32 ALMA-PC              1:15.00    1:10.10   20  
                  32.83     1:10.10 (37.27)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jan, Howell M             34 SNM-PC               1:08.36    1:08.45   20  
                  30.56     1:08.45 (37.89)                                        
  2 Pankhurst, Carrie D       32 ALMA-PC              1:17.50    1:14.01   17  
                  34.29     1:14.01 (39.72)                                        
  3 Dyer, Nellie C            33 UN-PC                1:18.00    1:15.09   16  
                  36.03     1:15.09 (39.06)                                        
  4 Rees, Karla E             34 MVM-PC               1:18.00    1:18.66   15  
                  38.74     1:18.66 (39.92)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        36 MAM-PC                 27.50      27.23   20  
  2 Gilligan, Karen K         38 DAM-PC                 27.70      27.53   17  
  3 Wessling, Patricia M      38 MAAC-PC                28.06      28.74   16  
  4 Winton, Georgette G       37 FGST-PC                32.50      32.17   15  
 -- Duggan, Karen L           36 WCM-PC                 28.30         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle           35 TOC-PC               1:03.00    1:00.19   20  
                  29.15     1:00.19 (31.04)                                        
  2 Gilligan, Karen K         38 DAM-PC               1:02.36    1:01.05   17  
                  30.20     1:01.05 (30.85)                                        
  3 Wessling, Patricia M      38 MAAC-PC              1:08.20    1:02.32   16  
                  29.75     1:02.32 (32.57)                                        
  4 Aldag, Lindsey R          36 TVM-PC               1:04.00    1:04.60   15  
                  31.18     1:04.60 (33.42)                                        
  5 David, Nicole             39 DAM-PC               1:08.00    1:07.86   14  
                  32.92     1:07.86 (34.94)                                        
  6 Winton, Georgette G       37 FGST-PC              1:11.50    1:09.91   13  
                  34.24     1:09.91 (35.67)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slater, Casey P           35 TCAM-PC              2:05.00    2:04.19   20  
                  29.36     1:00.79 (31.43)     1:32.86 (32.07)     2:04.19 (31.33)
  2 Deasy, Michelle           35 TOC-PC               2:10.00    2:08.59   17  
                  29.93     1:02.44 (32.51)     1:35.59 (33.15)     2:08.59 (33.00)
  3 Gilligan, Karen K         38 DAM-PC               2:18.84    2:18.40   16  
                  33.22     1:08.83 (35.61)     1:44.63 (35.80)     2:18.40 (33.77)
  4 David, Nicole             39 DAM-PC               2:30.00    2:33.81   15  
                  36.67     1:16.07 (39.40)     1:55.55 (39.48)     2:33.81 (38.26)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             39 MAM-PC               5:52.00    5:59.92   20  
                  33.64     1:08.43 (34.79)     1:44.88 (36.45)     2:21.58 (36.70)
        2:58.61 (37.03)     3:35.24 (36.63)     4:11.84 (36.60)     4:48.30 (36.46)
        5:24.53 (36.23)     5:59.92 (35.39)                                        
  2 Aldag, Lindsey R          36 TVM-PC               6:20.00    6:12.47   17  
                  33.14     1:09.36 (36.22)     1:46.41 (37.05)     2:24.17 (37.76)
        3:02.09 (37.92)     3:40.38 (38.29)     4:19.10 (38.72)     4:57.51 (38.41)
        5:35.58 (38.07)     6:12.47 (36.89)                                        
  3 David, Nicole             39 DAM-PC               7:10.00    6:41.34   16  
                  36.41     1:16.82 (40.41)     1:57.20 (40.38)     2:38.57 (41.37)
        3:19.98 (41.41)     4:00.96 (40.98)     4:41.55 (40.59)     5:21.89 (40.34)
        6:02.24 (40.35)     6:41.34 (39.10)                                        
 -- Jorgensen, Kim A          39 SAC-PC               7:10.00         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        36 MAM-PC                 32.50      32.46   20  
  2 Duggan, Karen L           36 WCM-PC                 32.00      32.82   17  
  3 Winton, Georgette G       37 FGST-PC                38.50      38.63   16  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slater, Casey P           35 TCAM-PC              1:09.00    1:06.23   20  
                  32.82     1:06.23 (33.41)                                        
  2 Duggan, Karen L           36 WCM-PC               1:10.00    1:10.20   17  
                  34.31     1:10.20 (35.89)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        36 MAM-PC                 35.00      36.07   20  
  2 Lo, Yvonne F              36 SAC-PC                 36.80      37.56   17  
  3 Winton, Georgette G       37 FGST-PC                40.00      45.06   16  
 -- Jorgensen, Kim A          39 SAC-PC              40:00.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           36 WCM-PC               1:20.00    1:16.62   20  
                  36.83     1:16.62 (39.79)                                        
  2 Rublein, Susanne P        36 MAM-PC               1:15.50    1:17.58   17  
                  36.71     1:17.58 (40.87)                                        
  3 Lo, Yvonne F              36 SAC-PC               1:25.00    1:21.40   16  
                  39.51     1:21.40 (41.89)                                        
  4 Aldag, Lindsey R          36 TVM-PC               1:25.00    1:24.94   15  
                  41.21     1:24.94 (43.73)                                        
  5 Deasy, Michelle           35 TOC-PC               1:35.00    1:30.70   14  
                  43.53     1:30.70 (47.17)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slater, Casey P           35 TCAM-PC              1:07.00    1:04.03   20  
                  30.65     1:04.03 (33.38)                                        
  2 Wessling, Patricia M      38 MAAC-PC              1:10.00    1:10.75   17  
                  32.89     1:10.75 (37.86)                                        
  3 Gilligan, Karen K         38 DAM-PC               1:10.97    1:11.10   16  
                  33.91     1:11.10 (37.19)                                        
  4 Deasy, Michelle           35 TOC-PC               1:12.00    1:15.25   15  
                  34.80     1:15.25 (40.45)                                        
  5 David, Nicole             39 DAM-PC               1:20.00    1:22.79   14  
                  37.88     1:22.79 (44.91)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           36 WCM-PC               1:10.00    1:10.54   20  
                  32.42     1:10.54 (38.12)                                        
  2 Deasy, Michelle           35 TOC-PC               1:25.00    1:13.40   17  
                  34.62     1:13.40 (38.78)                                        
  3 Lo, Yvonne F              36 SAC-PC               1:13.00    1:15.14   16  
                  35.10     1:15.14 (40.04)                                        
  4 Aldag, Lindsey R          36 TVM-PC               1:17.00    1:15.31   15  
                  35.40     1:15.31 (39.91)                                        
  5 David, Nicole             39 DAM-PC               1:25.00    1:20.03   14  
                  38.81     1:20.03 (41.22)                                        
  6 Winton, Georgette G       37 FGST-PC              1:23.00    1:22.44   13  
                  37.76     1:22.44 (44.68)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          41 TOC-PC                 26.40      26.35   20  
  2 Bleul-Gohlke, Cornelia D  40 BAM-PC                 28.00      26.79   17  
  3 Hunt, Allison             43 ALMA-PC                27.10      27.86   16  
  4 Dornan, Gwen A            44 USF-PC                 30.71      30.85   15  
  5 Murphy, Kathleen          42 SCAM-PC                35.00      31.97   14  
  6 Wiens, Annika K           41 FGST-PC                34.10      34.49   13  
  7 Hurtado, Hilda            41 FGST-PC              1:30.20      45.70   12  
  8 Steele, Kristina          41 FGST-PC                48.00      46.55   11  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          41 TOC-PC                 58.00      56.17   20  
                  27.35       56.17 (28.82)                                        
  2 Hunt, Allison             43 ALMA-PC              1:00.69    1:01.92   17  
                  29.56     1:01.92 (32.36)                                        
  3 Dornan, Gwen A            44 USF-PC               1:08.50    1:07.34   16  
                  32.56     1:07.34 (34.78)                                        
  4 Wilkinson, Kari L         41 DAM-PC               1:18.00    1:11.71   15  
                  34.77     1:11.71 (36.94)                                        
  5 Wiens, Annika K           41 FGST-PC              1:17.00    1:17.08   14  
                  36.04     1:17.08 (41.04)                                        
  6 Steele, Kristina          41 FGST-PC              1:45.00    1:45.03   13  
                  50.77     1:45.03 (54.26)                                        
  7 Hurtado, Hilda            41 FGST-PC              2:30.20    1:45.62   12  
                  48.37     1:45.62 (57.25)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          41 TOC-PC               2:03.00    1:59.47   20  
                  28.82       59.28 (30.46)     1:29.28 (30.00)     1:59.47 (30.19)
  2 Dornan, Gwen A            44 USF-PC               2:27.75    2:27.33   17  
                  34.27     1:11.72 (37.45)     1:49.89 (38.17)     2:27.33 (37.44)
  3 Wilkinson, Kari L         41 DAM-PC               2:36.00    2:34.12   16  
                  34.83     1:13.36 (38.53)     1:53.95 (40.59)     2:34.12 (40.17)
  4 Wiens, Annika K           41 FGST-PC              3:07.07    2:51.95   15  
                  36.96     1:19.74 (42.78)     2:06.05 (46.31)     2:51.95 (45.90)
  5 Steele, Kristina          41 FGST-PC              3:20.00    3:41.94   14  
                  53.05     1:49.87 (56.82)     2:47.09 (57.22)     3:41.94 (54.85)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dornan, Gwen A            44 USF-PC               6:30.50    6:36.55   20  
                  36.38     1:15.88 (39.50)     1:56.36 (40.48)     2:37.48 (41.12)
        3:18.01 (40.53)     3:58.33 (40.32)     4:38.72 (40.39)     5:18.91 (40.19)
        5:58.83 (39.92)     6:36.55 (37.72)                                        
  2 Wilkinson, Kari L         41 DAM-PC               7:02.00    6:46.82   17  
                  37.32     1:17.90 (40.58)     1:59.44 (41.54)     2:40.94 (41.50)
        3:22.16 (41.22)     4:04.03 (41.87)     4:45.06 (41.03)     5:26.21 (41.15)
        6:07.43 (41.22)     6:46.82 (39.39)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          41 TOC-PC                 30.00      30.60   20  
  2 Hurtado, Hilda            41 FGST-PC              1:30.20      53.40   17  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Meredith C      43 BAM-PC               1:18.00    1:19.99   20  
                  38.86     1:19.99 (41.13)                                        
 -- Hunt, Robin E             42 WCM-PC               2:10.00         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleul-Gohlke, Cornelia D  40 BAM-PC                 34.00      35.40   20  
  2 Hunt, Allison             43 ALMA-PC                38.67      38.97   17  
  3 Wiens, Annika K           41 FGST-PC                50.00      44.83   16  
  4 Hurtado, Hilda            41 FGST-PC              2:30.20      55.42   15  
  5 Steele, Kristina          41 FGST-PC              1:05.00      55.94   14  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleul-Gohlke, Cornelia D  40 BAM-PC               1:11.00    1:15.86   20  
                  35.93     1:15.86 (39.93)                                        
  2 Murphy, Kathleen          42 SCAM-PC              1:45.00    1:30.30   17  
                  42.56     1:30.30 (47.74)                                        
  3 Wiens, Annika K           41 FGST-PC              2:00.00    1:42.01   16  
                  48.57     1:42.01 (53.44)                                        
  4 Steele, Kristina          41 FGST-PC              2:10.00    1:58.87   15  
                  57.63   1:58.87 (1:01.24)                                        
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Perry, Rebecca R          42 MAM-PC               1:08.79         NS  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          41 TOC-PC               1:04.40    1:03.59   20  
                  29.77     1:03.59 (33.82)                                        
  2 Bleul-Gohlke, Cornelia D  40 BAM-PC               1:04.50    1:06.26   17  
                  31.70     1:06.26 (34.56)                                        
  3 Hunt, Allison             43 ALMA-PC              1:14.69    1:14.77   16  
                  34.47     1:14.77 (40.30)                                        
  4 Anderson, Meredith C      43 BAM-PC               1:18.00    1:18.79   15  
                  36.32     1:18.79 (42.47)                                        
  5 Charych, Deborah          42 ECAM-PC              1:40.00    1:31.32   14  
                  45.29     1:31.32 (46.03)                                        
  6 Hurtado, Hilda            41 FGST-PC              3:00.00    1:54.71   13  
                  52.39   1:54.71 (1:02.32)                                        
 -- Perry, Rebecca R          42 MAM-PC               1:15.29         NS  
 -- Hunt, Robin E             42 WCM-PC               2:28.00         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          48 TVM-PC                 26.90      27.47   20  
  2 Lepinski, Cokie           47 RHMS-PC                28.34      28.62   17  
  3 Terhorst, Hermine         48 SRM-PC                 28.00      28.66   16  
  4 Alving, Loren I           45 FGST-PC                31.53      30.97   15  
  5 Nowack, Susan J           46 SRM-PC                 31.06      31.12   14  
  6 Crookham, Kristi B        48 59-ZZ                  32.00      31.13   13  
  7 Jakobi, Jessica           48 TAM-PC                 31.00      31.20   12  
  8 Werner, Lisa              49 UN-PC                  32.00      31.40   11  
  9 Holan, Jerri              47 BAM-PC                 35.00      32.14    9  
 10 Glenesk, Jennifer A       49 KMAN-ZZ                32.00      32.92    7  
 11 Servas, Karen A           45 MAAC-PC                31.17      35.20    6  
 12 Davis, Kathy A            48 FGST-PC                37.76      38.39    5  
 13 Light, Melanie H          48 OAK-PC               1:00.00      40.65    4  
 14 Moore, Dorothy J          49 OAK-PC                 45.00      46.42    3  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie            48 TVM-PC                 59.90      59.36   20  
                  28.39       59.36 (30.97)                                        
  2 Osborn, Ahelee Sue        49 USF-PC               1:01.50    1:01.36   17  
                  29.73     1:01.36 (31.63)                                        
  3 Terhorst, Hermine         48 SRM-PC               1:01.00    1:02.59   16  
                  29.62     1:02.59 (32.97)                                        
  4 Lepinski, Cokie           47 RHMS-PC              1:05.23    1:03.67   15  
                  30.95     1:03.67 (32.72)                                        
  5 Howard, Laura T           46 BAM-PC               1:08.00    1:04.99   14  
                  30.85     1:04.99 (34.14)                                        
  6 Crookham, Kristi B        48 59-ZZ                1:15.00    1:09.80   13  
                  32.41     1:09.80 (37.39)                                        
  7 Glenesk, Jennifer A       49 KMAN-ZZ              1:13.00    1:12.33   12  
                  33.94     1:12.33 (38.39)                                        
  8 Holan, Jerri              47 BAM-PC               1:15.00    1:16.05   11  
                  37.22     1:16.05 (38.83)                                        
  9 Servas, Karen A           45 MAAC-PC              1:10.00    1:19.39    9  
                  35.10     1:19.39 (44.29)                                        
 10 Davis, Kathy A            48 FGST-PC              1:28.58    1:27.20    7  
                  42.49     1:27.20 (44.71)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          45 WCM-PC               2:03.70    1:58.56   20  
                  28.27       58.13 (29.86)     1:28.76 (30.63)     1:58.56 (29.80)
  2 Osborn, Ahelee Sue        49 USF-PC               2:15.50    2:13.68   17  
                  31.66     1:05.58 (33.92)     1:39.52 (33.94)     2:13.68 (34.16)
  3 Glenesk, Jennifer A       49 KMAN-ZZ              2:39.56    2:40.03   16  
                  36.08     1:16.05 (39.97)     1:58.13 (42.08)     2:40.03 (41.90)
  4 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              2:59.00    2:57.89   15  
                  40.63     1:25.72 (45.09)     2:11.57 (45.85)     2:57.89 (46.32)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          45 WCM-PC               5:22.70    5:15.72   20  
                  29.13     1:00.07 (30.94)     1:31.81 (31.74)     2:03.95 (32.14)
        2:36.14 (32.19)     3:07.85 (31.71)     3:39.67 (31.82)     4:11.87 (32.20)
        4:44.06 (32.19)     5:15.72 (31.66)                                        
  2 Osborn, Ahelee Sue        49 USF-PC               6:05.00    5:57.99   17  
                  31.89     1:07.62 (35.73)     1:43.87 (36.25)     2:20.07 (36.20)
        2:56.91 (36.84)     3:33.36 (36.45)     4:09.86 (36.50)     4:46.55 (36.69)
        5:23.15 (36.60)     5:57.99 (34.84)                                        
  3 Alving, Loren I           45 FGST-PC              7:20.00    6:43.61   16  
                  37.25     1:17.59 (40.34)     1:58.80 (41.21)     2:39.82 (41.02)
        3:20.45 (40.63)     4:00.09 (39.64)     4:40.02 (39.93)     5:21.31 (41.29)
        6:03.19 (41.88)     6:43.61 (40.42)                                        
  4 Skilton, Susan K          48 OAK-PC               7:30.00    7:30.66   15  
                  42.13     1:28.32 (46.19)     2:14.88 (46.56)     3:01.37 (46.49)
        3:47.66 (46.29)     4:33.63 (45.97)     5:19.90 (46.27)     6:05.91 (46.01)
        6:50.15 (44.24)     7:30.66 (40.51)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          48 TVM-PC                 30.50      30.55   20  
  2 Alving, Loren I           45 FGST-PC                37.50      37.76   17  
  3 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC                44.50      45.53   16  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          48 TVM-PC               1:05.50    1:05.23   20  
                  31.49     1:05.23 (33.74)                                        
  2 Osborn, Ahelee Sue        49 USF-PC               1:12.00    1:12.96   17  
                  35.53     1:12.96 (37.43)                                        
  3 Nowack, Susan J           46 SRM-PC               1:27.05    1:19.15   16  
                  39.50     1:19.15 (39.65)                                        
  4 Sedlak, Meg D             45 SCAM-PC              1:35.00    1:23.96   15  
  5 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              1:40.00    1:41.37   14  
                  48.98     1:41.37 (52.39)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           47 RHMS-PC                36.64      36.59   20  
  2 Howard, Laura T           46 BAM-PC                 34.10      36.85   17  
  3 Terhorst, Hermine         48 SRM-PC                 36.50      37.71   16  
  4 Jakobi, Jessica           48 TAM-PC                 39.00      39.36   15  
  5 Hill, Jayne A             45 UN-PC                  42.00      39.67   14  
  6 Holan, Jerri              47 BAM-PC               1:41.00      42.98   13  
  7 Alving, Loren I           45 FGST-PC                50.00      43.05   12  
  8 Skilton, Susan K          48 OAK-PC                 43.00      44.63   11  
  9 Davis, Kathy A            48 FGST-PC                45.83      46.92    9  
 10 Moore, Dorothy J          49 OAK-PC                 50.00      51.01    7  
 11 Light, Melanie H          48 OAK-PC               1:15.00      52.21    6  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           47 RHMS-PC              1:18.63    1:18.03   20  
                  37.93     1:18.03 (40.10)                                        
  2 Hill, Jayne A             45 UN-PC                1:22.00    1:24.19   17  
                  40.85     1:24.19 (43.34)                                        
  3 Nowack, Susan J           46 SRM-PC               1:32.00    1:25.06   16  
                  40.87     1:25.06 (44.19)                                        
  4 Jakobi, Jessica           48 TAM-PC               1:26.00    1:26.44   15  
                  41.85     1:26.44 (44.59)                                        
  5 Davis, Kathy A            48 FGST-PC              1:40.40    1:43.11   14  
                  48.44     1:43.11 (54.67)                                        
  6 Moore, Dorothy J          49 OAK-PC               1:50.00    1:53.16   13  
                  53.02   1:53.16 (1:00.14)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowack, Susan J           46 SRM-PC               1:11.36    1:11.12   20  
                  33.49     1:11.12 (37.63)                                        
  2 Hill, Jayne A             45 UN-PC                1:16.00    1:15.99   17  
                  34.44     1:15.99 (41.55)                                        
  3 Servas, Karen A           45 MAAC-PC              1:16.00    1:20.65   16  
                  36.53     1:20.65 (44.12)                                        
  4 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              1:29.00    1:32.04   15  
                  43.37     1:32.04 (48.67)                                        
  5 Skilton, Susan K          48 OAK-PC               1:33.00    1:32.29   14  
                  43.76     1:32.29 (48.53)                                        
  6 Holan, Jerri              47 BAM-PC               1:33.00    1:38.24   13  
                  45.29     1:38.24 (52.95)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue        49 USF-PC               1:11.00    1:10.64   20  
                  32.55     1:10.64 (38.09)                                        
  2 Lepinski, Cokie           47 RHMS-PC              1:11.60    1:11.90   17  
                  34.29     1:11.90 (37.61)                                        
  3 Howard, Laura T           46 BAM-PC               1:10.30    1:13.26   16  
                  33.19     1:13.26 (40.07)                                        
  4 Nowack, Susan J           46 SRM-PC               1:16.46    1:14.39   15  
                  34.84     1:14.39 (39.55)                                        
  5 Hill, Jayne A             45 UN-PC                1:16.00    1:17.89   14  
                  35.71     1:17.89 (42.18)                                        
  6 Alving, Loren I           45 FGST-PC              1:40.00    1:20.34   13  
                  37.49     1:20.34 (42.85)                                        
  7 Werner, Lisa              49 UN-PC                1:25.00    1:22.32   12  
                  37.71     1:22.32 (44.61)                                        
  8 Sedlak, Meg D             45 SCAM-PC              1:30.00    1:22.67   11  
                  39.62     1:22.67 (43.05)                                        
  9 Crookham, Kristi B        48 59-ZZ                1:33.00    1:25.32    9  
                  41.28     1:25.32 (44.04)                                        
 10 Holan, Jerri              47 BAM-PC               1:30.00    1:29.21    7  
                  43.92     1:29.21 (45.29)                                        
 11 Hudson, Sharon L          45 SAC-PC               2:10.00    1:36.04    6  
                  42.22     1:36.04 (53.82)                                        
 12 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              1:35.00    1:36.76    5  
                  44.67     1:36.76 (52.09)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Laurie             51 FGST-PC                28.30      28.71   20  
  2 Wheeler, Barbara          50 TAM-PC                 29.50      29.11   17  
  3 Palmer, Teddy             52 OAK-PC                 35.20      33.93   16  
  4 Newton, Deborah A         51 NBA-PC                 36.51      36.11   15  
  5 Huckabay, Emma L          51 USF-PC                 43.00      43.84   14  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Laurie             51 FGST-PC              1:05.00    1:02.89   20  
                  30.44     1:02.89 (32.45)                                        
  2 Benjamin, Marcia S        50 WCM-PC               1:08.00    1:03.59   17  
                  30.65     1:03.59 (32.94)                                        
  3 Perry, Laurie S           53 TCAM-PC              1:50.00    1:35.90   16  
                  44.81     1:35.90 (51.09)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Laurie             51 FGST-PC              2:16.00    2:18.02   20  
                  32.07     1:06.77 (34.70)     1:42.13 (35.36)     2:18.02 (35.89)
  2 Welsh, Mary M             53 TCAM-PC              2:35.00    2:20.15   17  
                  32.56     1:07.68 (35.12)     1:44.17 (36.49)     2:20.15 (35.98)
  3 Landers, Patty            50 WCM-PC               2:28.00    2:29.49   16  
                  34.57     1:12.42 (37.85)     1:51.05 (38.63)     2:29.49 (38.44)
  4 Harms, Kildine J          52 WCM-PC               3:00.00    3:02.21   15  
                  41.72     1:28.31 (46.59)     2:16.64 (48.33)     3:02.21 (45.57)
  5 Perry, Laurie S           53 TCAM-PC              3:45.00    3:29.80   14  
                                1:40.93 ( )     2:36.87 (55.94)     3:29.80 (52.93)
  6 Huckabay, Emma L          51 USF-PC               3:27.00    3:30.97   13  
                  48.12     1:41.76 (53.64)     2:39.42 (57.66)     3:30.97 (51.55)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommers, Lorraine M       50 SCAM-PC              5:51.00    6:05.18   20  
                  32.58     1:08.34 (35.76)     1:44.99 (36.65)     2:22.20 (37.21)
        2:59.57 (37.37)     3:36.97 (37.40)     4:14.38 (37.41)     4:51.73 (37.35)
        5:29.00 (37.27)     6:05.18 (36.18)                                        
  2 Welsh, Mary M             53 TCAM-PC              6:40.00    6:18.70   17  
                  32.91     1:09.02 (36.11)     1:46.95 (37.93)     2:25.51 (38.56)
        3:04.51 (39.00)     3:43.54 (39.03)     4:22.69 (39.15)     5:02.26 (39.57)
        5:41.66 (39.40)     6:18.70 (37.04)                                        
  3 Benjamin, Marcia S        50 WCM-PC               6:55.00    6:20.29   16  
                  35.68     1:13.74 (38.06)     1:52.33 (38.59)     2:30.93 (38.60)
        3:09.03 (38.10)     3:47.90 (38.87)     4:26.57 (38.67)     5:04.92 (38.35)
        5:43.10 (38.18)     6:20.29 (37.19)                                        
  4 Quinn, Phyllis E          51 TOC-PC               7:00.00    6:37.15   15  
                  36.48     1:15.59 (39.11)     1:55.82 (40.23)     2:36.01 (40.19)
        3:16.35 (40.34)     3:56.82 (40.47)     4:37.75 (40.93)     5:17.99 (40.24)
        5:58.40 (40.41)     6:37.15 (38.75)                                        
  5 Harms, Kildine J          52 WCM-PC               8:05.00    7:57.15   14  
                  44.19     1:32.94 (48.75)     2:24.17 (51.23)     3:12.69 (48.52)
        4:00.21 (47.52)     4:47.93 (47.72)     5:35.67 (47.74)     6:24.42 (48.75)
        7:11.83 (47.41)     7:57.15 (45.32)                                        
  6 Hopson, Linda K           51 TCAM-PC              8:50.00    8:36.95   13  
                  45.83     1:37.12 (51.29)     2:29.77 (52.65)     3:23.58 (53.81)
        4:16.27 (52.69)     5:09.73 (53.46)     6:03.49 (53.76)     6:56.23 (52.74)
        7:48.22 (51.99)     8:36.95 (48.73)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            50 WCM-PC                 33.05      32.33   20  
  2 Boortz, Marielle J        52 OAK-PC                 43.00      43.09   17  
  3 Perry, Laurie S           53 TCAM-PC                54.00      48.00   16  
  4 Huckabay, Emma L          51 USF-PC                 55.00      53.98   15  
 -- Quinn, Phyllis E          51 TOC-PC                 39.80         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     50 WCM-PC               1:12.00    1:12.29   20  
                  35.04     1:12.29 (37.25)                                        
  2 Welsh, Mary M             53 TCAM-PC              1:25.00    1:18.98   17  
                  38.87     1:18.98 (40.11)                                        
  3 Quinn, Phyllis E          51 TOC-PC               1:25.00    1:24.67   16  
                  42.04     1:24.67 (42.63)                                        
  4 Boortz, Marielle J        52 OAK-PC               1:40.00    1:34.10   15  
                  46.33     1:34.10 (47.77)                                        
  5 Perry, Laurie S           53 TCAM-PC              2:15.00    1:45.45   14  
                  50.22     1:45.45 (55.23)                                        
  6 Hopson, Linda K           51 TCAM-PC              2:00.00    1:52.76   13  
                  54.65     1:52.76 (58.11)                                        
  7 Huckabay, Emma L          51 USF-PC               2:12.00    2:09.63   12  
                1:01.00   2:09.63 (1:08.63)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara          50 TAM-PC                 38.00      37.95   20  
  2 Gesner, Marianne L        50 ECAM-PC                43.00      43.86   17  
  3 Palmer, Teddy             52 OAK-PC                 47.00      46.60   16  
  4 Harms, Kildine J          52 WCM-PC                 45.00      47.36   15  
  5 Hopson, Linda K           51 TCAM-PC                50.00      48.72   14  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara          50 TAM-PC               1:25.00    1:22.22   20  
                  40.13     1:22.22 (42.09)                                        
  2 Welsh, Mary M             53 TCAM-PC              1:30.00    1:26.46   17  
                  41.71     1:26.46 (44.75)                                        
  3 Newton, Deborah A         51 NBA-PC               1:34.90    1:32.13   16  
                  42.78     1:32.13 (49.35)                                        
  4 Harms, Kildine J          52 WCM-PC               1:39.00    1:45.14   15  
                  51.49     1:45.14 (53.65)                                        
 -- Lindholm-Reynaud, Caroli  54 FGST-PC              1:27.50         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommers, Lorraine M       50 SCAM-PC              1:11.00    1:12.17   20  
                  33.74     1:12.17 (38.43)                                        
  2 Welsh, Mary M             53 TCAM-PC              1:16.00    1:13.56   17  
                  34.79     1:13.56 (38.77)                                        
  3 Benjamin, Marcia S        50 WCM-PC               1:35.00    1:26.12   16  
                  41.10     1:26.12 (45.02)                                        
  4 Hopson, Linda K           51 TCAM-PC              2:15.00    1:56.31   15  
                  55.99   1:56.31 (1:00.32)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     50 WCM-PC               1:09.00    1:08.54   20  
                  32.12     1:08.54 (36.42)                                        
  2 Wheeler, Barbara          50 TAM-PC               1:18.00    1:14.80   17  
                  36.07     1:14.80 (38.73)                                        
  3 Quinn, Phyllis E          51 TOC-PC               1:22.00    1:24.12   16  
                  40.49     1:24.12 (43.63)                                        
  4 Newton, Deborah A         51 NBA-PC               1:27.00    1:25.91   15  
                  40.28     1:25.91 (45.63)                                        
  5 Gesner, Marianne L        50 ECAM-PC              1:30.00    1:30.58   14  
                  44.89     1:30.58 (45.69)                                        
  6 Boortz, Marielle J        52 OAK-PC               1:33.00    1:32.96   13  
                  43.14     1:32.96 (49.82)                                        
  7 Hopson, Linda K           51 TCAM-PC              1:50.00    1:42.66   12  
                  51.82     1:42.66 (50.84)                                        
  8 Perry, Laurie S           53 TCAM-PC              2:00.00    1:43.64   11  
                  45.44     1:43.64 (58.20)                                        
  9 Huckabay, Emma L          51 USF-PC                    NT    2:14.98    9  
                  58.65   2:14.98 (1:16.33)                                        
 -- Palmer, Teddy             52 OAK-PC               1:39.72         NS  
 -- Lindholm-Reynaud, Caroli  54 FGST-PC              1:18.00         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              55 TAM-PC                 26.50      25.79   20  
  2 Brittingham, Regina       55 Unattached             31.50      29.31   17  
  3 Moorhead, Mary            56 Unattached             42.00      38.39   16  
  4 Parola, Sheryl A          58 TCAM-PC                40.00      40.37   15  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brittingham, Regina       55 Unattached           1:14.00    1:06.45   20  
                  32.29     1:06.45 (34.16)                                        
  2 Moorhead, Mary            56 Unattached           3:00.00    1:29.14   17  
                  41.87     1:29.14 (47.27)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brittingham, Regina       55 Unattached           2:47.00    2:26.88   20  
                  33.45     1:10.33 (36.88)     1:48.91 (38.58)     2:26.88 (37.97)
  2 Litman, Jacklyn N         56 BAY-PC               3:20.00    2:52.07   17  
                  41.33     1:27.33 (46.00)     2:12.21 (44.88)     2:52.07 (39.86)
  3 Parola, Sheryl A          58 TCAM-PC              3:22.00    3:15.58   16  
                  46.00     1:35.54 (49.54)     2:27.28 (51.74)     3:15.58 (48.30)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              55 TAM-PC               5:45.00    5:29.40   20  
                  29.64     1:02.76 (33.12)     1:36.30 (33.54)     2:09.84 (33.54)
        2:43.15 (33.31)     3:16.47 (33.32)     3:49.71 (33.24)     4:23.01 (33.30)
        4:56.46 (33.45)     5:29.40 (32.94)                                        
  2 Brittingham, Regina       55 Unattached           7:31.00    6:34.94   17  
                  35.05     1:13.83 (38.78)     1:53.78 (39.95)     2:34.44 (40.66)
        3:15.12 (40.68)     3:55.55 (40.43)     4:35.78 (40.23)     5:16.03 (40.25)
        5:55.89 (39.86)     6:34.94 (39.05)                                        
  3 Litman, Jacklyn N         56 BAY-PC               8:00.00    7:53.94   16  
                  44.64     1:33.24 (48.60)     2:22.24 (49.00)     3:10.71 (48.47)
        3:57.36 (46.65)     4:44.81 (47.45)     5:32.43 (47.62)     6:20.49 (48.06)
        7:08.23 (47.74)     7:53.94 (45.71)                                        
  4 Parola, Sheryl A          58 TCAM-PC              9:00.00    8:39.54   15  
                  48.44     1:40.85 (52.41)     2:35.06 (54.21)     3:28.64 (53.58)
        4:21.86 (53.22)     5:14.65 (52.79)     6:07.37 (52.72)     6:59.31 (51.94)
        7:50.88 (51.57)     8:39.54 (48.66)                                        
 -- Zucconi, Lin              55 TTAM-PC              8:24.00         NS  
                8:55.25                                                            
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parola, Sheryl A          58 TCAM-PC                54.00      49.15   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         56 BAY-PC               1:59.00    1:45.32   20  
                  52.63     1:45.32 (52.69)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              55 TAM-PC                 40.00      38.64   20  
  2 Moorhead, Mary            56 Unattached           1:00.00    1:07.26   17  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              55 TAM-PC               1:08.00    1:03.47   20  
                  29.84     1:03.47 (33.63)                                        
  2 Brittingham, Regina       55 Unattached           1:45.00    1:28.74   17  
                  41.91     1:28.74 (46.83)                                        
  3 Litman, Jacklyn N         56 BAY-PC               1:50.00    1:39.71   16  
                  46.42     1:39.71 (53.29)                                        
  4 Parola, Sheryl A          58 TCAM-PC              2:05.00    1:53.08   15  
                  53.77     1:53.08 (59.31)                                        
  5 Moorhead, Mary            56 Unattached           4:50.00    2:11.09   14  
                1:03.01   2:11.09 (1:08.08)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              55 TAM-PC               1:10.00    1:06.96   20  
                  30.53     1:06.96 (36.43)                                        
  2 Litman, Jacklyn N         56 BAY-PC               1:35.00    1:34.27   17  
                  48.30     1:34.27 (45.97)                                        
  3 Moorhead, Mary            56 Unattached           4:00.00    2:01.12   16  
                  57.19   2:01.12 (1:03.93)                                        
 -- Zucconi, Lin              55 TTAM-PC              2:20.00         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Kate             64 SCAM-PC                40.00      37.69   20  
  2 Caso, Susie A             60 MAM-PC                 38.00      39.75   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Kate             64 SCAM-PC              1:25.00    1:22.14   20  
                  38.35     1:22.14 (43.79)                                        
  2 Rodd, Gail G              64 TCAM-PC              1:45.00    1:37.91   17  
                  47.79     1:37.91 (50.12)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodd, Gail G              64 TCAM-PC              3:35.00    3:29.01   20  
                  47.98     1:39.53 (51.55)     2:35.69 (56.16)     3:29.01 (53.32)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodd, Gail G              64 TCAM-PC              9:15.00    9:10.40   20  
                  49.65     1:42.67 (53.02)     2:38.34 (55.67)     3:36.98 (58.64)
        4:33.22 (56.24)     5:29.45 (56.23)     6:25.61 (56.16)     7:21.46 (55.85)
        8:16.91 (55.45)     9:10.40 (53.49)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caso, Susie A             60 MAM-PC                 48.00      48.50   20  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caso, Susie A             60 MAM-PC               1:45.00    1:47.10   20  
                  50.29     1:47.10 (56.81)                                        
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Kate             64 SCAM-PC              1:48.00    1:36.91   20  
                  43.77     1:36.91 (53.14)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Susan              62 USF-PC               1:30.00    1:25.29   20  
                  41.36     1:25.29 (43.93)                                        
  2 Caso, Susie A             60 MAM-PC               1:40.00    1:38.23   17  
                  47.51     1:38.23 (50.72)                                        
  3 Rodd, Gail G              64 TCAM-PC              2:13.00    2:10.41   16  
                1:07.22   2:10.41 (1:03.19)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anson, Susan              66 SCAM-PC              1:31.00    1:29.65   20  
                  42.90     1:29.65 (46.75)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          69 WCM-PC                 56.32      56.23   20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          69 WCM-PC               2:08.65    2:07.30   20  
                1:00.66   2:07.30 (1:06.64)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          69 WCM-PC               2:05.90    2:05.24   20  
                1:05.18   2:05.24 (1:00.06)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             71 ALMA-PC                42.00      43.64   20  
  2 Alexandre, Mary L         71 TAM-PC                 55.00      44.56   17  
  3 Robben, Barbara           72 Unattached             52.38      53.40   16  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandre, Mary L         71 TAM-PC               1:50.00    1:37.65   20  
                  46.40     1:37.65 (51.25)                                        
  2 Tegner, Thyra             71 ALMA-PC              1:42.30    1:41.75   17  
                  44.26     1:41.75 (57.49)                                        
  3 Robben, Barbara           72 Unattached                NT    2:00.43   16  
                  55.22   2:00.43 (1:05.21)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       74 RINC-PC              3:20.00    3:31.16   20  
                  46.62     1:40.21 (53.59)     2:35.97 (55.76)     3:31.16 (55.19)
  2 Tegner, Thyra             71 ALMA-PC              3:51.00    3:49.88   17  
                  46.09     1:43.58 (57.49)   2:46.88 (1:03.30)   3:49.88 (1:03.00)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandre, Mary L         71 TAM-PC               9:41.00    9:22.29   20  
                  50.45     1:46.74 (56.29)     2:45.09 (58.35)     3:42.43 (57.34)
        4:39.42 (56.99)     5:36.44 (57.02)     6:33.72 (57.28)     7:30.55 (56.83)
        8:27.63 (57.08)     9:22.29 (54.66)                                        
  2 Callison, Barbara F       74 RINC-PC              8:55.00    9:22.42   17  
                  49.64     1:43.15 (53.51)     2:39.01 (55.86)     3:35.79 (56.78)
        4:33.31 (57.52)     5:30.64 (57.33)     6:28.24 (57.60)     7:27.09 (58.85)
        8:25.40 (58.31)     9:22.42 (57.02)                                        
  3 Zatman, Mari A            70 UN-PC                9:58.59    9:33.68   16  
                  49.92     1:47.22 (57.30)     2:46.18 (58.96)     3:45.50 (59.32)
        4:44.46 (58.96)     5:43.64 (59.18)     6:42.74 (59.10)     7:42.03 (59.29)
        8:40.21 (58.18)     9:33.68 (53.47)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zatman, Mari A            70 UN-PC                  54.55      53.64   20  
  2 Tegner, Thyra             71 ALMA-PC                54.25      55.99   17  
  3 Alexandre, Mary L         71 TAM-PC               1:00.00      56.21   16  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       74 RINC-PC              1:52.00    1:49.67   20  
                  52.93     1:49.67 (56.74)                                        
  2 Zatman, Mari A            70 UN-PC                1:58.50    2:00.55   17  
                1:00.11   2:00.55 (1:00.44)                                        
  3 Tegner, Thyra             71 ALMA-PC              2:06.00    2:03.74   16  
                  57.23   2:03.74 (1:06.51)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zatman, Mari A            70 UN-PC                  57.80      57.79   20  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zatman, Mari A            70 UN-PC                2:05.02    2:09.83   20  
                1:02.25   2:09.83 (1:07.58)                                        
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       74 RINC-PC              2:05.00    2:01.69   20  
                  55.03   2:01.69 (1:06.66)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       74 RINC-PC              1:42.00    1:42.35   20  
                  48.76     1:42.35 (53.59)                                        
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Alexander, Joan E         75 WCM-PC               8:30.00         NS  
                9:17.18                                                            
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Alexander, Joan E         75 WCM-PC               1:51.00         NS  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heim, Bea T               81 TAM-PC                 56.00      57.54   20  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heim, Bea T               81 TAM-PC               4:30.00    4:51.70   20  
                1:03.99   2:21.36 (1:17.37)   4:51.70 (2:30.34)                    
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heim, Bea T               81 TAM-PC              12:00.00   12:17.60   20  
                1:03.94   2:20.87 (1:16.93)   3:39.13 (1:18.26)   4:55.63 (1:16.50)
      6:09.93 (1:14.30)   7:25.27 (1:15.34)   8:39.29 (1:14.02)   9:55.07 (1:15.78)
     11:08.75 (1:13.68)  12:17.60 (1:08.85)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heim, Bea T               81 TAM-PC               1:39.00    1:03.74   20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagens, Peter             24 RAMS-PC                22.50      22.28   20  
  2 Dreher, Danny             19 Unattached             22.50      23.00   17  
  3 Lintz, Ian                20 SNM-PC                 25.00      24.51   16  
  4 Wright, Erik              22 Unattached             24.00      24.96   15  
  5 Alesci, Richard           24 SAC-PC                 27.70      27.24   14  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagens, Peter             24 RAMS-PC                48.50      48.95   20  
                  23.38       48.95 (25.57)                                        
  2 Dreher, Danny             19 Unattached             53.70      51.32   17  
                  25.18       51.32 (26.14)                                        
  3 Lintz, Ian                20 SNM-PC                 56.00      53.16   16  
                  25.66       53.16 (27.50)                                        
  4 Kline, Timothy            22 WCM-PC                 59.00      55.04   15  
                  26.54       55.04 (28.50)                                        
  5 Wright, Erik              22 Unattached             57.00      56.72   14  
                  26.79       56.72 (29.93)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmelzer, Matthew        24 TOC-PC               1:56.00    2:01.29   20  
                  27.28       57.65 (30.37)     1:29.38 (31.73)     2:01.29 (31.91)
  2 Wright, Erik              22 Unattached           2:20.00    2:13.44   17  
                  28.97     1:02.26 (33.29)     1:38.65 (36.39)     2:13.44 (34.79)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alesci, Richard           24 SAC-PC                 30.36      30.42   20  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lintz, Ian                20 SNM-PC               1:03.00    1:03.30   20  
                  30.96     1:03.30 (32.34)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dreher, Danny             19 Unattached             35.50      32.80   20  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagens, Peter             24 RAMS-PC              1:20.00    1:06.07   20  
                  31.40     1:06.07 (34.67)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kline, Timothy            22 WCM-PC               1:05.00      59.75   20  
                  27.63       59.75 (32.12)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazadd, Joshua            29 RAMS-PC                23.06      23.61   20  
  2 Anderson, Greg C          29 AAM-PC                 24.24      24.41   17  
  3 Levin, Benjamin J         29 SCAM-PC                25.00      24.47   16  
  4 Cheung, Jacky C           26 MAM-PC                 26.00      26.21   15  
  5 Flippo, Joshua            28 SNM-PC                 40.00      35.97   14  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazadd, Joshua            29 RAMS-PC                50.10      50.76   20  
                  24.13       50.76 (26.63)                                        
  2 Anderson, Greg C          29 AAM-PC                 51.30      54.26   17  
                  25.66       54.26 (28.60)                                        
  3 Cheung, Jacky C           26 MAM-PC                 59.00      58.65   16  
                  27.97       58.65 (30.68)                                        
 -- Brown, Andy M             28 WCM-PC                 50.00         NS  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Greg C          29 AAM-PC               2:04.00    1:59.45   20  
                  27.20       56.73 (29.53)     1:27.82 (31.09)     1:59.45 (31.63)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Brown, Andy M             28 WCM-PC               5:10.00         NS  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ecklund, Tait C           25 SNM-PC                 29.50      31.09   20  
  2 Levin, Benjamin J         29 SCAM-PC                34.00      31.14   17  
  3 Cheung, Jacky C           26 MAM-PC                 32.50      33.34   16  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ecklund, Tait C           25 SNM-PC               1:05.00    1:06.94   20  
                  31.79     1:06.94 (35.15)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Andy M             28 WCM-PC                 55.60      55.18   20  
                  25.58       55.18 (29.60)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ecklund, Tait C           25 SNM-PC                 57.00      59.41   20  
                  28.21       59.41 (31.20)                                        
  2 Levin, Benjamin J         29 SCAM-PC              1:10.00    1:04.95   17  
                  30.40     1:04.95 (34.55)                                        
  3 Cheung, Jacky C           26 MAM-PC               1:05.00    1:08.30   16  
                  32.59     1:08.30 (35.71)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boas, Taylor              30 SCAM-PC                26.00      25.57   20  
  2 Salvador, Dale            32 VACA-PC                27.00      27.40   17  
  3 Renshaw, David C          33 UN-PC                  36.00      30.82   15  
  4 Chiang, Chris             34 TSUN-PC                   NT      32.10  
  5 Pankhurst, Bryan C        33 ALMA-PC                36.00      32.55   14  
 -- Sulistio, Hadi            32 TSUN-PC                33.10        SCR   16  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili             33 MAM-PC                 51.00      49.64   20  
                  24.06       49.64 (25.58)                                        
  2 Welting, Evan A           32 UN-PC                  58.89      54.55   17  
                  25.82       54.55 (28.73)                                        
  3 Boas, Taylor              30 SCAM-PC                59.00      58.77   16  
                  27.87       58.77 (30.90)                                        
  4 Salvador, Dale            32 VACA-PC              1:00.00      59.80   15  
                  28.96       59.80 (30.84)                                        
  5 Jepson, Linc              33 STAN-PC              1:06.00    1:07.61   14  
                  32.58     1:07.61 (35.03)                                        
  6 Chiang, Chris             34 TSUN-PC              1:15.00    1:08.26   13  
                  32.62     1:08.26 (35.64)                                        
  7 Renshaw, David C          33 UN-PC                1:21.00    1:10.18   12  
                  33.98     1:10.18 (36.20)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Evan A           32 UN-PC                1:59.89    1:57.68   20  
                  27.98       58.79 (30.81)     1:29.38 (30.59)     1:57.68 (28.30)
  2 Boas, Taylor              30 SCAM-PC              2:07.00    2:10.05   17  
                  29.77     1:02.71 (32.94)     1:36.46 (33.75)     2:10.05 (33.59)
  3 Jepson, Linc              33 STAN-PC              2:24.00    2:27.44   16  
                  33.40     1:10.78 (37.38)     1:49.78 (39.00)     2:27.44 (37.66)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, Justin P          31 SCAM-PC              5:31.90    5:23.00   20  
                  29.62     1:01.77 (32.15)     1:34.89 (33.12)     2:08.13 (33.24)
        2:41.64 (33.51)     3:14.72 (33.08)     3:46.97 (32.25)     4:19.46 (32.49)
        4:52.08 (32.62)     5:23.00 (30.92)                                        
 -- Vaisset-Fauvel, Morgan    30 UN-PC                7:08.00         NS  
 -- Vitale, Philip M JR       33 TSUN-PC              6:50.00         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Evan A           32 UN-PC                  26.77      27.82   20  
  2 Pankhurst, Bryan C        33 ALMA-PC                45.00      39.80   17  
 -- Chiang, Chris             34 TSUN-PC                34.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaggero, David            30 TOC-PC               1:00.00      57.13   20  
                  28.24       57.13 (28.89)                                        
  2 Selinger, Ili             33 MAM-PC               1:02.50      59.01   17  
                  28.82       59.01 (30.19)                                        
  3 Jepson, Linc              33 STAN-PC              1:30.00    1:30.13   16  
                  45.29     1:30.13 (44.84)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili             33 MAM-PC                 33.50      30.51   20  
  2 Sulistio, Hadi            32 TSUN-PC                35.10      35.07   17  
  3 Pankhurst, Bryan C        33 ALMA-PC                44.00      41.32   16  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salvador, Dale            32 VACA-PC              1:12.00    1:11.25   20  
                  33.56     1:11.25 (37.69)                                        
  2 Sulistio, Hadi            32 TSUN-PC              1:20.34    1:18.48   17  
                  37.35     1:18.48 (41.13)                                        
  3 Pankhurst, Bryan C        33 ALMA-PC              1:44.00    1:28.06   16  
                  41.48     1:28.06 (46.58)                                        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaggero, David            30 TOC-PC                 57.00      56.88   20  
                  27.25       56.88 (29.63)                                        
  2 Welting, Evan A           32 UN-PC                  58.89      57.29   17  
                  27.38       57.29 (29.91)                                        
  3 Boas, Taylor              30 SCAM-PC              1:07.00    1:06.91   16  
                  30.35     1:06.91 (36.56)                                        
  4 Jepson, Linc              33 STAN-PC              1:25.00    1:21.40   15  
                  37.34     1:21.40 (44.06)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Evan A           32 UN-PC                1:00.21      59.33   20  
                  27.16       59.33 (32.17)                                        
  2 Salvador, Dale            32 VACA-PC              1:10.00    1:08.54   17  
                  33.36     1:08.54 (35.18)                                        
  3 Milkie, Christopher       33 UN-PC                1:40.00    1:13.20   16  
                  34.13     1:13.20 (39.07)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, John A            39 USF-PC                 24.70      24.29   20  
  2 Wilbur, Adam              36 FGST-PC                24.90      25.52   17  
  3 Green, Joel A             36 SCAM-PC                31.00      28.60   16  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, John A            39 USF-PC                 55.00      52.45   20  
                  25.51       52.45 (26.94)                                        
  2 Hamilton, Rick            39 VACA-PC                51.69      52.63   17  
                  25.47       52.63 (27.16)                                        
  3 Wilbur, Adam              36 FGST-PC                57.00      57.54   16  
                  27.05       57.54 (30.49)                                        
  4 Stanec, John              39 SCAM-PC              1:00.00      59.17   15  
                  29.27       59.17 (29.90)                                        
  5 Kaye, Michael             36 BAM-PC               1:00.00      59.38   14  
                  27.46       59.38 (31.92)                                        
  6 Southern, Larry           35 BAM-PC               1:00.00    1:00.54   13  
                  29.02     1:00.54 (31.52)                                        
  7 Green, Joel A             36 SCAM-PC              1:03.00    1:01.96   12  
                  30.14     1:01.96 (31.82)                                        
 -- Gonzalez, Ernesto         39 TSUN-PC              1:07.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        38 STAN-PC              1:53.01    1:54.55   20  
                  27.10       56.09 (28.99)     1:25.54 (29.45)     1:54.55 (29.01)
  2 Walker, John A            39 USF-PC               2:04.00    1:58.83   17  
                  27.27       57.58 (30.31)     1:28.71 (31.13)     1:58.83 (30.12)
  3 Stanec, John              39 SCAM-PC              2:00.00    2:07.00   16  
                  28.49       59.52 (31.03)     1:32.24 (32.72)     2:07.00 (34.76)
  4 Gonzalez, Ernesto         39 TSUN-PC              2:20.00    2:11.59   15  
                  31.27     1:04.25 (32.98)     1:38.25 (34.00)     2:11.59 (33.34)
  5 Southern, Larry           35 BAM-PC               2:15.00    2:12.59   14  
                  30.81     1:04.24 (33.43)     1:38.20 (33.96)     2:12.59 (34.39)
  6 Owen, Bailey              37 SCAM-PC              2:35.00    2:41.52   13  
                  33.78     1:13.41 (39.63)     1:56.92 (43.51)     2:41.52 (44.60)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        38 STAN-PC              4:59.99    5:08.48   20  
                  27.95       57.61 (29.66)     1:27.79 (30.18)     1:58.23 (30.44)
        2:28.84 (30.61)     3:00.20 (31.36)     3:31.92 (31.72)     4:04.20 (32.28)
        4:36.68 (32.48)     5:08.48 (31.80)                                        
  2 Walker, John A            39 USF-PC               5:49.00    5:31.72   17  
                  29.68     1:02.22 (32.54)     1:36.75 (34.53)     2:11.40 (34.65)
        2:46.12 (34.72)     3:20.93 (34.81)     3:54.65 (33.72)     4:28.78 (34.13)
        5:01.95 (33.17)     5:31.72 (29.77)                                        
  3 Prodoehl, Jason C         35 TSUN-PC              6:38.30    6:42.43   16  
                  36.61     1:18.96 (42.35)     2:01.04 (42.08)     2:43.47 (42.43)
        3:24.63 (41.16)     4:06.56 (41.93)     4:46.82 (40.26)     5:27.37 (40.55)
        6:06.46 (39.09)     6:42.43 (35.97)                                        
 -- Kida, Moriaki             35 TSUN-PC              7:20.00         NS  
 -- Fernandez, Carlos A       37 MAM-PC               5:10.86         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA-PC                26.69      27.98   20  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            36 SNM-PC                 54.00      55.78   20  
                  27.69       55.78 (28.09)                                        
  2 Hamilton, Rick            39 VACA-PC                58.69      57.62   17  
                  28.35       57.62 (29.27)                                        
  3 Scheiner, Andrew D        38 STAN-PC              1:03.01    1:04.01   16  
                  30.94     1:04.01 (33.07)                                        
  4 Wilbur, Adam              36 FGST-PC              1:15.00    1:16.30   15  
                  37.10     1:16.30 (39.20)                                        
  5 Prodoehl, Jason C         35 TSUN-PC              1:28.30    1:21.79   14  
                  40.30     1:21.79 (41.49)                                        
 -- Kida, Moriaki             35 TSUN-PC              1:25.00         NS  
 -- Fernandez, Carlos A       37 MAM-PC                 59.78         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Joseph F        37 MAM-PC                 37.50      30.34   20  
  2 Gonzalez, Ernesto         39 TSUN-PC                35.00      32.76   17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA-PC              1:06.69    1:08.40   20  
                  32.24     1:08.40 (36.16)                                        
  2 Gonzalez, Ernesto         39 TSUN-PC              1:20.00    1:13.89   17  
                  35.54     1:13.89 (38.35)                                        
 -- Fernandez, Carlos A       37 MAM-PC               1:08.18         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rendic, Dikan             36 WCM-PC                 54.55      54.74   20  
                  24.93       54.74 (29.81)                                        
  2 McCarthy, Joseph F        37 MAM-PC               1:03.00      56.93   17  
                  27.15       56.93 (29.78)                                        
  3 Hamilton, Rick            39 VACA-PC                57.69      59.05   16  
                  27.68       59.05 (31.37)                                        
  4 Prodoehl, Jason C         35 TSUN-PC              1:26.20    1:23.62   15  
                  40.22     1:23.62 (43.40)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            36 SNM-PC                 55.00      56.98   20  
                  25.53       56.98 (31.45)                                        
  2 McCarthy, Joseph F        37 MAM-PC               1:05.00    1:00.80   17  
                  28.74     1:00.80 (32.06)                                        
  3 Wilbur, Adam              36 FGST-PC              1:20.00    1:09.13   16  
                  32.58     1:09.13 (36.55)                                        
  4 Southern, Larry           35 BAM-PC               1:15.00    1:13.57   15  
                  35.56     1:13.57 (38.01)                                        
  5 Prodoehl, Jason C         35 TSUN-PC              1:21.50    1:18.00   14  
                  35.05     1:18.00 (42.95)                                        
  6 Owen, Bailey              37 SCAM-PC              1:55.00    1:33.88   13  
                  49.03     1:33.88 (44.85)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poppe, Carl H             40 SRM-PC                 26.50      26.56   20  
  2 Goble, John               44 ALMA-PC                26.50      26.78   17  
  3 Sperka, Daniel J          41 DAM-PC                 27.50      28.03   16  
  4 Kattchee, Chris A         43 SCAM-PC                28.00      28.13   15  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goble, John               44 ALMA-PC              1:00.00      59.90   20  
                  29.52       59.90 (30.38)                                        
  2 Sperka, Daniel J          41 DAM-PC               1:00.00    1:00.51   17  
                  30.78     1:00.51 (29.73)                                        
  3 Kattchee, Chris A         43 SCAM-PC              1:03.00    1:04.51   16  
                  31.21     1:04.51 (33.30)                                        
  4 Traugher, Thomas          43 BAM-PC               1:05.00    1:04.79   15  
                  30.71     1:04.79 (34.08)                                        
 -- Johnson, Ron A            42 WCM-PC                 56.40         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron A            42 WCM-PC               2:07.00    2:06.30   20  
                  28.93     1:00.51 (31.58)     1:33.37 (32.86)     2:06.30 (32.93)
  2 Sperka, Daniel J          41 DAM-PC                    NT    2:15.61   17  
                  32.33     1:07.27 (34.94)     1:42.74 (35.47)     2:15.61 (32.87)
  3 Goble, John               44 ALMA-PC              2:20.00    2:15.89   16  
                  31.79     1:06.10 (34.31)     1:41.85 (35.75)     2:15.89 (34.04)
  4 Traugher, Thomas          43 BAM-PC               2:15.00    2:23.25   15  
                  30.53     1:05.12 (34.59)     1:43.45 (38.33)     2:23.25 (39.80)
  5 Lee, Keith R              44 TSUN-PC              3:05.00    2:48.15   14  
                  38.59     1:19.85 (41.26)     2:04.27 (44.42)     2:48.15 (43.88)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron A            42 WCM-PC               5:40.00    5:51.30   20  
                  29.66     1:03.31 (33.65)     1:38.39 (35.08)     2:13.92 (35.53)
        2:50.24 (36.32)     3:26.32 (36.08)     4:02.77 (36.45)     4:39.31 (36.54)
        5:15.72 (36.41)     5:51.30 (35.58)                                        
  2 Shepherd, Peter J         40 MELO-PC              8:35.67    7:01.43  
  3 Lee, Keith R              44 TSUN-PC              7:40.00    7:42.80   17  
                  37.37     1:20.75 (43.38)     2:06.79 (46.04)     2:55.35 (48.56)
        3:42.80 (47.45)                                                 6:09.23 ( )
        6:57.90 (48.67)     7:42.80 (44.90)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poppe, Carl H             40 SRM-PC                 31.50      32.39   20  
  2 Adams, Brian R            43 CRUZ-PC                32.00      32.59   17  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boedtker, Markus S        42 SAC-PC               1:08.00    1:08.63   20  
                  33.85     1:08.63 (34.78)                                        
  2 Adams, Brian R            43 CRUZ-PC              1:10.00    1:09.81   17  
                  34.61     1:09.81 (35.20)                                        
  3 Shepherd, Peter J         40 MELO-PC              1:16.49    1:22.16   16  
                  40.12     1:22.16 (42.04)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farabee, Justin R         41 SMST-PC                33.00      31.48   20  
  2 Poppe, Carl H             40 SRM-PC                 32.00      32.41   17  
  3 Chappell, Matthew D       42 USF-PC                 33.20      32.69   16  
  4 Adams, Brian R            43 CRUZ-PC                33.00      33.45   15  
  5 Shepherd, Peter J         40 MELO-PC                41.99      38.80   14  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farabee, Justin R         41 SMST-PC              1:12.00    1:08.37   20  
                  32.49     1:08.37 (35.88)                                        
  2 Boedtker, Markus S        42 SAC-PC               1:11.00    1:10.36   17  
                  33.40     1:10.36 (36.96)                                        
  3 Chappell, Matthew D       42 USF-PC               1:15.99    1:11.41   16  
                  34.44     1:11.41 (36.97)                                        
  4 Adams, Brian R            43 CRUZ-PC              1:12.00    1:13.39   15  
                  35.23     1:13.39 (38.16)                                        
  5 Poppe, Carl H             40 SRM-PC               1:14.00    1:13.70   14  
                  35.22     1:13.70 (38.48)                                        
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Peter J         40 MELO-PC              1:35.62    1:35.10   20  
                  43.83     1:35.10 (51.27)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farabee, Justin R         41 SMST-PC              1:07.00    1:03.23   20  
                  31.37     1:03.23 (31.86)                                        
  2 Johnson, Ron A            42 WCM-PC               1:04.00    1:03.96   17  
                  29.81     1:03.96 (34.15)                                        
  3 Boedtker, Markus S        42 SAC-PC               1:04.00    1:04.49   16  
                  31.61     1:04.49 (32.88)                                        
  4 Adams, Brian R            43 CRUZ-PC              1:05.00    1:06.06   15  
                  31.00     1:06.06 (35.06)                                        
  5 Poppe, Carl H             40 SRM-PC               1:10.00    1:06.20   14  
                  30.29     1:06.20 (35.91)                                        
  6 Goble, John               44 ALMA-PC              1:35.00    1:16.85   13  
                  36.48     1:16.85 (40.37)                                        
  7 Shepherd, Peter J         40 MELO-PC              1:22.47    1:17.65   12  
                  36.99     1:17.65 (40.66)                                        
 -- Sperka, Daniel J          41 DAM-PC               1:15.00         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC                 24.50      24.47   20  
  2 Taylor, Ronald A          46 UN-PC                  26.67      25.12   17  
  3 Carr, Mike W              46 SRM-PC                 26.10      26.11   16  
  4 Tomasik, Joseph E         46 UN-PC                  26.58      26.58   15  
  5 Adams, Scott              49 SCAM-PC                26.50      26.80   14  
  6 Foley, Timothy            48 Unattached             27.30      26.87   13  
  7 Gustavson, Jeff A         45 TSUN-PC                26.42      27.19   12  
  8 Perez, Fred               45 SMST-PC                29.80      29.00   11  
  9 Nelson, Christian M       49 SCAM-PC                29.00      29.52    9  
 10 Freeman, Richard          48 MVM-PC                 31.00      31.28    7  
 -- Schilling, Alexander H    47 TOC-PC                 27.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC                 54.50      52.82   20  
                  25.59       52.82 (27.23)                                        
  2 Carr, Mike W              46 SRM-PC                 57.90      56.98   17  
                  27.72       56.98 (29.26)                                        
  3 Brenan, Andrew D          46 SAC-PC               1:02.00      57.79   16  
                  28.41       57.79 (29.38)                                        
  4 Gustavson, Jeff A         45 TSUN-PC              1:01.63      59.15   15  
                  28.34       59.15 (30.81)                                        
  5 Adams, Scott              49 SCAM-PC                58.00      59.67   14  
                  27.81       59.67 (31.86)                                        
  6 Mehech, Maximiliano       45 SCSC-PC              1:01.20    1:01.83   13  
                  30.07     1:01.83 (31.76)                                        
  7 Stewart, David M          48 VACA-PC              1:02.00    1:02.43   12  
                  29.88     1:02.43 (32.55)                                        
  8 Myers, Keith D            45 TSUN-PC              1:05.00    1:02.53   11  
                  29.85     1:02.53 (32.68)                                        
  9 Ewing, Jack               46 USF-PC               1:08.85    1:03.89    9  
                  30.70     1:03.89 (33.19)                                        
 10 Nelson, Christian M       49 SCAM-PC              1:05.50    1:04.81    7  
                  31.95     1:04.81 (32.86)                                        
 11 Shanken, Alan             46 OAK-PC               1:12.00    1:09.73    6  
                  34.80     1:09.73 (34.93)                                        
 -- Schilling, Alexander H    47 TOC-PC                 58.00         NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC               1:56.50    1:54.54   20  
                  27.24       56.12 (28.88)     1:25.34 (29.22)     1:54.54 (29.20)
  2 Schilling, Alexander H    47 TOC-PC               2:30.00    2:04.26   17  
                  29.24     1:00.60 (31.36)     1:32.97 (32.37)     2:04.26 (31.29)
  3 Brenan, Andrew D          46 SAC-PC               2:12.00    2:04.93   16  
                  29.33     1:01.19 (31.86)     1:33.37 (32.18)     2:04.93 (31.56)
  4 Mehech, Maximiliano       45 SCSC-PC              2:06.35    2:12.36   15  
                  30.23     1:03.25 (33.02)     1:38.16 (34.91)     2:12.36 (34.20)
  5 Taylor, Ronald A          46 UN-PC                2:11.24    2:12.45   14  
                  30.83     1:05.07 (34.24)     1:39.46 (34.39)     2:12.45 (32.99)
  6 Gustavson, Jeff A         45 TSUN-PC              2:15.14    2:13.36   13  
                  31.39     1:04.61 (33.22)     1:39.18 (34.57)     2:13.36 (34.18)
  7 Campbell, Chris           46 MVM-PC               2:16.00    2:15.92   12  
                  32.13     1:06.09 (33.96)     1:41.58 (35.49)     2:15.92 (34.34)
  8 Stewart, David M          48 VACA-PC              2:15.00    2:17.61   11  
                  31.31     1:05.22 (33.91)     1:40.99 (35.77)     2:17.61 (36.62)
  9 Tveitmoe, Ronald          49 UN-PC                2:15.00    2:22.28    9  
                  30.26     1:05.03 (34.77)     1:43.91 (38.88)     2:22.28 (38.37)
 10 Shanken, Alan             46 OAK-PC               2:35.00    2:33.92    7  
                  36.91     1:13.85 (36.94)     1:53.76 (39.91)     2:33.92 (40.16)
 11 Myers, Keith D            45 TSUN-PC              2:45.00    2:44.53    6  
                  34.53     1:15.27 (40.74)     1:59.13 (43.86)     2:44.53 (45.40)
 -- Kanzler, Matthew H        49 UN-PC                2:14.00         NS  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC               5:16.50    5:11.03   20  
                  27.97       58.51 (30.54)     1:29.42 (30.91)     2:00.55 (31.13)
        2:31.71 (31.16)     3:03.27 (31.56)     3:34.90 (31.63)     4:07.03 (32.13)
        4:39.22 (32.19)     5:11.03 (31.81)                                        
  2 Kanzler, Matthew H        49 UN-PC                5:20.00    5:37.73   17  
                  31.11     1:04.99 (33.88)     1:39.43 (34.44)     2:13.65 (34.22)
        2:47.75 (34.10)     3:22.05 (34.30)     3:56.42 (34.37)     4:30.81 (34.39)
        5:05.33 (34.52)     5:37.73 (32.40)                                        
  3 Brenan, Andrew D          46 SAC-PC               5:45.00    5:42.40   16  
                  31.20     1:05.97 (34.77)     1:40.98 (35.01)     2:15.77 (34.79)
        2:50.77 (35.00)     3:25.11 (34.34)     3:59.41 (34.30)     4:33.83 (34.42)
        5:08.66 (34.83)     5:42.40 (33.74)                                        
  4 Mehech, Maximiliano       45 SCSC-PC              5:35.00    5:45.32   15  
                  31.57     1:04.66 (33.09)     1:38.96 (34.30)     2:13.93 (34.97)
        2:49.78 (35.85)     3:25.19 (35.41)     4:00.52 (35.33)     4:35.63 (35.11)
        5:10.79 (35.16)     5:45.32 (34.53)                                        
  5 Washburn, Stephen T       48 SCAM-PC              6:00.00    5:49.00   14  
                  32.71     1:07.30 (34.59)     1:42.50 (35.20)     2:17.81 (35.31)
        2:53.39 (35.58)     3:28.62 (35.23)     4:03.77 (35.15)     4:39.32 (35.55)
        5:15.20 (35.88)     5:49.00 (33.80)                                        
  6 Taylor, Ronald A          46 UN-PC                6:09.17    6:08.94   13  
                  32.48     1:08.53 (36.05)     1:46.04 (37.51)     2:23.65 (37.61)
        3:01.18 (37.53)     3:39.10 (37.92)     4:16.23 (37.13)     4:53.68 (37.45)
        5:31.52 (37.84)     6:08.94 (37.42)                                        
  7 Campbell, Chris           46 MVM-PC               6:20.00    6:11.06   12  
                  33.14     1:08.90 (35.76)     1:45.35 (36.45)     2:23.10 (37.75)
        3:00.74 (37.64)     3:38.82 (38.08)     4:17.14 (38.32)     4:55.32 (38.18)
        5:33.57 (38.25)     6:11.06 (37.49)                                        
  8 Gustavson, Jeff A         45 TSUN-PC              6:25.75    6:12.33   11  
                  33.41     1:09.27 (35.86)     1:46.05 (36.78)     2:23.59 (37.54)
        3:01.71 (38.12)     3:40.55 (38.84)     4:19.40 (38.85)     4:57.19 (37.79)
        5:35.63 (38.44)     6:12.33 (36.70)                                        
  9 Stewart, David M          48 VACA-PC              6:00.00    6:14.61    9  
                  33.39     1:09.34 (35.95)     1:46.70 (37.36)     2:25.09 (38.39)
        3:03.30 (38.21)     3:41.26 (37.96)     4:19.47 (38.21)     4:58.19 (38.72)
        5:36.99 (38.80)     6:14.61 (37.62)                                        
 10 Reuss, Scott J            45 SAC-PC               6:30.00    6:19.53    7  
                  35.76     1:14.67 (38.91)     1:53.30 (38.63)     2:32.40 (39.10)
        3:10.66 (38.26)     3:49.05 (38.39)     4:26.42 (37.37)     5:04.36 (37.94)
        5:42.16 (37.80)     6:19.53 (37.37)                                        
 11 Myers, Keith D            45 TSUN-PC              7:15.00    6:42.57    6  
                  34.40     1:13.65 (39.25)     1:55.08 (41.43)     2:37.11 (42.03)
        3:19.97 (42.86)     4:03.09 (43.12)     4:43.68 (40.59)     5:25.26 (41.58)
        6:05.45 (40.19)     6:42.57 (37.12)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           46 MVM-PC                 36.50      36.99   20  
  2 Gustavson, Jeff A         45 TSUN-PC                35.07      37.29   17  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Mike W              46 SRM-PC               1:06.90    1:05.22   20  
                  31.86     1:05.22 (33.36)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Terry          49 UN-PC                  31.00      30.90   20  
  2 Ewing, Jack               46 USF-PC                 34.00      31.76   17  
  3 Halbrecht, Kenneth        46 WCM-PC                 33.00      31.77   16  
  4 Perez, Fred               45 SMST-PC                34.90      33.74   15  
  5 Snyderman, Matthew        45 BAM-PC                 35.00      34.83   14  
  6 Reuss, Scott J            45 SAC-PC                 35.00      34.85   13  
  7 Foley, Timothy            48 Unattached             34.00      37.19   12  
  8 Nelson, Christian M       49 SCAM-PC                38.50      37.51   11  
  9 Freeman, Richard          48 MVM-PC                 37.00      37.69    9  
 -- Brenan, Andrew D          46 SAC-PC                 32.90         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               46 USF-PC               1:11.50    1:09.97   20  
                  33.08     1:09.97 (36.89)                                        
  2 Perez, Fred               45 SMST-PC              1:14.85    1:14.96   17  
                  36.54     1:14.96 (38.42)                                        
  3 Snyderman, Matthew        45 BAM-PC               1:18.00    1:17.20   16  
                  36.07     1:17.20 (41.13)                                        
  4 Nelson, Christian M       49 SCAM-PC              1:26.50    1:22.38   15  
                  39.54     1:22.38 (42.84)                                        
  5 Freeman, Richard          48 MVM-PC               1:24.00    1:23.22   14  
                  40.17     1:23.22 (43.05)                                        
  6 Campbell, Chris           46 MVM-PC               1:29.00    1:30.94   13  
                  44.17     1:30.94 (46.77)                                        
 -- Reuss, Scott J            45 SAC-PC               1:18.00         NS  
 -- Patterson, Terry          49 UN-PC                1:10.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brenan, Andrew D          46 SAC-PC               1:05.00    1:03.63   20  
                  30.17     1:03.63 (33.46)                                        
  2 Washburn, Stephen T       48 SCAM-PC              1:10.00    1:05.58   17  
                  29.79     1:05.58 (35.79)                                        
  3 Myers, Keith D            45 TSUN-PC              1:12.00    1:09.95   16  
                  32.62     1:09.95 (37.33)                                        
  4 Reuss, Scott J            45 SAC-PC               1:09.00    1:11.58   15  
                  34.91     1:11.58 (36.67)                                        
  5 Campbell, Chris           46 MVM-PC               1:10.00    1:12.01   14  
                  34.12     1:12.01 (37.89)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC               1:01.50      59.77   20  
                  27.87       59.77 (31.90)                                        
  2 Carr, Mike W              46 SRM-PC               1:06.10    1:06.20   17  
                  31.08     1:06.20 (35.12)                                        
  3 Ewing, Jack               46 USF-PC               1:10.90    1:08.41   16  
                  33.34     1:08.41 (35.07)                                        
  4 Tveitmoe, Ronald          49 UN-PC                1:15.00    1:11.36   15  
                  31.35     1:11.36 (40.01)                                        
  5 Adams, Scott              49 SCAM-PC              1:12.00    1:11.57   14  
                  34.15     1:11.57 (37.42)                                        
  6 Reuss, Scott J            45 SAC-PC               1:12.00    1:13.04   13  
                  34.59     1:13.04 (38.45)                                        
  7 Mehech, Maximiliano       45 SCSC-PC              1:12.49    1:13.46   12  
                  35.23     1:13.46 (38.23)                                        
  8 Freeman, Richard          48 MVM-PC               1:15.00    1:17.53   11  
                  38.32     1:17.53 (39.21)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert             50 MAM-PC                 23.20      23.64   20  
  2 Norman, MarK              52 MVM-PC                 25.00      24.56   17  
  3 Shaker, Amin              52 LNM-PC                 26.76      26.07   16  
  4 Sterne, Erik A            54 SRM-PC                 26.35      26.17   15  
  5 Tull, Jimn                53 TAM-PC                 27.00      26.72   14  
 -- Guadagni, Peter M         52 WCM-PC                 26.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norman, MarK              52 MVM-PC                 57.00      55.89   20  
                  25.61       55.89 (30.28)                                        
  2 Glenesk, Mark J           51 KMAN-ZZ                57.00      57.68   17  
                  27.96       57.68 (29.72)                                        
  3 Shaker, Amin              52 LNM-PC               1:00.00      58.54   16  
                  28.40       58.54 (30.14)                                        
  4 Tull, Jimn                53 TAM-PC               1:02.00      58.71   15  
                  27.75       58.71 (30.96)                                        
  5 Perez, Peter              50 USF-PC               1:15.00    1:25.42   14  
                  42.38     1:25.42 (43.04)                                        
 -- O'Brien, Kerry            50 WCM-PC                 55.50         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry            50 WCM-PC               1:58.80    1:58.23   20  
                  27.76       57.98 (30.22)     1:28.55 (30.57)     1:58.23 (29.68)
  2 Heath, Robert             50 MAM-PC               1:58.50    1:59.69   17  
                  27.56       58.16 (30.60)     1:29.51 (31.35)     1:59.69 (30.18)
  3 Glenesk, Mark J           51 KMAN-ZZ              2:06.00    2:09.54   16  
                  28.71     1:00.95 (32.24)     1:35.14 (34.19)     2:09.54 (34.40)
  4 Shaker, Amin              52 LNM-PC               2:15.57    2:12.28   15  
                  30.43     1:03.95 (33.52)     1:39.53 (35.58)     2:12.28 (32.75)
  5 Small, Stephen A          54 LNM-PC               2:20.00    2:12.92   14  
                  31.61     1:05.83 (34.22)     1:40.28 (34.45)     2:12.92 (32.64)
  6 Norman, MarK              52 MVM-PC               2:20.00    2:14.64   13  
                  30.38     1:04.69 (34.31)     1:40.44 (35.75)     2:14.64 (34.20)
  7 Sterne, Erik A            54 SRM-PC               2:19.50    2:15.63   12  
                  32.02     1:07.08 (35.06)     1:42.23 (35.15)     2:15.63 (33.40)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         52 WCM-PC               5:40.00    5:35.00   20  
                  31.06     1:04.44 (33.38)     1:38.66 (34.22)     2:12.72 (34.06)
        2:46.33 (33.61)     3:20.49 (34.16)     3:54.04 (33.55)     4:27.85 (33.81)
        5:02.12 (34.27)     5:35.00 (32.88)                                        
  2 Small, Stephen A          54 LNM-PC               6:15.00    6:06.93   17  
                  32.15     1:07.78 (35.63)     1:44.64 (36.86)     2:21.63 (36.99)
        2:59.16 (37.53)     3:36.72 (37.56)     4:14.31 (37.59)     4:51.71 (37.40)
        5:30.08 (38.37)     6:06.93 (36.85)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert             50 MAM-PC                 27.90      28.33   20  
  2 Sterne, Erik A            54 SRM-PC                 32.55      34.10   17  
 -- Tull, Jimn                53 TAM-PC                 27.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Small, Stephen A          54 LNM-PC               1:25.00    1:15.54   20  
                  37.16     1:15.54 (38.38)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig           54 SAC-PC                 33.50      33.35   20  
  2 Sterne, Erik A            54 SRM-PC                 34.50      34.94   17  
  3 Small, Stephen A          54 LNM-PC                 40.89      36.45   16  
  4 Perez, Peter              50 USF-PC                 45.00      41.89   15  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig           54 SAC-PC               1:13.20    1:13.44   20  
                  34.58     1:13.44 (38.86)                                        
  2 Small, Stephen A          54 LNM-PC               1:25.00    1:19.55   17  
                  38.18     1:19.55 (41.37)                                        
  3 Perez, Peter              50 USF-PC               1:30.00    1:30.49   16  
                  44.50     1:30.49 (45.99)                                        
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry            50 WCM-PC                 57.50      58.74   20  
                  27.15       58.74 (31.59)                                        
  2 Glenesk, Mark J           51 KMAN-ZZ              1:03.00    1:04.53   17  
                  30.15     1:04.53 (34.38)                                        
  3 Sterne, Erik A            54 SRM-PC               1:04.55    1:06.15   16  
                  31.02     1:06.15 (35.13)                                        
 -- Weitz, Stephen L          53 MAM-PC               1:15.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert             50 MAM-PC                 59.60      59.92   20  
                  27.24       59.92 (32.68)                                        
  2 Shaker, Amin              52 LNM-PC               1:25.00    1:13.19   17  
                  35.20     1:13.19 (37.99)                                        
  3 Perez, Peter              50 USF-PC               3:30.00    1:37.45   16  
                  50.77     1:37.45 (46.68)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM-PC                 26.50      25.33   20  
  2 Lintz, Steven             56 SNM-PC                 27.50      26.74   17  
  3 Rudolff, Edward           59 TOC-PC                 26.80      27.39   16  
  4 Cohen, Jeremy             58 SCAM-PC                28.10      27.60   15  
  5 McClelland, Mac           58 MAM-PC                 27.00      27.75   14  
  6 Winterrowd, Daniel        56 BAY-PC                 28.59      28.59   13  
  7 Field, John               58 MAAC-PC                28.00      28.85   12  
  8 Ceci, Louis G             56 STAN-PC                31.00      30.83   11  
 -- Kenneth, James B          55 UN-PC                  30.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM-PC                 57.50      54.81   20  
                  26.75       54.81 (28.06)                                        
  2 Meflasoln, Andrew         59 DAM-PC                 54.50      56.64   17  
                  27.44       56.64 (29.20)                                        
  3 Cohen, Jeremy             58 SCAM-PC                59.90    1:00.39   16  
                  28.75     1:00.39 (31.64)                                        
  4 Rudolff, Edward           59 TOC-PC               1:00.40    1:01.02   15  
                  29.02     1:01.02 (32.00)                                        
  5 McClelland, Mac           58 MAM-PC               1:01.00    1:01.19   14  
                  28.85     1:01.19 (32.34)                                        
  6 Lintz, Steven             56 SNM-PC                 57.00    1:02.06   13  
                  29.58     1:02.06 (32.48)                                        
  7 Field, John               58 MAAC-PC              1:06.00    1:05.10   12  
                  31.98     1:05.10 (33.12)                                        
  8 Winterrowd, Daniel        56 BAY-PC               1:07.35    1:05.60   11  
                  31.95     1:05.60 (33.65)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM-PC               2:04.50    1:58.84   20  
                  27.67       57.64 (29.97)     1:28.37 (30.73)     1:58.84 (30.47)
  2 Rudolff, Edward           59 TOC-PC               2:16.50    2:16.25   17  
                  31.37     1:05.36 (33.99)     1:40.98 (35.62)     2:16.25 (35.27)
  3 Rubinger, Martin D        57 Unattached           2:35.00    2:18.06   16  
                  33.88     1:09.33 (35.45)     1:44.34 (35.01)     2:18.06 (33.72)
  4 Winterrowd, Daniel        56 BAY-PC               2:24.75    2:25.76   15  
                  36.23     1:14.92 (38.69)     1:50.41 (35.49)     2:25.76 (35.35)
  5 Ceci, Louis G             56 STAN-PC              2:36.00    2:36.66   14  
                  36.88     1:17.10 (40.22)     1:58.18 (41.08)     2:36.66 (38.48)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM-PC               5:29.50    5:21.62   20  
                  29.47     1:01.73 (32.26)     1:34.17 (32.44)     2:06.54 (32.37)
        2:38.86 (32.32)     3:11.39 (32.53)     3:44.20 (32.81)     4:17.19 (32.99)
        4:50.04 (32.85)     5:21.62 (31.58)                                        
  2 MC Gregor, Cary D         56 MAM-PC               6:35.00    6:32.05   17  
                  36.67     1:15.13 (38.46)     1:54.49 (39.36)     2:33.95 (39.46)
        3:13.77 (39.82)     3:53.83 (40.06)     4:33.70 (39.87)     5:14.05 (40.35)
        5:53.23 (39.18)     6:32.05 (38.82)                                        
  3 Winterrowd, Daniel        56 BAY-PC               6:51.14    6:49.31   16  
                  33.77     1:12.30 (38.53)     1:52.80 (40.50)     2:33.73 (40.93)
        3:15.87 (42.14)     3:57.79 (41.92)     4:40.50 (42.71)     5:24.32 (43.82)
        6:07.71 (43.39)     6:49.31 (41.60)                                        
 -- Hubbard, Jack W           55 TSUN-PC              9:00.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lintz, Steven             56 SNM-PC               1:08.00    1:13.25   20  
                  34.34     1:13.25 (38.91)                                        
  2 Kenneth, James B          55 UN-PC                1:20.00    1:21.05   17  
                  40.52     1:21.05 (40.53)                                        
  3 Winterrowd, Daniel        56 BAY-PC               1:29.33    1:33.26   16  
                  46.67     1:33.26 (46.59)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, John                 59 ALMA-PC                34.00      34.35   20  
  2 McClelland, Mac           58 MAM-PC                 36.00      35.24   17  
  3 Kenneth, James B          55 UN-PC                  36.30      35.75   16  
  4 Field, John               58 MAAC-PC                38.00      37.48   15  
  5 Ceci, Louis G             56 STAN-PC                40.00      40.29   14  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, John                 59 ALMA-PC              1:15.00    1:15.79   20  
                  36.10     1:15.79 (39.69)                                        
  2 MC Gregor, Cary D         56 MAM-PC               1:14.00    1:17.01   17  
                  37.23     1:17.01 (39.78)                                        
  3 Kenneth, James B          55 UN-PC                1:18.00    1:18.90   16  
                  38.07     1:18.90 (40.83)                                        
  4 Field, John               58 MAAC-PC              1:25.00    1:22.53   15  
                  38.65     1:22.53 (43.88)                                        
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubinger, Martin D        57 Unattached           1:16.00    1:08.75   20  
                  34.78     1:08.75 (33.97)                                        
  2 MC Gregor, Cary D         56 MAM-PC               1:13.50    1:16.20   17  
                  35.74     1:16.20 (40.46)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM-PC               1:06.50    1:03.47   20  
                  30.19     1:03.47 (33.28)                                        
  2 Rhodes, Eric              56 BAM-PC               1:09.00    1:09.34   16  
                  32.84     1:09.34 (36.50)                                        
  3 Kenneth, James B          55 UN-PC                1:12.30    1:11.80   15  
                  35.87     1:11.80 (35.93)                                        
  4 Field, John               58 MAAC-PC              1:18.00    1:18.25   14  
                  39.52     1:18.25 (38.73)                                        
  5 Ceci, Louis G             56 STAN-PC              1:43.00    1:28.34   13  
                  48.95     1:28.34 (39.39)                                        
 -- Meflasoln, Andrew         59 DAM-PC               1:07.50         DQ   17  
                  30.12          DQ (34.86)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Lacy, James R          60 WCM-PC                 25.80      25.34   20  
  2 Dennis, D. Craig          60 WCM-PC                 27.00      25.64   17  
  3 Jacobberger, Richard K    61 OAK-PC                 26.50      26.51   16  
  4 Todd, Richard T           64 TCAM-PC                27.00      27.05   15  
  5 Daniels, Larry N          61 TCAM-PC                26.95      27.37   14  
  6 Trull, John I             62 Unattached             29.00      28.54   13  
  7 Meyerhoff, Rick           60 TAM-PC                 26.20      29.85   12  
  8 Wright, Ben               64 TAM-PC                 34.20      33.69   11  
 -- Parlapiano, Gary J        60 TAM-PC                 28.50         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobberger, Richard K    61 OAK-PC               1:00.00      51.78   20  
                  27.71       51.78 (24.07)                                        
  2 Burns, Richard            63 TAM-PC                 56.50      56.64   17  
                  27.20       56.64 (29.44)                                        
  3 De Lacy, James R          60 WCM-PC                 57.00      57.75   16  
                  26.84       57.75 (30.91)                                        
  4 Dennis, D. Craig          60 WCM-PC                 59.00      58.52   15  
                  27.45       58.52 (31.07)                                        
  5 Meyerhoff, Rick           60 TAM-PC                 58.00    1:01.35   14  
                  29.47     1:01.35 (31.88)                                        
  6 Daniels, Larry N          61 TCAM-PC              1:02.00    1:01.61   13  
                  29.83     1:01.61 (31.78)                                        
  7 Frost, Kenneth A JR       62 TAM-PC               1:04.00    1:03.40   12  
                  30.70     1:03.40 (32.70)                                        
  8 Trull, John I             62 Unattached           1:14.00    1:07.48   11  
                  33.69     1:07.48 (33.79)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Lacy, James R          60 WCM-PC               2:12.00    2:09.60   20  
                  29.42     1:02.15 (32.73)     1:36.72 (34.57)     2:09.60 (32.88)
  2 Meyerhoff, Rick           60 TAM-PC               2:35.00    2:25.00   17  
                  33.81     1:10.85 (37.04)     1:48.46 (37.61)     2:25.00 (36.54)
  3 Woodruff, Michael         61 BAM-PC               2:40.00    2:38.99   16  
                  37.89     1:17.75 (39.86)     1:58.40 (40.65)     2:38.99 (40.59)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-PC               6:05.00    5:58.83   20  
                  32.16     1:07.77 (35.61)     1:44.39 (36.62)     2:21.22 (36.83)
        2:58.00 (36.78)     3:35.13 (37.13)     4:12.12 (36.99)     4:48.41 (36.29)
        5:24.27 (35.86)     5:58.83 (34.56)                                        
  2 De Lacy, James R          60 WCM-PC               6:20.00    6:03.26   17  
                  31.79     1:06.17 (34.38)     1:41.90 (35.73)     2:18.19 (36.29)
        2:54.41 (36.22)     3:30.97 (36.56)     4:08.95 (37.98)     4:47.15 (38.20)
        5:25.63 (38.48)     6:03.26 (37.63)                                        
  3 Daniels, Larry N          61 TCAM-PC              6:35.00    6:34.04   16  
                  34.79     1:12.29 (37.50)     1:51.62 (39.33)     2:31.79 (40.17)
        3:12.01 (40.22)     3:52.40 (40.39)     4:33.19 (40.79)     5:13.92 (40.73)
      6:34.04 (1:20.12)                                                            
  4 Woodruff, Michael         61 BAM-PC               7:15.00    7:14.22   15  
                  38.91     1:20.10 (41.19)     2:03.41 (43.31)     2:46.75 (43.34)
        3:30.51 (43.76)     4:14.83 (44.32)     4:59.92 (45.09)     5:44.87 (44.95)
        6:30.05 (45.18)     7:14.22 (44.17)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-PC                 30.00      30.66   20  
  2 Jacobberger, Richard K    61 OAK-PC                 33.50      33.88   17  
  3 Jacoby, Gordon D          63 MAM-PC                 38.00      39.38   16  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-PC               1:05.00    1:06.04   20  
                  32.17     1:06.04 (33.87)                                        
  2 Dennis, D. Craig          60 WCM-PC               1:20.00    1:09.51   17  
                  32.99     1:09.51 (36.52)                                        
  3 Todd, Richard T           64 TCAM-PC              1:10.00    1:11.56   16  
                  35.53     1:11.56 (36.03)                                        
  4 Jacobberger, Richard K    61 OAK-PC               1:12.50    1:14.95   15  
                  36.59     1:14.95 (38.36)                                        
  5 Daniels, Larry N          61 TCAM-PC              1:25.00    1:21.27   14  
                  39.87     1:21.27 (41.40)                                        
 -- Jacoby, Gordon D          63 MAM-PC               1:28.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parlapiano, Gary J        60 TAM-PC                 33.50      31.75   20  
  2 Frost, Kenneth A JR       62 TAM-PC                 33.00      33.49   17  
  3 Todd, Richard T           64 TCAM-PC                34.00      34.14   16  
  4 Burns, Richard            63 TAM-PC                 36.00      36.16   15  
  5 Trull, John I             62 Unattached             37.00      37.11   14  
  6 Wright, Ben               64 TAM-PC                 38.00      39.14   13  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parlapiano, Gary J        60 TAM-PC               1:13.50    1:10.99   20  
                  33.11     1:10.99 (37.88)                                        
  2 Frost, Kenneth A JR       62 TAM-PC               1:12.00    1:13.86   17  
                  34.69     1:13.86 (39.17)                                        
  3 Todd, Richard T           64 TCAM-PC              1:14.00    1:14.73   16  
                  35.96     1:14.73 (38.77)                                        
  4 Dennis, D. Craig          60 WCM-PC               1:25.00    1:18.02   15  
                  36.84     1:18.02 (41.18)                                        
  5 Trull, John I             62 Unattached           1:25.00    1:24.47   14  
                  40.43     1:24.47 (44.04)                                        
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobberger, Richard K    61 OAK-PC               1:09.00    1:11.28   20  
                  32.47     1:11.28 (38.81)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parlapiano, Gary J        60 TAM-PC               1:13.50    1:08.25   20  
                  34.01     1:08.25 (34.24)                                        
  2 Todd, Richard T           64 TCAM-PC              1:08.00    1:08.84   17  
                  32.69     1:08.84 (36.15)                                        
  3 Frost, Kenneth A JR       62 TAM-PC               1:10.00    1:09.60   16  
                  33.99     1:09.60 (35.61)                                        
  4 Jacoby, Gordon D          63 MAM-PC               1:30.00    1:30.78   15  
                  42.72     1:30.78 (48.06)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        67 TCAM-PC              1:10.00    1:08.29   20  
                  32.72     1:08.29 (35.57)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        67 TCAM-PC              2:34.00    2:27.63   20  
                  34.08     1:11.42 (37.34)     1:50.54 (39.12)     2:27.63 (37.09)
  2 Lane, ED                  67 WCM-PC               2:45.00    2:40.75   17  
                  37.40     1:17.97 (40.57)     2:00.09 (42.12)     2:40.75 (40.66)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        67 TCAM-PC              7:00.00    6:43.79   20  
                  34.98     1:13.85 (38.87)     1:54.35 (40.50)                    
            3:17.48 ( )     3:59.40 (41.92)     4:40.97 (41.57)     5:23.20 (42.23)
        6:04.50 (41.30)     6:43.79 (39.29)                                        
  2 Loss, Thomas A            66 ECAM-PC              7:24.00    7:01.45   17  
                  39.14     1:20.68 (41.54)     2:02.85 (42.17)     2:45.80 (42.95)
        3:28.73 (42.93)     4:11.45 (42.72)     4:55.40 (43.95)     5:38.99 (43.59)
        6:21.75 (42.76)     7:01.45 (39.70)                                        
  3 Fasbender, Barry A        69 STAN-PC              7:29.75    7:45.33   16  
                  39.53     1:26.20 (46.67)     2:14.77 (48.57)     3:04.60 (49.83)
        3:54.39 (49.79)     4:43.78 (49.39)     5:33.65 (49.87)     6:21.58 (47.93)
        7:04.39 (42.81)     7:45.33 (40.94)                                        
 -- Lane, ED                  67 WCM-PC               7:15.00         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           68 WCM-PC                 40.09      40.44   20  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        69 STAN-PC              1:29.12    1:26.34   20  
                  42.32     1:26.34 (44.02)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           68 WCM-PC                 36.40      36.68   20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           68 WCM-PC               1:22.44    1:22.39   20  
                  39.56     1:22.39 (42.83)                                        
  2 Fasbender, Barry A        69 STAN-PC              1:31.55    1:31.00   17  
                  43.99     1:31.00 (47.01)                                        
  3 Lane, ED                  67 WCM-PC               1:45.00    1:40.56   16  
                  48.34     1:40.56 (52.22)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        69 STAN-PC              1:22.68    1:20.14   20  
                  39.05     1:20.14 (41.09)                                        
  2 Perilman, Jim E           68 WCM-PC               1:17.40    1:20.34   17  
                  37.77     1:20.34 (42.57)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        69 STAN-PC              1:22.77    1:21.79   20  
                  37.41     1:21.79 (44.38)                                        
  2 Fairfield, David M        67 TCAM-PC              1:30.00    1:25.87   17  
                  41.59     1:25.87 (44.28)                                        
 -- Perilman, Jim E           68 WCM-PC               1:17.40         NS  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norm E           74 WCM-PC                 33.00      31.48   20  
  2 Garretson, Bob O          73 TCAM-PC                35.56      34.12   17  
  3 Grohe, William E          73 USF-PC                 36.18      35.91   16  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            73 WCM-PC               1:15.00    1:11.59   20  
                  34.52     1:11.59 (37.07)                                        
  2 Stupfel, Norm E           74 WCM-PC               1:14.00    1:16.33   17  
                  34.55     1:16.33 (41.78)                                        
  3 Garretson, Bob O          73 TCAM-PC              1:24.30    1:24.96   16  
                  40.58     1:24.96 (44.38)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            73 WCM-PC               2:50.00    2:43.75   20  
                  37.72     1:20.23 (42.51)     2:03.21 (42.98)     2:43.75 (40.54)
  2 Stupfel, Norm E           74 WCM-PC               2:59.00    2:58.62   17  
                  38.51     1:23.76 (45.25)     2:12.23 (48.47)     2:58.62 (46.39)
  3 Grohe, William E          73 USF-PC               3:09.68    3:08.36   16  
                  40.19     1:27.45 (47.26)     2:17.95 (50.50)     3:08.36 (50.41)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            73 WCM-PC               7:30.00    7:26.97   20  
                  41.29     1:26.32 (45.03)     2:13.26 (46.94)     2:59.93 (46.67)
        3:46.05 (46.12)     4:31.48 (45.43)     5:16.87 (45.39)     6:01.35 (44.48)
        6:45.23 (43.88)     7:26.97 (41.74)                                        
  2 Stupfel, Norm E           74 WCM-PC               8:05.00    8:21.74   17  
                  38.00     1:23.08 (45.08)     2:13.19 (50.11)     3:05.71 (52.52)
        3:57.99 (52.28)     4:50.37 (52.38)     5:43.41 (53.04)     6:35.98 (52.57)
        7:29.01 (53.03)     8:21.74 (52.73)                                        
 -- Cook, Robert J            74 TAM-PC               7:55.00         NS  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          73 USF-PC                 41.98      41.70   20  
  2 Garretson, Bob O          73 TCAM-PC                45.43      46.64   17  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            73 WCM-PC               1:36.00    1:30.13   20  
                  45.24     1:30.13 (44.89)                                        
  2 Grohe, William E          73 USF-PC               1:40.06    1:37.15   17  
                  45.34     1:37.15 (51.81)                                        
  3 Garretson, Bob O          73 TCAM-PC              1:49.20    1:49.38   16  
                  53.67     1:49.38 (55.71)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Bob O          73 TCAM-PC                50.36      48.48   20  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, A. Emory         70 WCM-PC               1:31.50    1:31.55   20  
                  43.19     1:31.55 (48.36)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, A. Emory         70 WCM-PC               1:25.66    1:29.01   20  
                  41.21     1:29.01 (47.80)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, A. Emory         70 WCM-PC               1:21.60    1:23.87   20  
                  39.42     1:23.87 (44.45)                                        
  2 Grohe, William E          73 USF-PC               1:47.51    1:46.07   17  
                  48.39     1:46.07 (57.68)                                        
 -- Cook, Robert J            74 TAM-PC               1:40.00         NS  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conkey, Jim V             75 SNM-PC                 37.54      36.76   20  
  2 Stupfel, Don L            79 SMMM-PC                40.47      43.22   17  
  3 Schlange, Gunter R        77 MAAC-PC                42.00      48.21   16  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conkey, Jim V             75 SNM-PC               1:30.00    1:22.85   20  
                  40.01     1:22.85 (42.84)                                        
  2 Stupfel, Don L            79 SMMM-PC              1:37.00    1:35.91   17  
                  42.11     1:35.91 (53.80)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            79 SMMM-PC              3:37.00    3:45.15   20  
                  47.08     1:43.17 (56.09)   2:44.11 (1:00.94)   3:45.15 (1:01.04)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            79 SMMM-PC             10:07.00   10:14.67  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            79 SMMM-PC              1:47.00    2:02.67   20  
                  58.59   2:02.67 (1:04.08)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           75 AAM-PC                 39.50      38.97   20  
  2 Schlange, Gunter R        77 MAAC-PC                50.00      55.09   17  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           75 AAM-PC               1:28.50    1:27.33   20  
                  41.53     1:27.33 (45.80)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           75 AAM-PC               1:19.00    1:20.33   20  
                  37.30     1:20.33 (43.03)                                        
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, Tom               84 SCAM-PC              2:00.00    1:54.68   20  
                  55.94     1:54.68 (58.74)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, Tom               84 SCAM-PC              4:10.00    4:07.44   20  
                  57.74   2:01.19 (1:03.45)   3:06.28 (1:05.09)   4:07.44 (1:01.16)
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, Tom               84 SCAM-PC              2:15.00    2:14.81   20  
                1:06.05   2:14.81 (1:08.76)    
 





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2007-04-22


Copyright © 2007 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/