Pacific Masters gif

Results
San Mateo Marlin Masters



Pentathlon
24 September, 2006

                        SMMM Pentathlon 06 - 9/24/2006                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith            21 SMMM                           1:22.89  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith            21 SMMM                           1:48.27  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith            21 SMMM                           2:04.01  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith            21 SMMM                           1:40.68  
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith            21 SMMM                           3:41.00  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gunther, Ashley           27 PCAM                           1:10.39  
  2 O'Connor, Kellie          29 PCAM                           1:11.17  
  3 Doyle, Nia                25 UNAT                           1:14.06  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gunther, Ashley           27 PCAM                           1:22.36  
  2 O'Connor, Kellie          29 PCAM                           1:28.01  
  3 Doyle, Nia                25 UNAT                           1:31.38  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Kellie          29 PCAM                           1:33.07  
  2 Gunther, Ashley           27 PCAM                           1:33.75  
  3 Doyle, Nia                25 UNAT                           2:03.06  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Kellie          29 PCAM                           1:19.11  
  2 Gunther, Ashley           27 PCAM                           1:23.51  
  3 Doyle, Nia                25 UNAT                           1:41.51  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Kellie          29 PCAM                           2:56.14  
  2 Gunther, Ashley           27 PCAM                           2:59.25  
  3 Doyle, Nia                25 UNAT                           3:27.12  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               33 STAN                           1:22.69  
  2 Mingst, Cheri             33 SMMM                           1:31.30  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               33 STAN                           1:35.98  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               33 STAN                           1:35.96  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               33 STAN                           1:37.00  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               33 STAN                           3:12.70  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Ann            36 PCAM                           1:13.80  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Ann            36 PCAM                           1:32.72  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Ann            36 PCAM                           1:43.83  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Ann            36 PCAM                           1:28.99  
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Ann            36 PCAM                           3:10.35  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough Becker, Margar  41 PCAM                           1:16.12  
  2 Couch, Stephanie          42 PCAM                           1:20.91  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough Becker, Margar  41 PCAM                           1:29.63  
  2 Couch, Stephanie          42 PCAM                           1:30.23  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough Becker, Margar  41 PCAM                           1:42.89  
  2 Couch, Stephanie          42 PCAM                           1:48.02  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie          42 PCAM                           1:34.97  
  2 Asai, Leeann              40 YBAR                           1:36.07  
  3 McDonough Becker, Margar  41 PCAM                           1:37.76  
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough Becker, Margar  41 PCAM                           3:07.76  
  2 Couch, Stephanie          42 PCAM                           3:12.88  
  3 Asai, Leeann              40 YBAR                           3:32.06  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foianini, Susan           46 YBAR                           1:11.70  
  2 Lepinski, Cokie           47 RHMS                           1:13.24  
  3 Holan, Jerri              47 BAM                            1:26.08  
  4 Focha, Teresa             45 MAAC                           1:27.72  
  5 Buckley, Kristine         46 SMMM                           1:27.96  
  6 Reed, Cynthia             49 SMMM                           1:31.92  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foianini, Susan           46 YBAR                           1:27.52  
  2 Lepinski, Cokie           47 RHMS                           1:28.46  
  3 Buckley, Kristine         46 SMMM                           1:45.60  
  4 Focha, Teresa             45 MAAC                           1:51.16  
  5 Reed, Cynthia             49 SMMM                           1:52.86  
  6 Holan, Jerri              47 BAM                            2:01.20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           47 RHMS                           1:31.25  
  2 Buckley, Kristine         46 SMMM                           1:53.28  
  3 Focha, Teresa             45 MAAC                           1:58.23  
  4 Holan, Jerri              47 BAM                            1:58.53  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           47 RHMS                           1:27.64  
  2 Focha, Teresa             45 MAAC                           1:38.17  
  3 Buckley, Kristine         46 SMMM                           1:45.54  
  4 Reed, Cynthia             49 SMMM                           1:46.01  
  5 Holan, Jerri              47 BAM                            1:56.28  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           47 RHMS                           3:01.56  
  2 Buckley, Kristine         46 SMMM                           3:41.22  
  3 Focha, Teresa             45 MAAC                           3:42.93  
  4 Holan, Jerri              47 BAM                            3:57.59  
  5 Reed, Cynthia             49 SMMM                           4:00.01  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           62 STAN                           1:35.64  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           62 STAN                           1:45.18  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           62 STAN                           1:41.37  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           62 STAN                           1:38.35  
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           62 STAN                           3:30.78  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         73 RINC                           1:44.49  
  2 Tegner, Thyra             71 ALMA                           2:01.43  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         73 RINC                           2:01.11  
  2 Tegner, Thyra             71 ALMA                           2:27.13  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         73 RINC                           2:05.85  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         73 RINC                           2:15.33  
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         73 RINC                           4:16.08  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               75 WCM                            1:41.70  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               75 WCM                            2:00.17  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               75 WCM                            1:51.59  
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               75 WCM                            2:00.46  
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               75 WCM                            4:02.01  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           80 SMMM                           2:47.76  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           80 SMMM                           2:58.97  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           80 SMMM                           4:10.66  
 
Women 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           80 SMMM                           4:19.17  
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           80 SMMM                           7:25.13  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tatro, Joshua             19 SMMM                             59.71  
  2 Lee, Andrew               23 YBAR                           1:12.48  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tatro, Joshua             19 SMMM                           1:11.62  
  2 Lee, Andrew               23 YBAR                           1:22.54  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tatro, Joshua             19 SMMM                           1:25.17  
  2 Lee, Andrew               23 YBAR                           1:26.02  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tatro, Joshua             19 SMMM                           1:10.68  
  2 Lee, Andrew               23 YBAR                           1:17.20  
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tatro, Joshua             19 SMMM                           2:37.40  
  2 Lee, Andrew               23 YBAR                           2:45.55  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphey, Ray              26 UNAT                           1:02.36  
  2 Lee, Joshua               27 PCAM                           1:03.30  
  3 Chan, Henry               27 SMMM                           1:06.74  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Joshua               27 PCAM                           1:16.82  
  2 Murphey, Ray              26 UNAT                           1:16.84  
  3 Chan, Henry               27 SMMM                           1:23.46  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphey, Ray              26 UNAT                           1:20.30  
  2 Lee, Joshua               27 PCAM                           1:21.36  
  3 Chan, Henry               27 SMMM                           1:27.85  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Joshua               27 PCAM                           1:08.66  
  2 Murphey, Ray              26 UNAT                           1:09.48  
  3 Chan, Henry               27 SMMM                           1:22.37  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Joshua               27 PCAM                           2:35.73  
  2 Murphey, Ray              26 UNAT                           2:38.02  
  3 Chan, Henry               27 SMMM                           2:59.10  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA                             58.89  
  2 Scheiner, Andrew          37 STAN                           1:01.17  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA                           1:06.66  
  2 Scheiner, Andrew          37 STAN                           1:15.83  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA                           1:18.44  
  2 Scheiner, Andrew          37 STAN                           1:27.86  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA                           1:05.01  
  2 Scheiner, Andrew          37 STAN                           1:11.81  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VACA                           2:28.14  
  2 Scheiner, Andrew          37 STAN                           2:41.21  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milenko, Don              44 SUNY                           1:02.31  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milenko, Don              44 SUNY                           1:20.01  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milenko, Don              44 SUNY                           1:29.52  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milenko, Don              44 SUNY                           1:12.69  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milenko, Don              44 SUNY                           2:40.60  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spurzem, Peter            49 RAC                            1:02.11  
  2 Campbell, Chris           45 MVM                            1:10.32  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spurzem, Peter            49 RAC                            1:13.09  
  2 Campbell, Chris           45 MVM                            1:31.28  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           45 MVM                            1:41.75  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spurzem, Peter            49 RAC                            1:12.81  
  2 Campbell, Chris           45 MVM                            1:20.76  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spurzem, Peter            49 RAC                            2:42.07  
  2 Campbell, Chris           45 MVM                            3:04.56  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM                            1:03.15  
  2 McClelland, Mac           57 MAM                            1:07.92  
  3 Black, James              55 RAC                            1:11.30  
  4 McGregor, Cary            56 MAM                            1:20.78  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM                            1:21.02  
  2 Black, James              55 RAC                            1:33.44  
  3 McGregor, Cary            56 MAM                            1:42.38  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM                            1:21.57  
  2 Lee, John                 59 ALMA                           1:26.24  
  3 Tyson, Marby              58 ECYM                           1:27.67  
  4 McGregor, Cary            56 MAM                            1:29.74  
  5 Black, James              55 RAC                            1:35.33  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM                            1:11.32  
  2 McGregor, Cary            56 MAM                            1:25.37  
  3 Black, James              55 RAC                            1:26.79  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             56 MAM                            2:38.29  
  2 Black, James              55 RAC                            3:07.74  
  3 McGregor, Cary            56 MAM                            3:13.32  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             67 WCM                            1:25.66  
  2 Fasbender, Barry          69 STAN                           1:31.54  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          69 STAN                           1:40.39  
  2 Perilman, Jim             67 WCM                            1:42.08  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             67 WCM                            1:32.44  
  2 Fasbender, Barry          69 STAN                           1:45.18  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             67 WCM                            1:29.81  
  2 Fasbender, Barry          69 STAN                           1:35.50  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick            69 SMMM                           3:11.57  
  2 Perilman, Jim             67 WCM                            3:24.60  
  3 Fasbender, Barry          69 STAN                           3:38.51  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            73 USF                            1:33.83  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            73 USF                            1:56.38  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            73 USF                            2:24.06  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            73 USF                            2:16.73  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            73 USF                            4:28.18  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              78 SMMM                           1:55.74  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              78 SMMM                           2:19.24  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              78 SMMM                           2:43.57  


 





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2006-09-24


Copyright © 2006 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/