Pacific Masters gif

Fog City Masters
Results




January 29, 2005


                  Fog City Masters Quad Meet 2006 - 01/29/06                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koht, Alicia M            24 LAMV                   29.00      27.48  
  2 Belliveau, Adrienne C     22 UNAT                   28.86      27.95  
  3 Brizgys, Kathleen         24 FOG                    37.00      32.91  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koht, Alicia M            24 LAMV                   59.00      58.86  
                  28.47       58.86 (30.39)                                        
  2 Belliveau, Adrienne C     22 UNAT                 1:01.50    1:00.34  
                  28.47     1:00.34 (31.87)                                        
  3 Brizgys, Kathleen         24 FOG                  1:17.00    1:13.99  
                  36.22     1:13.99 (37.77)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koht, Alicia M            24 LAMV                 2:08.00    2:09.33  
                  30.43     1:03.23 (32.80)     1:36.57 (33.34)     2:09.33 (32.76)
  2 Belliveau, Adrienne C     22 UNAT                 2:12.56    2:13.66  
                  30.98     1:05.36 (34.38)     1:40.38 (35.02)     2:13.66 (33.28)
  3 Brizgys, Kathleen         24 FOG                  2:42.00    2:35.67  
                  38.80     1:19.15 (40.35)     1:58.68 (39.53)     2:35.67 (36.99)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koht, Alicia M            24 LAMV                 5:45.00    5:45.73  
                  31.65     1:05.68 (34.03)     1:40.60 (34.92)     2:15.60 (35.00)
        2:50.57 (34.97)     3:25.83 (35.26)     4:00.82 (34.99)     4:36.36 (35.54)
        5:11.70 (35.34)     5:45.73 (34.03)                                        
  2 Brizgys, Kathleen         24 FOG                  7:15.00    6:51.11  
                  39.17     1:21.29 (42.12)     2:03.90 (42.61)     2:46.70 (42.80)
        3:29.09 (42.39)     4:10.53 (41.44)     4:51.80 (41.27)     5:33.35 (41.55)
        6:13.64 (40.29)     6:51.11 (37.47)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Laura            28 FOG                    29.00      29.86  
  2 Fandell, Elizabeth A      25 VACA                   32.75      34.19  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Laura            28 FOG                  1:02.00    1:03.54  
                  30.67     1:03.54 (32.87)                                        
  2 Fandell, Elizabeth A      25 VACA                 1:11.28    1:13.80  
                  35.97     1:13.80 (37.83)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Laura            28 FOG                  2:20.00    2:17.69  
                  32.53     1:07.58 (35.05)     1:42.70 (35.12)     2:17.69 (34.99)
  2 Fandell, Elizabeth A      25 VACA                 2:36.46    2:41.08  
                  37.91     1:18.87 (40.96)     2:00.76 (41.89)     2:41.08 (40.32)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fandell, Elizabeth A      25 VACA                 7:00.03    7:03.16  
                  37.72     1:19.01 (41.29)     2:01.79 (42.78)     2:45.33 (43.54)
        3:29.22 (43.89)     4:12.99 (43.77)     4:56.90 (43.91)     5:40.10 (43.20)
        6:22.68 (42.58)     7:03.16 (40.48)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       31 UNAT                   30.00      31.98  
  2 Rees, Karla E             33 UNAT                   35.00      35.49  
  3 Cuyjet, Dena              34 FOG                    40.00      36.99  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       31 UNAT                 1:06.00    1:06.60  
                  31.91     1:06.60 (34.69)                                        
  2 Rees, Karla E             33 UNAT                 1:14.00    1:17.42  
                  37.38     1:17.42 (40.04)                                        
  3 Cuyjet, Dena              34 FOG                  1:35.00    1:22.33  
                  38.19     1:22.33 (44.14)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       31 UNAT                 2:25.00    2:25.95  
                  32.90     1:09.00 (36.10)     1:47.31 (38.31)     2:25.95 (38.64)
  2 Rees, Karla E             33 UNAT                 2:44.00    2:47.02  
                  40.00     1:22.99 (42.99)     2:06.28 (43.29)     2:47.02 (40.74)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       31 UNAT                 6:30.00    6:25.99  
                  34.51     1:12.37 (37.86)     1:50.89 (38.52)     2:30.03 (39.14)
        3:09.43 (39.40)     3:48.64 (39.21)     4:27.82 (39.18)     5:07.24 (39.42)
        5:46.77 (39.53)     6:25.99 (39.22)                                        
  2 Rees, Karla E             33 UNAT                 7:15.00    7:03.07  
                  38.85     1:21.93 (43.08)     2:05.02 (43.09)     2:47.63 (42.61)
        3:30.31 (42.68)     4:12.70 (42.39)     4:56.07 (43.37)     5:39.48 (43.41)
        6:22.13 (42.65)     7:03.07 (40.94)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coffee, Cassandra S       44 UNAT                   34.00      30.43  
  2 Apple, Mali A             42 SRM                    31.50      31.38  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coffee, Cassandra S       44 UNAT                 1:20.00    1:12.79  
                  37.62     1:12.79 (35.17)                                        
  2 Apple, Mali A             42 SRM                  1:12.00    1:13.60  
                  33.47     1:13.60 (40.13)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coffee, Cassandra S       44 UNAT                 2:59.00    2:37.25  
                  38.74     1:20.35 (41.61)     2:00.15 (39.80)     2:37.25 (37.10)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      47 DAM                    28.00      28.29  
  2 Byrnes, Barbara G         49 USF                    40.00      35.56  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      47 DAM                  1:03.00    1:01.26  
                  28.83     1:01.26 (32.43)                                        
  2 Byrnes, Barbara G         49 USF                  1:25.00    1:18.88  
                  37.23     1:18.88 (41.65)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      47 DAM                  2:17.00    2:17.59  
                  30.60     1:04.39 (33.79)     1:41.05 (36.66)     2:17.59 (36.54)
  2 Byrnes, Barbara G         49 USF                  3:00.00    2:56.87  
                  39.91     1:24.26 (44.35)     2:10.56 (46.30)     2:56.87 (46.31)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      47 DAM                  6:30.00    6:11.04  
                  31.66     1:07.59 (35.93)     1:45.39 (37.80)     2:23.25 (37.86)
        3:01.70 (38.45)     3:39.91 (38.21)     4:18.22 (38.31)     4:56.51 (38.29)
        5:34.34 (37.83)     6:11.04 (36.70)                                        
  2 Byrnes, Barbara G         49 USF                  7:45.00    7:44.12  
                  44.25     1:29.14 (44.89)     2:15.46 (46.32)     3:02.34 (46.88)
        3:49.34 (47.00)     4:37.60 (48.26)     5:24.87 (47.27)     6:11.79 (46.92)
        6:58.45 (46.66)     7:44.12 (45.67)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Cathy E            50 USF                    31.00      31.27  
  2 Burrell, Grendel S        54 USF                    32.00      32.97  
  3 Dobisz, Elizabeth         52 ALMA                   38.00      39.04  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Cathy E            50 USF                  1:08.00    1:06.68  
                  32.25     1:06.68 (34.43)                                        
  2 Quinn, Phyllis E          50 TOC                  1:25.00    1:10.72  
                  34.19     1:10.72 (36.53)                                        
  3 Burrell, Grendel S        54 USF                  1:35.00    1:15.45  
                  36.33     1:15.45 (39.12)                                        
  4 Dobisz, Elizabeth         52 ALMA                 1:23.00    1:25.59  
                  40.79     1:25.59 (44.80)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Cathy E            50 USF                  2:21.00    2:23.94  
                  33.02     1:08.99 (35.97)     1:46.19 (37.20)     2:23.94 (37.75)
  2 Quinn, Phyllis E          50 TOC                  3:00.00    2:35.88  
                  36.27     1:16.01 (39.74)     1:56.88 (40.87)     2:35.88 (39.00)
  3 Burrell, Grendel S        54 USF                  3:30.00    2:42.43  
                  37.60     1:18.67 (41.07)     2:01.13 (42.46)     2:42.43 (41.30)
  4 Dobisz, Elizabeth         52 ALMA                 3:10.00    3:02.97  
                  42.38     1:28.58 (46.20)     2:16.50 (47.92)     3:02.97 (46.47)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Cathy E            50 USF                  7:00.00    6:28.88  
                  36.02     1:14.75 (38.73)     1:54.49 (39.74)     2:34.18 (39.69)
        3:13.69 (39.51)     3:52.89 (39.20)     4:32.24 (39.35)     5:11.42 (39.18)
        5:50.56 (39.14)     6:28.88 (38.32)                                        
  2 Quinn, Phyllis E          50 TOC                  7:00.00    6:50.71  
                  38.36     1:19.09 (40.73)     2:01.34 (42.25)     2:43.65 (42.31)
        3:25.87 (42.22)     4:08.24 (42.37)     4:49.90 (41.66)     5:30.64 (40.74)
        6:11.56 (40.92)     6:50.71 (39.15)                                        
  3 Burrell, Grendel S        54 USF                  9:00.00    7:20.03  
                  39.31     1:22.04 (42.73)     2:06.56 (44.52)     2:51.77 (45.21)
        3:36.75 (44.98)     4:20.90 (44.15)     5:05.97 (45.07)     5:51.10 (45.13)
        6:36.95 (45.85)     7:20.03 (43.08)                                        
  4 Dobisz, Elizabeth         52 ALMA                 8:06.00    8:00.79  
                  41.71     1:28.52 (46.81)     2:17.47 (48.95)     3:06.65 (49.18)
        3:56.55 (49.90)     4:45.92 (49.37)     5:35.42 (49.50)     6:24.72 (49.30)
        7:13.81 (49.09)     8:00.79 (46.98)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pashelinsky, Erin         58 USF                  1:40.00    1:32.38  
                  42.87     1:32.38 (49.51)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           64 TAM                    30.50      30.99  
  2 Allen, Susan J            61 USF                    35.00      34.27  
  3 Zurlinden, Elisabeth      62 SMMM                   55.00      47.55  
  4 Wistrom, Theresa V        61 WINE                   55.00      50.44  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           64 TAM                  1:10.59    1:11.25  
  2 Allen, Susan J            61 USF                  1:15.00    1:17.22  
                  36.69     1:17.22 (40.53)                                        
  3 White, Susan E            63 TCAM                 1:47.00    1:40.69  
                  48.17     1:40.69 (52.52)                                        
  4 Zurlinden, Elisabeth      62 SMMM                 2:00.00    1:47.63  
                  50.40     1:47.63 (57.23)                                        
  5 Wistrom, Theresa V        61 WINE                 2:00.00    1:47.96  
                  52.39     1:47.96 (55.57)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            61 USF                  2:45.00    2:53.14  
                  38.62     1:22.14 (43.52)     2:07.94 (45.80)     2:53.14 (45.20)
  2 White, Susan E            63 TCAM                 3:40.00    3:32.27  
                  49.75     1:43.75 (54.00)     2:38.63 (54.88)     3:32.27 (53.64)
  3 Wistrom, Theresa V        61 WINE                 4:00.00    3:47.58  
                  52.59     1:50.54 (57.95)     2:50.25 (59.71)     3:47.58 (57.33)
  4 Zurlinden, Elisabeth      62 SMMM                 4:00.00    3:58.13  
                  54.72   1:56.43 (1:01.71)   2:58.88 (1:02.45)     3:58.13 (59.25)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            61 USF                  7:40.00    7:30.78  
                  40.38     1:24.81 (44.43)     2:10.81 (46.00)     2:57.42 (46.61)
        3:43.60 (46.18)     4:29.91 (46.31)     5:16.06 (46.15)     6:01.17 (45.11)
        6:46.65 (45.48)     7:30.78 (44.13)                                        
  2 White, Susan E            63 TCAM                 8:45.00    8:53.96  
                  47.33     1:38.64 (51.31)     2:32.50 (53.86)     3:26.83 (54.33)
        4:21.67 (54.84)     5:16.58 (54.91)     6:11.25 (54.67)     7:05.73 (54.48)
        8:00.75 (55.02)     8:53.96 (53.21)                                        
  3 Wistrom, Theresa V        61 WINE                      NT    9:52.17  
                  53.22     1:52.55 (59.33)     2:52.48 (59.93)   3:53.11 (1:00.63)
        4:52.22 (59.11)   5:53.20 (1:00.98)   6:53.69 (1:00.49)   7:54.19 (1:00.50)
        8:54.09 (59.90)     9:52.17 (58.08)                                        
  4 Zurlinden, Elisabeth      62 SMMM                10:00.00   10:13.92  
                  51.26   1:53.12 (1:01.86)   2:55.73 (1:02.61)   3:59.40 (1:03.67)
      5:02.74 (1:03.34)   6:06.34 (1:03.60)   7:09.25 (1:02.91)   8:12.81 (1:03.56)
      9:15.20 (1:02.39)    10:13.92 (58.72)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             67 NBA                    43.16      37.59  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             67 NBA                  1:38.23    1:27.61  
                  41.18     1:27.61 (46.43)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             67 NBA                  3:34.76    3:15.46  
                  46.13     1:36.38 (50.25)     2:27.17 (50.79)     3:15.46 (48.29)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             67 NBA                  9:50.22    8:23.74  
                  48.12     1:39.73 (51.61)     2:31.35 (51.62)     3:23.08 (51.73)
        4:14.87 (51.79)     5:05.44 (50.57)     5:56.45 (51.01)     6:47.63 (51.18)
        7:37.21 (49.58)     8:23.74 (46.53)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             70 ALMA                   47.00      42.41  
  2 Robben, Barbara           71 UNAT                      NT      52.38  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             70 ALMA                 1:47.00    1:44.92  
                  48.25     1:44.92 (56.67)                                        
  2 Robben, Barbara           71 UNAT                      NT    1:58.62  
                  53.52   1:58.62 (1:05.10)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             70 ALMA                 4:46.00    3:50.95  
                  48.13     1:46.98 (58.85)   2:49.76 (1:02.78)   3:50.95 (1:01.19)
  2 Robben, Barbara           71 UNAT                      NT    4:20.29  
                  55.13   2:04.09 (1:08.96)   3:13.59 (1:09.50)   4:20.29 (1:06.70)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           71 UNAT                      NT   11:15.08  
                  55.41   2:00.44 (1:05.03)   3:07.83 (1:07.39)   4:18.15 (1:10.32)
      5:27.97 (1:09.82)   6:38.70 (1:10.73)   7:49.31 (1:10.61)   8:59.50 (1:10.19)
     10:08.75 (1:09.25)  11:15.08 (1:06.33)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Mike             20 UNAT                   26.00      26.96  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Kyle           21 FOG                    54.90      52.24  
                  25.53       52.24 (26.71)                                        
  2 Freeman, Mike             20 UNAT                   57.50      59.15  
                  27.83       59.15 (31.32)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Mike             20 UNAT                 2:15.00    2:12.46  
                  30.34     1:03.75 (33.41)     1:38.24 (34.49)     2:12.46 (34.22)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Mike             20 UNAT                 6:00.00    6:12.01  
                  31.69     1:06.69 (35.00)     1:42.72 (36.03)     2:19.73 (37.01)
        2:57.64 (37.91)     3:35.98 (38.34)     4:14.53 (38.55)     4:53.29 (38.76)
        5:32.73 (39.44)     6:12.01 (39.28)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiene, Jonathan P         27 STAN                   22.38      22.58  
  2 Slivka, Eric J            27 FOG                    23.70      23.47  
  3 Ng, Kelvin                28 FOG                    25.50      24.79  
  4 Walker, Martin J          26 DAM                    26.00      25.85  
  5 Marlatt, Matthew E        25 SAC                    28.00      26.00  
  6 Hohmann, Benjamin         27 FOG                    26.10      26.34  
  7 Carse, Michael R          26 FOG                    30.00      27.62  
  8 Sekulich, John P          26 BMW                    30.00      28.87  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiene, Jonathan P         27 STAN                   49.58      51.24  
                  25.09       51.24 (26.15)                                        
  2 Slivka, Eric J            27 FOG                    51.66      51.79  
                  24.62       51.79 (27.17)                                        
  3 Ng, Kelvin                28 FOG                    58.50      53.77  
                  25.89       53.77 (27.88)                                        
  4 Marlatt, Matthew E        25 SAC                    58.00      55.54  
                  27.16       55.54 (28.38)                                        
  5 Walker, Martin J          26 DAM                    58.00      57.05  
                  27.72       57.05 (29.33)                                        
  6 Hohmann, Benjamin         27 FOG                    58.00      58.83  
                  27.24       58.83 (31.59)                                        
  7 Carse, Michael R          26 FOG                  1:05.00    1:03.91  
                  31.36     1:03.91 (32.55)                                        
  8 Sekulich, John P          26 BMW                  1:15.00    1:05.45  
                  31.08     1:05.45 (34.37)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiene, Jonathan P         27 STAN                 1:50.21    1:53.33  
                  25.60       54.59 (28.99)     1:24.01 (29.42)     1:53.33 (29.32)
  2 Marlatt, Matthew E        25 SAC                  2:06.00    2:00.03  
                  28.21       58.25 (30.04)     1:29.40 (31.15)     2:00.03 (30.63)
  3 Walker, Martin J          26 DAM                  2:11.00    2:09.84  
                  30.02     1:03.24 (33.22)     1:37.11 (33.87)     2:09.84 (32.73)
  4 Sekulich, John P          26 BMW                  2:40.00    2:32.97  
                  34.39     1:13.30 (38.91)     1:53.05 (39.75)     2:32.97 (39.92)
  5 Carse, Michael R          26 FOG                  2:35.00    2:33.70  
                  33.37     1:09.78 (36.41)   2:33.70 (1:23.92)                    
 -- Ng, Kelvin                28 FOG                  2:15.00         DQ  
                  29.75     1:05.97 (36.22)     1:46.51 (40.54)          DQ (33.85)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiene, Jonathan P         27 STAN                 4:59.73    5:09.76  
                  26.61       56.76 (30.15)     1:28.12 (31.36)     2:00.09 (31.97)
        2:31.71 (31.62)     3:03.25 (31.54)     3:34.87 (31.62)     4:06.68 (31.81)
        4:38.56 (31.88)     5:09.76 (31.20)                                        
  2 Marlatt, Matthew E        25 SAC                  5:32.00    5:19.40  
                  28.74       59.22 (30.48)     1:30.76 (31.54)     2:03.18 (32.42)
        2:35.88 (32.70)     3:08.40 (32.52)     3:41.24 (32.84)     4:14.42 (33.18)
        4:47.39 (32.97)     5:19.40 (32.01)                                        
  3 Walker, Martin J          26 DAM                  5:40.00    5:40.59  
                  30.51     1:03.84 (33.33)     1:38.68 (34.84)     2:13.60 (34.92)
        2:48.73 (35.13)     3:23.69 (34.96)     3:58.70 (35.01)     4:33.63 (34.93)
        5:08.45 (34.82)     5:40.59 (32.14)                                        
  4 Sekulich, John P          26 BMW                  7:00.00    7:29.60  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin P          30 SCAM                   26.00      25.30  
  2 Prodoehl, Jason C         34 TSUN                   29.47      29.05  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin P          30 SCAM                   56.00      56.00  
                  27.44       56.00 (28.56)                                        
  2 Peinado, Edison           31 FOG                  1:10.00    1:00.41  
                  28.31     1:00.41 (32.10)                                        
  3 Prodoehl, Jason C         34 TSUN                 1:05.30    1:04.09  
                  30.76     1:04.09 (33.33)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin P          30 SCAM                 2:02.00    2:01.59  
                  28.23       58.95 (30.72)     1:30.37 (31.42)     2:01.59 (31.22)
  2 Prodoehl, Jason C         34 TSUN                 2:26.53    2:28.29  
                  33.94     1:12.37 (38.43)     1:51.45 (39.08)     2:28.29 (36.84)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin P          30 SCAM                 5:31.00    5:35.25  
                  29.48     1:02.15 (32.67)     1:35.87 (33.72)     2:09.55 (33.68)
        2:43.70 (34.15)     3:18.48 (34.78)     3:53.13 (34.65)     4:27.96 (34.83)
        5:02.51 (34.55)     5:35.25 (32.74)                                        
  2 Prodoehl, Jason C         34 TSUN                 6:44.79    6:38.28  
 -- Peinado, Edison           31 FOG                  6:35.00         DQ  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           35 MAM                    24.00      23.76  
  2 Scheiner, Andrew D        37 STAN                   25.00      25.06  
  3 Chase, Bruckner           39 CRUZ                   26.70      25.65  
  4 Hjorth, John T            38 SCAQ                   30.00      26.26  
  5 Gulchutisin, Manop        37 TSUN                   35.00      28.72  
  6 Green, Joel A             35 SCAM                   35.00      29.93  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           35 MAM                    53.90      52.42  
                  24.82       52.42 (27.60)                                        
  2 Scheiner, Andrew D        37 STAN                   55.00      53.68  
                  26.34       53.68 (27.34)                                        
  3 Chase, Bruckner           39 CRUZ                   55.60      56.98  
                  27.22       56.98 (29.76)                                        
  4 Hjorth, John T            38 SCAQ                 1:08.00    1:00.73  
                  29.90     1:00.73 (30.83)                                        
  5 Gulchutisin, Manop        37 TSUN                 1:12.00    1:03.11  
  6 Green, Joel A             35 SCAM                 1:12.00    1:03.66  
                  31.47     1:03.66 (32.19)                                        
  7 Hu, Ben                   39 TSUN                 1:15.00    1:09.50  
                  32.13     1:09.50 (37.37)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        37 STAN                 1:59.00    1:57.05  
                  27.20       57.08 (29.88)     1:27.29 (30.21)     1:57.05 (29.76)
  2 Hale, William C           35 MAM                  1:59.90    1:57.77  
                  27.21       57.05 (29.84)     1:27.51 (30.46)     1:57.77 (30.26)
  3 Chase, Bruckner           39 CRUZ                 1:59.20    2:03.52  
                  28.69     1:00.38 (31.69)     1:32.22 (31.84)     2:03.52 (31.30)
  4 Green, Joel A             35 SCAM                 2:35.00    2:21.76  
                  32.35     1:07.89 (35.54)     1:44.38 (36.49)     2:21.76 (37.38)
  5 Gulchutisin, Manop        37 TSUN                 2:30.00    2:25.68  
                  33.52   2:25.68 (1:52.16)                                        
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        37 STAN                 5:30.00    5:12.49  
                  28.35       58.77 (30.42)     1:29.82 (31.05)     2:01.04 (31.22)
        2:33.26 (32.22)     3:05.28 (32.02)     3:37.27 (31.99)     4:09.28 (32.01)
        4:41.32 (32.04)     5:12.49 (31.17)                                        
  2 Hale, William C           35 MAM                  5:29.30    5:19.87  
                  28.68       59.85 (31.17)     1:31.58 (31.73)     2:03.73 (32.15)
        2:36.34 (32.61)     3:09.15 (32.81)     3:42.24 (33.09)     4:15.17 (32.93)
        4:47.89 (32.72)     5:19.87 (31.98)                                        
  3 Chase, Bruckner           39 CRUZ                 5:28.00    5:34.21  
                  29.42     1:02.02 (32.60)     1:35.66 (33.64)     2:09.60 (33.94)
        2:43.63 (34.03)     3:17.65 (34.02)     3:51.85 (34.20)     4:26.04 (34.19)
        5:00.43 (34.39)     5:34.21 (33.78)                                        
  4 Green, Joel A             35 SCAM                 7:25.00    6:29.84  
                  33.53     1:11.54 (38.01)     1:51.37 (39.83)     2:31.50 (40.13)
        3:11.62 (40.12)     3:52.13 (40.51)     4:31.43 (39.30)     5:11.63 (40.20)
        5:51.70 (40.07)     6:29.84 (38.14)                                        
  5 Hu, Ben                   39 TSUN                 7:00.00    7:55.61  
                  36.63     1:18.11 (41.48)                             2:51.92 ( )
        3:41.63 (49.71)   7:55.61 (4:13.98)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Thomas W          42 BMW                    24.50      25.29  
  2 McCracken, Bill           44 TVM                    24.50      25.74  
  3 Abersold, Darren B        41 RAD                    30.00      27.58  
  4 Campbell, Chris           44 MVM                    28.00      27.78  
  5 Halperin, Ernst A         41 TSUN                   34.30      29.70  
  6 Madsen, Chris D           41 UNAT                   35.00      33.87  
  7 Myers, Keith D            44 TSUN                   35.00      37.27  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           44 TVM                    53.90      54.50  
                  26.62       54.50 (27.88)                                        
  2 Jacobs, Thomas W          42 BMW                    57.50      59.40  
                  26.51       59.40 (32.89)                                        
  3 Abersold, Darren B        41 RAD                  1:05.00    1:00.43  
                  29.15     1:00.43 (31.28)                                        
  4 Campbell, Chris           44 MVM                  1:02.00    1:01.27  
                  30.38     1:01.27 (30.89)                                        
  5 Halperin, Ernst A         41 TSUN                 1:12.10    1:05.64  
                  31.52     1:05.64 (34.12)                                        
  6 Madsen, Chris D           41 UNAT                 1:20.00    1:14.16  
                  36.18     1:14.16 (37.98)                                        
 -- Myers, Keith D            44 TSUN                 1:30.00         DQ  
                  35.78          DQ (41.60)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           44 TVM                  1:56.00    2:00.84  
                  28.31       59.44 (31.13)     1:30.44 (31.00)     2:00.84 (30.40)
  2 Campbell, Chris           44 MVM                  2:16.00    2:13.96  
                  31.60     1:05.26 (33.66)     1:39.78 (34.52)     2:13.96 (34.18)
  3 Abersold, Darren B        41 RAD                  2:25.00    2:16.83  
                  31.27     1:06.48 (35.21)     1:42.68 (36.20)     2:16.83 (34.15)
  4 Halperin, Ernst A         41 TSUN                 2:36.10    2:30.25  
                  33.13     1:11.06 (37.93)     1:51.17 (40.11)     2:30.25 (39.08)
  5 Madsen, Chris D           41 UNAT                 3:10.00    2:47.86  
                  38.89     1:20.80 (41.91)     2:04.92 (44.12)     2:47.86 (42.94)
  6 Myers, Keith D            44 TSUN                 3:30.00    2:56.36  
                  36.53     1:20.70 (44.17)     2:07.50 (46.80)     2:56.36 (48.86)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           44 TVM                  5:19.00    5:24.65  
                  29.64     1:01.83 (32.19)     1:34.89 (33.06)     2:08.06 (33.17)
        2:40.90 (32.84)     3:13.76 (32.86)     3:46.36 (32.60)     4:19.91 (33.55)
        4:52.59 (32.68)     5:24.65 (32.06)                                        
  2 Campbell, Chris           44 MVM                  6:15.00    6:04.50  
                  32.86     1:08.49 (35.63)     1:44.81 (36.32)     2:21.70 (36.89)
        2:58.42 (36.72)     3:35.65 (37.23)     4:13.34 (37.69)     4:50.91 (37.57)
        5:27.79 (36.88)     6:04.50 (36.71)                                        
  3 Jacobs, Thomas W          42 BMW                  7:00.00    6:14.00  
  4 Abersold, Darren B        41 RAD                  6:45.00    6:19.41  
  5 Myers, Keith D            44 TSUN                 7:30.00    7:17.99  
                  38.77     1:22.01 (43.24)     2:06.36 (44.35)     2:52.73 (46.37)
        3:38.82 (46.09)     4:24.74 (45.92)     5:09.97 (45.23)   6:36.47 (1:26.50)
        7:17.99 (41.52)                                                            
  6 Madsen, Chris D           41 UNAT                 8:00.00    7:25.11  
                  39.72     1:23.09 (43.37)     2:07.76 (44.67)     2:52.70 (44.94)
        3:38.21 (45.51)     4:23.91 (45.70)     5:09.14 (45.23)     5:54.39 (45.25)
        6:39.44 (45.05)     7:25.11 (45.67)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        48 SRM                    26.00      24.71  
  2 Loeffler, Kurt            49 BMW                    25.00      25.65  
  3 Hoxie, Glenn              46 RAD                    26.50      25.98  
  4 Taylor, Ronald A          45 UNAT                   26.25      26.01  
  5 Auchard, Robert           45 ALMA                   26.50      26.09  
  6 Morales, John R           47 SRM                    26.50      26.27  
  7 Skuse, Brian              49 BAY                    30.00      27.27  
  8 Lawson, Alexander M       47 FOG                    29.00      29.34  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        48 SRM                    55.00      54.33  
                  26.02       54.33 (28.31)                                        
  2 Hoxie, Glenn              46 RAD                    56.00      56.53  
                  27.55       56.53 (28.98)                                        
  3 Loeffler, Kurt            49 BMW                    58.00      57.14  
                  27.39       57.14 (29.75)                                        
  4 Taylor, Ronald A          45 UNAT                 1:01.08      59.18  
                  28.36       59.18 (30.82)                                        
  5 Auchard, Robert           45 ALMA                 1:00.00      59.91  
                  28.08       59.91 (31.83)                                        
  6 Skuse, Brian              49 BAY                  1:00.00    1:00.05  
                  28.88     1:00.05 (31.17)                                        
  7 Roddy, James M            45 FOG                  1:20.00    1:05.29  
                  31.29     1:05.29 (34.00)                                        
  8 Lawson, Alexander M       47 FOG                  1:07.00    1:08.06  
                  32.20     1:08.06 (35.86)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunn, Joe S               47 SRM                  2:10.00    2:02.22  
                  27.72       58.25 (30.53)     1:30.17 (31.92)     2:02.22 (32.05)
  2 Schenstrom, Warren        48 SRM                  2:05.00    2:04.44  
                  29.36     1:01.39 (32.03)     1:32.98 (31.59)     2:04.44 (31.46)
  3 Hoxie, Glenn              46 RAD                  2:05.00    2:05.52  
                  28.93     1:00.27 (31.34)     1:32.52 (32.25)     2:05.52 (33.00)
  4 Loeffler, Kurt            49 BMW                  2:15.00    2:11.60  
                  31.65     1:05.13 (33.48)     1:39.61 (34.48)     2:11.60 (31.99)
  5 Taylor, Ronald A          45 UNAT                 2:10.04    2:13.09  
                  29.80     1:03.35 (33.55)     1:37.96 (34.61)     2:13.09 (35.13)
  6 Skuse, Brian              49 BAY                  2:15.00    2:15.53  
                  31.39     1:05.79 (34.40)     1:40.58 (34.79)     2:15.53 (34.95)
  7 Morales, John R           47 SRM                  2:15.00    2:15.81  
                  29.38     1:07.13 (37.75)     1:46.14 (39.01)     2:15.81 (29.67)
  8 Auchard, Robert           45 ALMA                 2:20.00    2:24.02  
                  33.50     1:10.28 (36.78)     1:48.00 (37.72)     2:24.02 (36.02)
  9 Roddy, James M            45 FOG                  2:50.00    2:27.01  
                  32.97     1:09.81 (36.84)     1:48.49 (38.68)     2:27.01 (38.52)
 10 Lawson, Alexander M       47 FOG                  2:38.00    2:30.04  
                  34.47     1:13.41 (38.94)     1:54.01 (40.60)     2:30.04 (36.03)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           47 SRM                  5:15.00    5:13.06  
                  29.24     1:00.41 (31.17)     1:31.93 (31.52)     2:03.71 (31.78)
        2:35.09 (31.38)     3:06.62 (31.53)     3:38.24 (31.62)     4:09.97 (31.73)
        4:41.66 (31.69)     5:13.06 (31.40)                                        
  2 Dunn, Joe S               47 SRM                  6:00.00    5:31.74  
                  29.89     1:02.91 (33.02)     1:36.23 (33.32)     2:09.85 (33.62)
        2:43.63 (33.78)     3:17.18 (33.55)     3:50.59 (33.41)     4:24.46 (33.87)
        4:58.61 (34.15)     5:31.74 (33.13)                                        
  3 Hoxie, Glenn              46 RAD                  5:55.00    5:37.34  
                  30.44     1:02.62 (32.18)     1:35.86 (33.24)     2:10.24 (34.38)
        2:44.87 (34.63)     3:19.22 (34.35)     3:53.89 (34.67)     4:29.37 (35.48)
        5:04.09 (34.72)     5:37.34 (33.25)                                        
  4 Schenstrom, Warren        48 SRM                  5:45.00    5:37.97  
                  31.55     1:05.74 (34.19)     1:39.79 (34.05)     2:13.75 (33.96)
        2:48.01 (34.26)     3:22.12 (34.11)     3:56.51 (34.39)     4:30.90 (34.39)
        5:05.10 (34.20)     5:37.97 (32.87)                                        
  5 Skuse, Brian              49 BAY                  6:00.00    5:55.85  
                  33.34     1:08.99 (35.65)     1:45.04 (36.05)     2:20.98 (35.94)
        2:56.89 (35.91)     3:32.91 (36.02)     4:08.73 (35.82)     4:45.06 (36.33)
        5:20.52 (35.46)     5:55.85 (35.33)                                        
  6 Taylor, Ronald A          45 UNAT                 5:59.67    6:08.96  
                  31.03     1:06.46 (35.43)     1:43.05 (36.59)     2:20.23 (37.18)
        2:57.46 (37.23)     3:35.03 (37.57)     4:12.56 (37.53)     4:51.02 (38.46)
        5:30.02 (39.00)     6:08.96 (38.94)                                        
  7 Roddy, James M            45 FOG                  6:40.00    6:27.97  
  8 Lawson, Alexander M       47 FOG                  7:05.00    7:02.55  
                  33.94     1:13.81 (39.87)     1:55.13 (41.32)     2:37.85 (42.72)
        3:21.15 (43.30)     4:04.78 (43.63)     4:49.28 (44.50)     5:33.74 (44.46)
        6:19.18 (45.44)     7:02.55 (43.37)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adkison, Bill             50 UNAT                   24.80      24.60  
  2 Ridinger, Kim S           54 LNM                    26.00      26.19  
  3 Hubbard, Jack W           53 TSUN                   40.00      32.41  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adkison, Bill             50 UNAT                   55.00      53.98  
                  26.75       53.98 (27.23)                                        
  2 Ridinger, Kim S           54 LNM                    57.00      57.75  
                  27.70       57.75 (30.05)                                        
  3 Meier-Windes, Cris        52 TSUN                 1:01.00    1:01.44  
                  29.80     1:01.44 (31.64)                                        
  4 Hubbard, Jack W           53 TSUN                 1:30.00    1:12.18  
                  34.59     1:12.18 (37.59)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adkison, Bill             50 UNAT                 2:01.00    2:02.71  
                  29.48     1:00.99 (31.51)     1:32.38 (31.39)     2:02.71 (30.33)
  2 Ridinger, Kim S           54 LNM                  2:09.00    2:11.38  
                  29.93     1:03.40 (33.47)     1:38.55 (35.15)     2:11.38 (32.83)
  3 Foreayer, Don C           53 SRM                  2:07.00    2:13.11  
                  30.30     1:03.56 (33.26)     1:38.75 (35.19)     2:13.11 (34.36)
  4 Hubbard, Jack W           53 TSUN                 3:00.00    2:39.02  
                  37.09     1:17.01 (39.92)     1:58.56 (41.55)     2:39.02 (40.46)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adkison, Bill             50 UNAT                 5:59.99    5:38.66  
                  31.42     1:06.28 (34.86)     1:41.70 (35.42)     2:16.95 (35.25)
        2:51.55 (34.60)     3:25.71 (34.16)     3:59.80 (34.09)     4:33.52 (33.72)
        5:06.52 (33.00)     5:38.66 (32.14)                                        
  2 Ridinger, Kim S           54 LNM                  5:51.00    5:54.60  
                  30.43     1:04.36 (33.93)     1:39.44 (35.08)     2:16.45 (37.01)
        2:52.97 (36.52)     3:29.25 (36.28)     4:04.99 (35.74)     4:41.45 (36.46)
        5:18.61 (37.16)     5:54.60 (35.99)                                        
  3 Foreayer, Don C           53 SRM                  6:05.00    5:54.77  
                  31.88     1:06.07 (34.19)     1:41.98 (35.91)     2:17.86 (35.88)
        2:54.46 (36.60)     3:30.97 (36.51)     4:07.56 (36.59)     4:44.43 (36.87)
        5:20.87 (36.44)     5:54.77 (33.90)                                        
  4 Meier-Windes, Cris        52 TSUN                 6:00.00    6:30.92  
                  33.84     1:09.57 (35.73)     1:47.04 (37.47)     2:26.44 (39.40)
        3:06.37 (39.93)     3:47.13 (40.76)     4:28.33 (41.20)     5:09.80 (41.47)
        5:51.23 (41.43)     6:30.92 (39.69)                                        
  5 Hubbard, Jack W           53 TSUN                 7:00.00    6:56.64  
                  40.42     1:21.15 (40.73)     2:02.83 (41.68)     2:45.48 (42.65)
        3:28.19 (42.71)     4:10.23 (42.04)     4:52.77 (42.54)     5:34.72 (41.95)
        6:16.81 (42.09)     6:56.64 (39.83)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         57 ALMA                   28.50      27.50  
 -- McClelland, Mac D         56 MAM                    30.00         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         57 ALMA                   59.50      59.68  
                  28.47       59.68 (31.21)                                        
  2 Winterrowd, Daniel M      55 SMST                 1:03.78    1:04.50  
                  30.59     1:04.50 (33.91)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         57 ALMA                 2:15.00    2:20.11  
                  33.05     1:09.24 (36.19)     1:45.46 (36.22)     2:20.11 (34.65)
  2 McClelland, Mac D         56 MAM                  2:30.00    2:23.50  
                  31.97     1:06.70 (34.73)     1:44.89 (38.19)     2:23.50 (38.61)
  3 McGregor, Cary D          55 MAM                  2:20.00    2:26.15  
                  33.67     1:10.31 (36.64)     1:48.27 (37.96)     2:26.15 (37.88)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         57 ALMA                 6:20.00    6:27.07  
                  34.88     1:12.99 (38.11)     1:51.88 (38.89)     2:30.74 (38.86)
        3:09.90 (39.16)     3:49.76 (39.86)     4:29.51 (39.75)     5:08.99 (39.48)
        5:48.47 (39.48)     6:27.07 (38.60)                                        
  2 Winterrowd, Daniel M      55 SMST                 7:07.73    6:37.69  
                  35.23     1:14.70 (39.47)     1:54.94 (40.24)     2:35.60 (40.66)
        3:15.82 (40.22)     3:56.34 (40.52)     4:37.20 (40.86)     5:18.14 (40.94)
        5:58.39 (40.25)     6:37.69 (39.30)                                        
  3 McGregor, Cary D          55 MAM                  6:20.00    6:40.28  
                  35.38     1:14.34 (38.96)     1:53.73 (39.39)     2:34.10 (40.37)
        3:14.19 (40.09)     3:55.28 (41.09)     4:36.40 (41.12)     5:18.37 (41.97)
        5:59.98 (41.61)     6:40.28 (40.30)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael S      60 NVM                    30.00      27.79  
  2 Logan, Allen T            60 NVM                    30.00      31.40  
  3 Coughlan, Kevin P         61 UNAT                   35.00      32.65  
  4 Woodruff, Michael         60 ECAM                   35.00      34.98  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael S      60 NVM                  1:08.00    1:01.61  
                  30.40     1:01.61 (31.21)                                        
  2 Logan, Allen T            60 NVM                  1:00.00    1:08.48  
                  32.91     1:08.48 (35.57)                                        
  3 Woodruff, Michael         60 ECAM                 1:15.00    1:16.19  
                  36.49     1:16.19 (39.70)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael S      60 NVM                  2:20.00    2:18.41  
                  32.71     1:08.55 (35.84)     1:43.88 (35.33)     2:18.41 (34.53)
  2 Logan, Allen T            60 NVM                  2:15.00    2:40.25  
                  34.90     1:13.95 (39.05)     1:56.17 (42.22)     2:40.25 (44.08)
  3 Woodruff, Michael         60 ECAM                 2:45.00    2:44.87  
                  38.26     1:19.38 (41.12)     2:01.80 (42.42)     2:44.87 (43.07)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael S      60 NVM                  6:30.00    6:24.79  
                  33.51     1:10.36 (36.85)     1:49.77 (39.41)     2:29.03 (39.26)
        3:08.55 (39.52)     3:48.20 (39.65)     4:27.16 (38.96)     5:06.20 (39.04)
        5:45.17 (38.97)     6:24.79 (39.62)                                        
  2 Logan, Allen T            60 NVM                  7:00.00    7:22.03  
                  35.62     1:15.22 (39.60)     1:56.99 (41.77)     2:41.23 (44.24)
        3:26.74 (45.51)     4:12.08 (45.34)     4:59.82 (47.74)   6:35.68 (1:35.86)
        7:22.03 (46.35)         7:22.03 ( )                                        
  3 Woodruff, Michael         60 ECAM                 7:30.00    7:28.61  
                  40.40     1:22.98 (42.58)     2:06.70 (43.72)     2:50.90 (44.20)
        3:35.68 (44.78)     4:22.31 (46.63)     5:09.09 (46.78)     5:55.64 (46.55)
        6:42.62 (46.98)     7:28.61 (45.99)                                        
  4 Coughlan, Kevin P         61 UNAT                 8:00.00    7:33.23  
                  39.06     1:23.39 (44.33)     2:08.96 (45.57)     2:57.02 (48.06)
        3:43.19 (46.17)     4:30.12 (46.93)     5:16.63 (46.51)     6:02.81 (46.18)
        6:49.52 (46.71)     7:33.23 (43.71)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murakawa, Yoshio          65 BAM                    33.00      31.06  
  2 Brott, Ralph E            66 BAY                    35.00      32.12  
  3 Fasbender, Barry A        68 STAN                   34.08      33.96  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            66 BAY                  1:12.00    1:09.92  
                  32.65     1:09.92 (37.27)                                        
  2 Murakawa, Yoshio          65 BAM                  1:25.00    1:15.49  
                  35.85     1:15.49 (39.64)                                        
  3 Fasbender, Barry A        68 STAN                 1:17.31    1:18.42  
                  36.63     1:18.42 (41.79)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            66 BAY                  2:40.00    2:29.71  
                  35.40     1:13.68 (38.28)     1:52.68 (39.00)     2:29.71 (37.03)
  2 Fasbender, Barry A        68 STAN                 2:56.17    2:53.89  
                  41.25     1:27.26 (46.01)     2:11.29 (44.03)     2:53.89 (42.60)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            66 BAY                  6:45.00    6:45.95  
  2 Fasbender, Barry A        68 STAN                 7:47.33    7:38.49  
                  42.38     1:28.63 (46.25)     2:16.51 (47.88)     3:04.02 (47.51)
        3:51.91 (47.89)     4:38.32 (46.41)     5:25.93 (47.61)     6:13.47 (47.54)
        6:56.78 (43.31)     7:38.49 (41.71)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Daniel            72 USF                    30.00      30.47  
  2 Grohe, William E          72 USF                    34.21      35.72  
  3 Snoek, Peter E            71 NBA                    45.55      41.58  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Daniel            72 USF                  1:08.00    1:14.79  
                  35.04     1:14.79 (39.75)                                        
  2 Grohe, William E          72 USF                  1:24.58    1:21.25  
                  37.54     1:21.25 (43.71)                                        
  3 Snoek, Peter E            71 NBA                  1:40.76    1:40.66  
                  47.57     1:40.66 (53.09)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Daniel            72 USF                  2:43.00    2:52.26  
                  39.60     1:24.95 (45.35)     2:09.70 (44.75)     2:52.26 (42.56)
  2 Grohe, William E          72 USF                  3:06.17    3:06.97  
                  40.15     1:26.68 (46.53)     2:16.28 (49.60)     3:06.97 (50.69)
  3 Snoek, Peter E            71 NBA                  3:48.14    3:52.44  
                  51.50   1:51.75 (1:00.25)   3:52.44 (2:00.69)                    
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Daniel            72 USF                  7:45.00    7:55.56  
                  42.61     1:31.19 (48.58)     2:20.04 (48.85)     3:08.59 (48.55)
        3:56.78 (48.19)     4:45.21 (48.43)     5:33.63 (48.42)     6:22.05 (48.42)
        7:10.59 (48.54)     7:55.56 (44.97)                                        
  2 Grohe, William E          72 USF                  8:34.14    8:30.18  
                  40.35     1:27.28 (46.93)     2:17.95 (50.67)     3:11.07 (53.12)
        4:05.48 (54.41)     5:00.30 (54.82)     5:54.06 (53.76)     6:46.85 (52.79)
        7:40.64 (53.79)     8:30.18 (49.54)                                        
  3 Snoek, Peter E            71 NBA                 11:05.70   10:48.14  
                  56.55   2:00.15 (1:03.60)   3:04.63 (1:04.48)   4:11.20 (1:06.57)
      5:18.85 (1:07.65)   7:33.20 (2:14.35)   8:40.91 (1:07.71)                    
            9:47.01 ( )  10:48.14 (1:01.13)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            77 SMMM                   37.70      39.58  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            77 SMMM                 1:31.64    1:35.65  
                  43.72     1:35.65 (51.93)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            77 SMMM                 4:11.72    3:37.03  
                  46.35     1:41.68 (55.33)   3:37.03 (1:55.35)                    
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            77 SMMM                 9:23.14    9:49.51  
                  46.98     1:45.28 (58.30)     2:43.14 (57.86)     3:42.90 (59.76)
      4:43.77 (1:00.87)   5:44.19 (1:00.42)   6:45.28 (1:01.09)   7:47.69 (1:02.41)

















Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

7-9-2005


Copyright © 2005 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/