Pacific Masters gif

Results
Burlingame Masters



Splash and Dash
10 June 2007

                   Hy-Tek's Meet Manager 6/10/2007 06:20 PM
            BAC Masters Splash & Dash 2007 - 6/9/2007 to 6/10/2007             
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willey, Kris              25 TOC-PC                 31.00      29.18   20  
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chow, Jackie I            29 DAM-PC                 37.99      39.55   20  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willey, Kris              25 TOC-PC               2:45.00    2:44.61   20  
  2 Chow, Jackie I            29 DAM-PC               3:02.99    3:17.24   17  
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willey, Kris              25 TOC-PC                 36.00      39.56   20  
  2 Chow, Jackie I            29 DAM-PC                 52.99      49.85   17  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willey, Kris              25 TOC-PC                 33.00      32.06   20  
  2 Chow, Jackie I            29 DAM-PC                 35.99      35.83   17  
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC                30.00      30.67   20  
  2 Jones, Casey              31 RINC-PC                37.00      33.60   17  
  3 Pankhurst, Carrie         33 ALMA-PC                33.90      35.22   16  
  4 van Noord, Michela        33 TCAM-PC                42.00      41.42   15  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie         33 ALMA-PC              2:44.99    2:46.12   20  
  2 Jones, Casey              31 RINC-PC              2:40.00    2:58.05   17  
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC                40.00      38.34   20  
  2 Jones, Casey              31 RINC-PC                43.00      39.38   17  
  3 Pankhurst, Carrie         33 ALMA-PC                41.07      44.65   16  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC              3:15.00    3:00.28   20  
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC                45.00      43.15   20  
  2 van Noord, Michela        33 TCAM-PC                46.00      46.76   17  
  3 Pankhurst, Carrie         33 ALMA-PC                45.91      48.31   16  
  4 Jones, Casey              31 RINC-PC                50.00      50.45   15  
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC              3:15.00    3:17.92   20  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC                35.00      31.37   20  
  2 Pankhurst, Carrie         33 ALMA-PC                35.67      35.17   17  
  3 Jones, Casey              31 RINC-PC                40.00      36.22   16  
  4 van Noord, Michela        33 TCAM-PC                49.00      47.31   15  
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baran, Jenifer A          32 STAN-PC              2:55.00    2:41.84   20  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowd, Jessica             35 SCSC-PC                37.00      39.42   20  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               35 MVM-PC               2:55.00    2:57.08   20  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               35 MVM-PC               3:40.00    3:31.66   20  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               35 MVM-PC                 47.00      46.83   20  
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               35 MVM-PC               3:38.00    3:33.48   20  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               35 MVM-PC               3:45.00    4:01.16   20  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Catherine M        41 LOM-PC                 35.00      33.63   20  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             43 ALMA-PC              2:49.45    2:44.61   20  
  2 Boyle, Catherine M        41 LOM-PC               3:00.00    3:09.03   17  
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             43 ALMA-PC                44.00      42.87   20  
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             43 ALMA-PC                44.00      46.33   20  
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             43 ALMA-PC                36.00      36.27   20  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine         49 SRM-PC                 33.00      31.85   20  
  2 Hafner, Hillary           47 SRM-PC                 34.00      32.80   17  
  3 Foianini, Susan G         47 Unattached-PC          35.00      33.13   16  
  4 Thalman, Kelly D          45 TCAM-PC                36.79      38.41   15  
  5 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC                41.50      45.01   14  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foianini, Susan G         47 Unattached-PC        2:39.00    2:45.54   20  
  2 Pedro, Ruth               49 TCAM-PC              3:09.50    2:59.83   17  
  3 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              3:18.50    3:28.44   16  
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hafner, Hillary           47 SRM-PC                 40.00      39.93   20  
  2 Pedro, Ruth               49 TCAM-PC                45.20      41.23   17  
  3 Foianini, Susan G         47 Unattached-PC          40.00      41.48   16  
  4 Terhorst, Hermine         49 SRM-PC                 42.00      43.94   15  
  5 Thalman, Kelly D          45 TCAM-PC                45.12      45.76   14  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foianini, Susan G         47 Unattached-PC        3:15.00    3:16.18   20  
  2 Pedro, Ruth               49 TCAM-PC              3:21.30    3:19.57   17  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hafner, Hillary           47 SRM-PC                 42.00      39.61   20  
  2 Terhorst, Hermine         49 SRM-PC                 44.00      43.49   17  
  3 Thalman, Kelly D          45 TCAM-PC                48.23      52.00   16  
  4 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              1:05.00      58.32   15  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC              4:40.00    4:23.49   20  
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hafner, Hillary           47 SRM-PC                 38.00      35.03   20  
  2 Terhorst, Hermine         49 SRM-PC                 40.00      36.68   17  
  3 Pedro, Ruth               49 TCAM-PC                46.40      40.42   16  
  4 Thalman, Kelly D          45 TCAM-PC                39.58      40.86   15  
  5 Focha, Teresa M           46 MAAC-PC                43.87      47.59   14  
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Betsy               52 LOM-PC                 45.00      42.46   20  
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     51 WCM-PC                 38.50      38.46   20  
  2 Nash, Betsy               52 LOM-PC               1:00.00      48.11   17  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     51 WCM-PC                 39.50      39.81   20  
  2 Nash, Betsy               52 LOM-PC                 45.00      47.98   17  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     51 WCM-PC                 36.50      35.58   20  
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 val, Laura                56 TAM-PC                 32.00      29.58   20  
  2 Mayer, Sharilyn J         56 BAC-PC                 48.00      42.05   17  
  3 Peisch, Cadie J           56 OMM-PC                 45.00      45.35   16  
  4 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                 41.00      48.45   15  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         57 BAM-PC               3:25.00    3:26.59   20  
  2 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC               2:00.00    3:50.43   17  
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peisch, Cadie J           56 OMM-PC                 52.00      53.67   20  
  2 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC               1:30.00    1:02.58   17  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 val, Laura                56 TAM-PC               3:00.00    2:50.46   20  
  2 Litman, Jacklyn N         57 BAM-PC               4:20.00    4:19.83   17  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 val, Laura                56 TAM-PC                 45.00      43.93   20  
  2 Peisch, Cadie J           56 OMM-PC                 56.00      54.55   17  
  3 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC               1:00.00    1:16.70   16  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         57 BAM-PC               4:20.00    4:18.69   20  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                 48.00    1:04.87   20  
 
Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         57 BAM-PC               4:40.00    4:39.90   20  
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gridley, Mary E           70 OMM-PC                 46.00      41.82   20  
  2 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                45.08      47.43   17  
  3 Haworth, Joyce M          70 WCM-PC                 58.50      58.16   16  
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gridley, Mary E           70 OMM-PC               4:00.00    4:00.34   20  
  2 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC              4:10.45    4:19.12   17  
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gridley, Mary E           70 OMM-PC               1:04.00      58.49   20  
  2 Callison, Barbara         74 RINC-PC              1:01.00      58.68   17  
  3 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                59.41    1:03.04   16  
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          70 WCM-PC               4:35.00    5:11.79   20  
  2 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC              4:38.65    5:13.31   17  
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         74 RINC-PC              1:00.00    1:02.10   20  
  2 Haworth, Joyce M          70 WCM-PC               1:00.00    1:07.08   17  
 
Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         74 RINC-PC              4:37.00    4:49.38   20  
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gridley, Mary E           70 OMM-PC               1:00.00      52.11   20  
  2 Callison, Barbara         74 RINC-PC                52.00      52.92   17  
 
Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         81 SMMM-PC              6:05.00    6:17.48   20  
 
Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         81 SMMM-PC              6:06.00    6:31.25   20  
 
Women 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         81 SMMM-PC              8:20.00   10:10.15   20  
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         81 SMMM-PC              1:31.00    1:42.80   20  
 
Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         81 SMMM-PC              7:24.00    8:05.92   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Nicholas J        23 Unattached-PC          32.00      32.47   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin              20 USF-PC                 35.00      33.07   20  
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin              20 USF-PC               2:30.00    2:44.75   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin              20 USF-PC                 35.00      34.18   20  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin              20 USF-PC                 30.00      29.44   20  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            29 TVM-PC                 25.25      25.71   20  
  2 Murphy, ray               28 Unattached-PC          29.50      28.51   17  
  3 Carse, Michael R          28 FOG-PC                 31.00      31.13   16  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carse, Michael R          28 FOG-PC               2:50.00    2:52.56   20  
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            29 TVM-PC                 31.50      32.62   20  
  2 Murphy, ray               28 Unattached-PC          36.00      35.75   17  
  3 Carse, Michael R          28 FOG-PC                 43.50      42.78   16  
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            29 TVM-PC                 34.00      36.58   20  
  2 Murphy, ray               28 Unattached-PC          36.50      37.47   17  
  3 Carse, Michael R          28 FOG-PC                 37.70      39.22   16  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            29 TVM-PC                 26.50      26.70   20  
  2 Murphy, ray               28 Unattached-PC          30.00      29.24   17  
  3 Carse, Michael R          28 FOG-PC                 36.00      34.58   16  
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Paul E           32 STAN-PC                32.00      30.41   20  
  2 Collins, Jason J          32 SCSC-PC                35.00      34.71   17  
  3 Pankhurst, Bryan          33 ALMA-PC                35.67      36.56   16  
  4 Selinger, ili             34 MAM-PC                 26.00      45.16   15  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sway, David               34 USF-PC               2:08.00    2:07.32   20  
  2 Berg, Stefan G            34 SCSC-PC              3:30.00    3:05.66   17  
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, ili             34 MAM-PC                 33.50      34.54   20  
  2 Pankhurst, Bryan          33 ALMA-PC                44.78      45.91   17  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, ili             34 MAM-PC                 35.50      37.23   20  
  2 Pankhurst, Bryan          33 ALMA-PC                45.92      48.23   17  
  3 Berg, Stefan G            34 SCSC-PC              1:00.00      48.47   16  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, ili             34 MAM-PC               2:40.00    3:03.81   20  
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, ili             34 MAM-PC                 28.50      29.65   20  
  2 Sheehan, Paul E           32 STAN-PC                35.00      33.63   17  
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sway, David               34 USF-PC               2:24.00    2:25.50   20  
  2 Sheehan, Paul E           32 STAN-PC              3:15.00    3:27.07   17  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        36 USF-PC                 27.00      27.50   20  
  2 Ghilardi, Nico            37 BAC-PC                 28.00      28.10   17  
  3 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                28.01      30.21   16  
 -- Langner, Mikael D         39 STAN-PC                29.00         DQ  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC              2:09.01    2:09.33   20  
  2 Connolly, Darrin T        36 USF-PC               2:12.00    2:12.71   17  
  3 Ghilardi, Nico            37 BAC-PC               2:20.00    2:13.61   16  
  4 Langner, Mikael D         39 STAN-PC              2:21.50    2:25.16   15  
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        36 USF-PC                 33.50      33.82   20  
  2 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                34.01      36.56   17  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        36 USF-PC               2:32.00    2:41.11   20  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ghilardi, Nico            37 BAC-PC                 35.00      34.82   20  
  2 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                41.01      39.60   17  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ghilardi, Nico            37 BAC-PC                 30.00      30.51   20  
  2 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                30.03      31.47   17  
  3 Connolly, Darrin T        36 USF-PC                 31.00      32.00   16  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            40 Unattached-PC          27.69      27.73   20  
  2 Walker, John              40 USF-PC                 29.00      27.85   17  
  3 Fujishige, Keith          44 YBAR-PC                35.00      31.01   16  
  4 Shepherd, Peter J         41 MELO-PC                37.07      39.08   15  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, John              40 USF-PC               2:25.00    2:18.47   20  
  2 Fujishige, Keith          44 YBAR-PC              2:05.00    2:38.37   17  
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, John              40 USF-PC               4:00.00      38.13   20  
  2 Shepherd, Peter J         41 MELO-PC                48.03      44.47   17  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            40 Unattached-PC        2:21.87    2:23.39   20  
  2 Duggan, Patrick M         44 WCM-PC               2:35.00    2:36.62   17  
  3 Walker, John              40 USF-PC               2:45.00    2:46.12   16  
  4 Shepherd, Peter J         41 MELO-PC              3:30.05    3:30.75   15  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fujishige, Keith          44 YBAR-PC                40.00      40.81   20  
  2 Halperin, Ernst A         43 Unattached-PC          36.00      40.89   17  
  3 Shepherd, Peter J         41 MELO-PC                46.06      47.11   16  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            40 Unattached-PC        2:40.07    2:53.18   20  
  2 Duggan, Patrick M         44 WCM-PC               2:59.00    2:54.79   17  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            40 Unattached-PC          28.80      28.73   20  
  2 Walker, John              40 USF-PC                 40.00      33.64   17  
  3 Halperin, Ernst A         43 Unattached-PC          32.00      37.83   16  
  4 Shepherd, Peter J         41 MELO-PC                45.04      44.02   15  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC                 27.50      28.70   20  
  2 McCracken, Bill           46 TVM-PC                 28.50      28.96   17  
  3 Giles, George S           48 Unattached-PC             NT      34.39   16  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC               2:15.00    2:15.03   20  
  2 McCracken, Bill           46 TVM-PC               2:10.00    2:16.24   17  
  3 Goble, John M             45 ALMA-PC              2:41.00    2:38.56   16  
  4 Giles, George S           48 Unattached-PC             NT    3:01.15   15  
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foianini, Anthony         49 Unattached-PC          40.00      39.88   20  
  2 Goble, John M             45 ALMA-PC                41.00      41.04   17  
  3 McCracken, Bill           46 TVM-PC                 36.00      41.09   16  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           46 TVM-PC               3:00.00    3:14.57   20  
  2 Foianini, Anthony         49 Unattached-PC        3:20.00    3:24.39   17  
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foianini, Anthony         49 Unattached-PC          45.00      45.60   20  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC               3:02.00    3:00.06   20  
  2 Pratt, Steve              49 BAC-PC               3:45.00    3:19.57   17  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC                 30.00      28.95   20  
  2 Foianini, Anthony         49 Unattached-PC          40.00      35.31   17  
  3 Giles, George S           48 Unattached-PC             NT      41.27   16  
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           49 SRM-PC               2:38.00    2:29.22   20  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           50 MAM-PC                 26.94      27.03   20  
  2 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                 28.00      27.23   17  
  3 Madison, David K          54 LOM-PC                 33.00      41.13   16  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzler, Matthew H        50 Unattached-PC        2:20.00    2:18.19   20  
  2 Heath, Robert H           50 MAM-PC               2:16.00    2:18.67   17  
  3 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC               2:20.00    2:18.76   16  
  4 Madison, David K          54 LOM-PC               2:53.00    3:40.57   15  
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           50 MAM-PC                 32.44      32.42   20  
  2 Madison, David K          54 LOM-PC                 50.00      57.76   17  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Kenneth          52 WCM-PC               3:00.00    2:55.90   20  
  2 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                    NT    3:01.19   17  
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           50 MAM-PC                 36.00      37.60   20  
  2 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                 50.00      38.47   17  
  3 Madison, David K          54 LOM-PC                 45.00      48.31   16  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Kenneth          52 WCM-PC               3:10.00    3:06.54   20  
  2 Madison, David K          54 LOM-PC               3:05.00    3:58.06   17  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           50 MAM-PC                 28.40      29.03   20  
  2 Edwards, Kenneth          52 WCM-PC                 30.50      29.80   17  
  3 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                 40.00      40.07   16  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzler, Matthew H        50 Unattached-PC        2:35.00    2:33.35   20  
  2 Edwards, Kenneth          52 WCM-PC               2:50.00    2:49.77   17  
  3 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC               3:03.00    2:59.02   16  
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pence, Brad               56 USF-PC                 30.00      29.90   20  
  2 Foreaker, don             55 SRM-PC                 35.00      31.35   17  
  3 Winterrowd, Daniel M      57 BAY-PC                 34.50      33.30   16  
  4 Clemmons, jim             57 MAM-PC                 29.50      33.57   15  
  5 McGregor, Cary D          57 MAAC-PC                34.00      34.39   14  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, jim             57 MAM-PC               2:22.50    2:22.46   20  
  2 Foreaker, don             55 SRM-PC               2:30.00    2:34.33   17  
  3 Jochim, Christian         59 ALMA-PC              2:40.00    2:43.56   16  
  4 Winterrowd, Daniel M      57 BAY-PC               2:52.30    2:59.18   15  
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreaker, don             55 SRM-PC                 44.00      37.41   20  
  2 Jochim, Christian         59 ALMA-PC                38.00      39.52   17  
  3 Pence, Brad               56 USF-PC                 40.00      41.39   16  
  4 Kennedy, James B          56 Unattached-PC          42.00      44.34   15  
  5 McGregor, Cary D          57 MAAC-PC                42.00      47.46   14  
  6 Winterrowd, Daniel M      57 BAY-PC                 49.20      54.35   13  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreaker, don             55 SRM-PC               2:57.00    2:52.68   20  
  2 Kennedy, James B          56 Unattached-PC        3:33.39    3:39.22   17  
  3 Winterrowd, Daniel M      57 BAY-PC               3:24.10    4:01.43   16  
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         59 ALMA-PC                39.00      39.01   20  
  2 Clemmons, jim             57 MAM-PC                 38.50      39.90   17  
  3 McGregor, Cary D          57 MAAC-PC                39.00      40.40   16  
  4 Kennedy, James B          56 Unattached-PC          42.00      42.27   15  
  5 Pence, Brad               56 USF-PC                 50.00      44.09   14  
  6 Winterrowd, Daniel M      57 BAY-PC                 47.30      46.62   13  
  7 Verstegen, Brian          58 SCSC-PC                50.00      52.83   12  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, jim             57 MAM-PC               3:03.50    3:00.66   20  
  2 Kennedy, James B          56 Unattached-PC        3:33.32    3:29.49   17  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pence, Brad               56 USF-PC                 33.00      30.13   20  
  2 Clemmons, jim             57 MAM-PC                 33.50      32.15   17  
  3 Kennedy, James B          56 Unattached-PC          38.90      36.39   16  
  4 McGregor, Cary D          57 MAAC-PC                37.00      37.65   15  
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          62 TCAM-PC                30.75      30.10   20  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          62 TCAM-PC              2:45.00    2:43.95   20  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          62 TCAM-PC              3:45.00    3:31.69   20  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          62 TCAM-PC                37.00      35.10   20  
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                31.00      30.76   20  
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC              2:55.00    2:56.97   20  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, jim E           68 WCM-PC                 41.80      41.51   20  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                35.00      37.17   20  
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, jim E           68 WCM-PC               3:46.00    3:48.65   20  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, A E              71 WCM-PC                 35.50      35.57   20  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC                 39.11      42.77   17  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        70 STAN-PC              3:17.05    3:17.22   20  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC               3:36.42    3:45.18   17  
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, A E              71 WCM-PC                 48.50      48.03   20  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC                 48.90      52.36   17  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        70 STAN-PC              3:44.99    3:41.71   20  
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          74 USF-PC               1:00.13    1:02.15   20  
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        70 STAN-PC              3:49.60    3:45.77   20  
  2 Haworth, A E              71 WCM-PC               3:50.50    3:46.20   17  
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, A E              71 WCM-PC                 37.50      36.82   20  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC               1:00.90    1:06.53   17  
 
Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        70 STAN-PC              3:43.58    3:38.69   20  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, don L            79 SMMM-PC                42.00      48.04   20  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, don L            79 SMMM-PC              4:09.28    4:21.67   20  
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, don L            79 SMMM-PC                52.58      58.91   20  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, don L            79 SMMM-PC              4:42.32    5:03.28   20  
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, don L            79 SMMM-PC              1:04.02    1:11.85   20  
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burlingame Aquatic Club Master-PC  'A'                 NT    2:17.06   40  
     1) Pratt, Steve M49                2) Mayer, Sharilyn J W56          
     3) Keele, jan W47                  4) Ghilardi, Nico M37             
  2 Almaden Masters-PC  'A'                                NT    2:20.73   34  
     1) Pankhurst, Bryan M33            2) Hunt, Allison W43              
     3) Goble, John M M45               4) Pankhurst, Carrie W33          
  3 Tuolumne Aquatic Masters-PC  'A'                       NT    2:27.10   32  
     1) Todd, Richard T M65             2) van Noord, Michela W33         
     3) Thalman, Kelly D W45            4) Daniels, Larry N M62           
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                             NT    2:29.54   40  
     1) Morales, John R M49             2) Hafner, Hillary W47            
     3) Schenstrom, Warren M50          4) Terhorst, Hermine W49          
  2 Almaden Masters-PC  'A'                                NT    2:47.39   34  
     1) Goble, John M M45               2) Jochim, Christian M59          
     3) Pankhurst, Carrie W33           4) Tegner, Thyra W72              
  3 Ladera Oak Masters-PC  'A'                             NT    2:53.25   32  
     1) Crawford, Andrew M41            2) Madison, David K M54           
     3) Boyle, Catherine M W41          4) Nash, Betsy W52                
  4 Santa Clara Swim Club-PC  'A'                          NT    3:01.91   30  
     1) Sananikone, June W32            2) Verstegen, Brian M58           
     3) Collins, Jason J M32            4) Dowd, Jessica W35             



 





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2007-06-10


Copyright © 2007 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/