Pacific Masters gif

Results
Fog City
Masters



Fog City Masters
January 30, 2005

Women 14-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlin, Josefa L          21 USF                    25.00      25.22  
  2 Chinn, Sarah M            21 MAM                    28.00      28.66  
  3 Egemo, Kari L             22 SAC                    31.00      30.21  
  4 Brizgys, Kathleen H       23 FOG                    38.00      34.28  
 
Women 14-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlin, Josefa L          21 USF                    58.00      55.84  
       26.82    55.84                                                      
  2 Chinn, Sarah M            21 MAM                  1:01.00    1:01.51  
       29.76  1:01.51                                                      
  3 Egemo, Kari L             22 SAC                  1:08.00    1:04.47  
       31.27  1:04.47                                                      
  4 Thompson, Caroline L      22 MAM                  1:30.00    1:09.08  
       33.12  1:09.08                                                      
  5 Brizgys, Kathleen H       23 FOG                  1:30.00    1:14.91  
       37.24  1:14.91                                                      
  6 Thompson, Margaret A      24 MAM                  1:40.00    1:17.00  
       36.13  1:17.00                                                      
 
Women 14-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            21 MAM                  2:15.00    2:14.32  
       31.24  1:05.43  1:40.07  2:14.32                                    
  2 Egemo, Kari L             22 SAC                  2:25.00    2:18.45  
       32.68  1:08.03  1:43.84  2:18.45                                    
  3 Carlin, Josefa L          21 USF                  1:58.00    2:24.13  
       29.69  1:06.25  1:51.53  2:24.13                                    
  4 Thompson, Caroline L      22 MAM                  3:00.00    2:33.29  
       35.10  1:13.45  1:53.29  2:33.29                                    
  5 Thompson, Margaret A      24 MAM                  3:00.00    2:51.77  
       39.05  1:22.94  2:07.73  2:51.77                                    
 
Women 14-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlin, Josefa L          21 USF                  5:35.00    5:35.82  
       29.86  1:02.41  1:35.55  2:09.38  2:43.54  3:18.08  3:52.50  4:27.12
     5:01.89  5:35.82                                                      
  2 Chinn, Sarah M            21 MAM                  6:00.00    5:49.83  
       31.69  1:06.40  1:41.45  2:16.77  2:52.34  3:27.87  4:03.90  4:39.84
     5:15.61  5:49.83                                                      
  3 Egemo, Kari L             22 SAC                  6:45.00    6:10.51  
       33.43  1:09.28  1:46.32  2:24.55  3:02.31  3:40.27  4:18.09  4:56.08
     5:33.91  6:10.51                                                      
  4 Thompson, Caroline L      22 MAM                  7:45.00    6:48.75  
       34.94  1:12.90  1:53.07  2:34.43  3:16.23  3:58.41  4:41.56  5:24.44
     6:07.48  6:48.75                                                      
  5 Thompson, Margaret A      24 MAM                 10:00.00    7:33.37  
       37.80  1:19.89  2:04.74  2:50.39  3:37.46  4:24.97  5:12.79  6:01.81
     6:49.85  7:33.37                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Chie               29 USF                    40.00      33.77  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         25 BAM                  1:05.00    1:05.88  
       31.99  1:05.88                                                      
  2 Drake, Chie               29 USF                  1:25.00    1:17.10  
       36.89  1:17.10                                                      
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         25 BAM                  6:30.00    6:29.14  
       35.15  1:13.25  1:52.35  2:31.97  3:11.73  3:50.81  4:30.37  5:10.80
     5:50.51  6:29.14                                                      
  2 Drake, Chie               29 USF                  8:45.00    7:50.35  
       40.62  1:28.03  2:14.10  3:02.90  3:50.28  4:38.90  5:28.20  6:17.46
     7:06.35  7:50.35                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       30 UNAT                   30.00      29.87  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       30 UNAT                 1:05.00    1:04.40  
       31.05  1:04.40                                                      
  2 Duggan, Karen L           34 WCM                  1:20.00    1:18.82  
       37.54  1:18.82                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       30 UNAT                 2:25.00    2:20.87  
       32.08  1:07.55  1:44.30  2:20.87                                    
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankhurst, Carrie D       30 UNAT                 6:30.00    6:23.35  
       32.58  1:08.80  1:46.64  2:25.54  3:04.72  3:43.80  4:23.37  5:03.21
     5:43.84  6:23.35                                                      
  2 Duggan, Karen L           34 WCM                  6:45.00    6:48.98  
       33.87  1:14.27  1:56.65  2:38.63  3:25.52  4:11.53  4:49.82  5:29.52
     6:11.39  6:48.98                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerley, Lisamarie         39 ALMA                 1:00.00      32.70  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerley, Lisamarie         39 ALMA                 1:15.00    1:12.02  
       35.48  1:12.02                                                      
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerley, Lisamarie         39 ALMA                 7:30.00    7:10.94  
       41.26  1:26.08  2:11.13  2:57.27  3:42.99  4:26.62  5:08.74  5:51.19
     6:32.17  7:10.94                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              42 MELO                   29.00      26.97  
  2 Hunt, Allison             41 ALMA                   27.19      28.26  
  3 Hall, Ali R               43 FOG                    33.00      31.54  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              42 MELO                   59.00      55.65  
       27.22    55.65                                                      
  2 Hall, Ali R               43 FOG                  1:10.00    1:05.83  
       32.31  1:05.83                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              42 MELO                 2:09.00    2:00.67  
       28.55    58.94  1:29.95  2:00.67                                    
  2 Hunt, Allison             41 ALMA                 2:20.85    2:22.90  
       31.50  1:06.45  1:43.39  2:22.90                                    
  3 Hall, Ali R               43 FOG                  2:30.00    2:25.75  
       34.53  1:11.51  1:49.90  2:25.75                                    
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              42 MELO                 5:45.00    5:23.14  
       30.26  1:02.72  1:35.45  2:08.12  2:40.78  3:13.49  3:46.31  4:18.95
     4:51.38  5:23.14                                                      
  2 Hall, Ali R               43 FOG                  6:40.00    6:20.73  
       34.03  1:11.79  1:51.57  2:32.15  3:11.84  3:49.73  4:28.28  5:07.06
     5:44.69  6:20.73                                                      
  3 Hunt, Allison             41 ALMA                      NT    6:32.65  
       35.04  1:14.17  1:54.19  2:35.27  3:15.78  3:56.16  4:36.24  5:16.44
     5:55.48  6:32.65                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, Barbara           48 USF                    45.00      36.72  
  2 Lepinski, Cokie           45 RHMS                   38.00      37.15  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           45 RHMS                 1:19.00    1:18.99  
       38.10  1:18.99                                                      
  2 Byrnes, Barbara           48 USF                  1:25.00    1:21.64  
       38.25  1:21.64                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, Barbara           48 USF                  3:05.00    3:05.48  
       40.98  1:28.11  2:17.03  3:05.48                                    
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     48 WCM                  5:57.60    6:12.03  
       31.97  1:07.32  1:43.44  2:20.88  2:58.80  3:36.60  4:14.97  4:54.08
     5:33.09  6:12.03                                                      
  2 Byrnes, Barbara           48 USF                  8:15.00    7:59.12  
       41.37  1:27.71  2:15.72  3:04.11  3:53.49  4:43.24  5:32.51  6:21.80
     7:10.78  7:59.12                                                      
  3 Milligan, Marina          48 FOG                 10:00.00   10:06.39  
       54.57  1:52.49  2:52.95  3:54.58  4:56.25  5:58.29  7:00.72  8:02.95
     9:05.53 10:06.39                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Karen M        52 LM                     28.00      28.28  
  2 Strauss, Judy             50 MELO                   33.00      32.28  
  3 Yeckley, Pauline          53 FOG                    39.00      40.15  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Karen M        52 LM                     59.00    1:00.23  
       28.97  1:00.23                                                      
  2 Strauss, Judy             50 MELO                 1:14.00    1:13.22  
       35.68  1:13.22                                                      
  3 Yeckley, Pauline          53 FOG                  1:23.00    1:27.57  
       42.00  1:27.57                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Karen M        52 LM                   2:12.00    2:13.85  
       31.76  1:06.02  1:40.58  2:13.85                                    
  2 Strauss, Judy             50 MELO                 2:40.00    2:35.19  
       35.60  1:14.86  1:55.33  2:35.19                                    
  3 Yeckley, Pauline          53 FOG                  2:59.00    3:13.31  
       43.90  1:32.31  2:23.73  3:13.31                                    
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Karen M        52 LM                   5:55.00    5:49.27  
       32.46  1:07.85  1:43.59  2:19.69  2:55.34  3:31.02  4:06.82  4:41.82
     5:16.67  5:49.27                                                      
  2 Strauss, Judy             50 MELO                 7:00.00    6:50.57  
       37.31  1:17.47  1:59.19  2:40.55  3:22.18  4:04.03  4:45.88  5:27.83
     6:09.84  6:50.57                                                      
  3 Yeckley, Pauline          53 FOG                  7:54.00    8:13.00  
       45.48  1:33.03  2:23.04  3:14.57  4:04.93  4:56.14  5:45.87  6:36.86
     7:25.88  8:13.00                                                      
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sturges, Kathleen B       57 BAM                       NT    2:06.26  
       57.57  2:06.26                                                      
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            60 USF                  1:15.00    1:16.81  
       36.09  1:16.81                                                      
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            60 USF                  7:35.00    7:38.27  
       39.89  1:24.01  2:10.85  2:57.98  3:44.74  4:32.14  5:18.95  6:06.48
     6:53.53  7:38.27                                                      
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             66 UNAT                   42.00      37.38  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             66 UNAT                 1:40.00    1:24.33  
       40.61  1:24.33                                                      
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             66 UNAT                 3:40.00    3:10.64  
       44.63  1:34.08  2:23.05  3:10.64                                    
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             66 UNAT                 9:42.78    8:27.43  
       47.15  1:39.98  2:32.48  3:24.29  4:15.85  5:07.33  5:58.44  6:50.36
     7:41.04  8:27.43                                                      
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         78 SMMM                 1:13.00    1:02.51  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         78 SMMM                 2:27.00    2:16.37  
     1:04.98  2:16.37                                                      
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         78 SMMM                 4:46.00    4:51.37  
     1:06.63  2:22.36  3:37.45  4:51.37                                    
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         78 SMMM                12:47.00   12:38.11  
     1:08.95  2:24.66  3:39.50  4:56.60  6:14.09  7:31.62  8:46.93 10:05.34
    11:22.40 12:38.11                                                      
 
Men 14-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               20 FOG                    22.00      23.95  
  2 Luthian, Tommy            23 FOG                    25.00      24.74  
  3 Perlberg, Michael J       21 SCAM                   27.00      27.26  
 
Men 14-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               20 FOG                    49.00      51.94  
       25.68    51.94                                                      
  2 Luthian, Tommy            23 FOG                    59.00      59.07  
       27.17    59.07                                                      
  3 Perlberg, Michael J       21 SCAM                 1:04.00    1:01.46  
       30.41  1:01.46                                                      
 
Men 14-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               20 FOG                  1:51.00    1:53.95  
       28.21    58.21  1:26.24  1:53.95                                    
  2 Perlberg, Michael J       21 SCAM                 2:20.00    2:18.15  
       33.32  1:08.83  2:18.15  2:18.15                                    
 
Men 14-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               20 FOG                  5:00.00    4:58.08  
       27.36    56.74  1:26.19  1:55.88  2:25.77  2:55.66  3:25.84  3:57.40
     4:28.50  4:58.08                                                      
  2 Yam, Robert               16 FOG                  5:28.00    5:36.83  
       29.44  1:01.91  1:35.05  2:08.91  2:43.27  3:17.82  3:53.07  4:28.20
     5:03.31  5:36.83                                                      
  3 Perlberg, Michael J       21 SCAM                 8:20.00    6:16.90  
     1:11.08           1:49.19  2:27.97  3:44.44  4:23.82  5:40.84  6:16.90
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slivka, Eric J            26 FOG                    24.00      23.70  
  2 Crable, Justin            25 UNAT                   26.00      25.38  
  3 Carse, Michael R          25 FOG                    28.00      27.99  
  4 Sturges, Gabe S           26 BAM                    28.00      28.81  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slivka, Eric J            26 FOG                    54.00      51.66  
       24.93    51.66                                                      
  2 Crable, Justin            25 UNAT                   59.00      55.75  
       27.24    55.75                                                      
  3 Carse, Michael R          25 FOG                  1:05.00    1:03.10  
       29.30  1:03.10                                                      
  4 Sturges, Gabe S           26 BAM                  1:03.00    1:03.96  
       30.05  1:03.96                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slivka, Eric J            26 FOG                  2:00.00    1:58.63  
       27.45    57.46  1:27.88  1:58.63                                    
  2 Sturges, Gabe S           26 BAM                  2:20.00    2:27.83  
       31.80  1:09.46  1:48.53  2:27.83                                    
  3 Carse, Michael R          25 FOG                  2:25.00    2:30.90  
       32.33  1:10.60  1:51.64  2:30.90                                    
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sturges, Gabe S           26 BAM                  6:00.00    6:27.06  
       31.07  1:06.59  1:44.78  2:24.64  3:05.22  3:46.12  4:26.61  5:07.53
     5:48.08  6:27.06                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prodoehl, Jason C         33 TSUN                      NT      29.47  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prodoehl, Jason C         33 TSUN                      NT    1:05.70  
       32.09  1:05.70                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prodoehl, Jason C         33 TSUN                      NT    2:30.04  
       34.83  1:14.52  1:54.33  2:30.04                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prodoehl, Jason C         33 TSUN                      NT    6:55.64  
       36.81  1:19.06  2:02.96  2:47.99  3:32.74  4:15.81  4:58.45  5:40.80
     6:20.92  6:55.64                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       35 MAM                    24.00      24.94  
  2 Williams, Kevin D         35 SCAM                   26.00      25.32  
  3 Kropp, Kevin L            36 TSUN                   30.00      27.98  
  4 Delen, Frank              37 FOG                    29.00      28.06  
  5 Novaes, Paul              39 SMMM                   31.00      30.50  
  6 Hu, Ben                   38 TSUN                   30.00      31.96  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       35 MAM                    54.00      54.53  
       26.46    54.53                                                      
  2 Williams, Kevin D         35 SCAM                   58.00      56.13  
       26.79    56.13                                                      
  3 Delen, Frank              37 FOG                  1:01.00    1:01.39  
       30.08  1:01.39                                                      
  4 Kropp, Kevin L            36 TSUN                 1:15.00    1:03.56  
       29.91  1:03.56                                                      
  5 Novaes, Paul              39 SMMM                 1:07.00    1:04.56  
       31.62  1:04.56                                                      
  6 Hu, Ben                   38 TSUN                 1:30.00    1:12.48  
       34.22  1:12.48                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       35 MAM                  1:55.00    2:03.46  
       28.58  1:00.11  1:32.37  2:03.46                                    
  2 Williams, Kevin D         35 SCAM                 2:10.00    2:08.52  
       29.57  1:02.61  1:36.47  2:08.52                                    
  3 Novaes, Paul              39 SMMM                 2:25.00    2:23.43  
       33.42  1:09.50  1:46.24  2:23.43                                    
  4 Kropp, Kevin L            36 TSUN                      NT    2:36.81  
       33.14  1:09.92  1:48.86  2:36.81                                    
  5 Delen, Frank              37 FOG                  2:20.00    2:40.21  
       35.02  1:17.67  2:02.49  2:40.21                                    
  6 Hu, Ben                   38 TSUN                 3:30.00    2:50.30  
       36.23  1:17.94  2:50.30                                             
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       35 MAM                  5:10.00    5:24.12  
       29.55  1:01.33  1:33.08  2:05.21  2:37.67  3:10.35  3:43.91  4:17.71
     4:51.51  5:24.12                                                      
  2 Williams, Kevin D         35 SCAM                 6:00.00    5:53.40  
       30.16  1:03.10  1:37.88  2:13.38  2:49.84  3:26.73  4:04.46  4:41.75
     5:18.07  5:53.40                                                      
  3 Novaes, Paul              39 SMMM                 6:49.00    6:26.51  
       34.25  1:12.46  1:52.11  2:32.30  3:11.54  3:51.20  4:31.37  5:10.31
     5:49.04  6:26.51                                                      
  4 Delen, Frank              37 FOG                  6:15.00    6:37.10  
       31.77  1:06.27  1:42.79  2:21.88  3:02.54  3:44.27  4:27.15  5:10.25
     5:53.69  6:37.10                                                      
  5 Hu, Ben                   38 TSUN                 7:30.00    7:29.47  
       37.28  1:19.08  2:04.64  2:50.64  3:39.57  4:29.35  5:20.84  6:10.57
     7:00.96  7:29.47                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spitzler, David           41 WAC                    26.00      27.08  
  2 Campbell, Chris           43 MVM                    28.00      28.10  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spitzler, David           41 WAC                    57.00      58.79  
       28.12    58.79                                                      
  2 Campbell, Chris           43 MVM                  1:02.00    1:00.32  
       29.63  1:00.32                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spitzler, David           41 WAC                  2:06.00    2:10.29  
       29.89  1:02.49  1:36.53  2:10.29                                    
  2 Campbell, Chris           43 MVM                  2:20.00    2:14.75  
       31.93  1:06.17  1:40.33  2:14.75                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spitzler, David           41 WAC                  5:40.00    5:43.19  
       30.32  1:02.79  1:36.32  2:11.40  2:46.56  3:21.91  3:57.62  4:33.35
     5:08.88  5:43.19                                                      
  2 Campbell, Chris           43 MVM                  6:30.00    6:07.72  
       33.10  1:08.94  1:45.47  2:22.64  3:00.19  3:38.15  4:16.09  4:53.66
     5:31.16  6:07.72                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgibbons, Brian J      48 TSUN                   28.00      25.28  
  2 Galdstone, Andy B         46 WAC                    28.50      27.36  
  3 Lawson, Alexander M       46 FOG                    30.00      29.28  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgibbons, Brian J      48 TSUN                   59.00      56.63  
       27.14    56.63                                                      
  2 Galdstone, Andy B         46 WAC                  1:00.00    1:01.24  
       28.99  1:01.24                                                      
  3 Lawson, Alexander M       46 FOG                  1:10.00    1:07.15  
       32.18  1:07.15                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galdstone, Andy B         46 WAC                  2:30.00    2:19.61  
       33.18  1:07.89  1:44.38  2:19.61                                    
  2 Gray, Keith               47 TSUN                 2:40.00    2:20.60  
       33.96  1:08.55  1:45.12  2:20.60                                    
  3 Lawson, Alexander M       46 FOG                  2:40.00    2:38.76  
       35.48  1:15.34  1:57.03  2:38.76                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Keith               47 TSUN                 6:26.00    6:14.57  
       34.33  1:09.82  1:47.27  2:24.87  3:03.66  3:42.30  4:21.26  4:59.41
     5:38.43  6:14.57                                                      
  2 Galdstone, Andy B         46 WAC                  7:30.00    6:34.31  
       34.80  1:13.51  2:00.39  2:41.85  3:20.96  4:00.44  4:39.07  5:18.13
     5:56.35  6:34.31                                                      
  3 Lawson, Alexander M       46 FOG                  7:10.00    7:05.74  
       33.49  1:12.70  1:54.82  2:37.27  4:05.42  4:49.73  5:35.19  6:20.88
     7:05.74                                                               
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim S           53 LNM                    28.50      25.38  
  2 Sutton-Beattie, Eric L    52 RHMS                   29.00      29.17  
  3 Soto, Pete C              50 UNAT                   31.00      31.01  
  4 Hubbard, Jack W           52 TSUN                   45.00      32.24  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim S           53 LNM                    59.00      56.34  
       26.99    56.34                                                      
  2 Sutton-Beattie, Eric L    52 RHMS                 1:08.00    1:05.99  
       31.98  1:05.99                                                      
  3 Hubbard, Jack W           52 TSUN                 1:45.00    1:07.94  
       32.69  1:07.94                                                      
  4 Soto, Pete C              50 UNAT                 1:30.00    1:08.14  
       33.57  1:08.14                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim S           53 LNM                  2:17.00    2:08.58  
       29.47  1:02.79  1:36.97  2:08.58                                    
  2 Sutton-Beattie, Eric L    52 RHMS                 2:37.00    2:28.50  
       34.89  1:12.70  1:51.10  2:28.50                                    
  3 Soto, Pete C              50 UNAT                 2:55.00    2:30.90  
       35.05  1:12.88  1:52.49  2:30.90                                    
  4 Hubbard, Jack W           52 TSUN                 3:30.00    2:34.48  
       36.95  1:16.51  1:56.76  2:34.48                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             54 MAM                  5:29.50    5:19.15  
       29.42  1:00.94  1:32.94  2:04.85  2:37.50  3:10.24  3:42.67  4:15.11
     4:47.58  5:19.15                                                      
  2 Ridinger, Kim S           53 LNM                  6:05.00    5:50.07  
       30.17  1:04.03  1:39.07  2:14.30  2:50.39  3:26.98  4:03.72  4:39.98
     5:16.32  5:50.07                                                      
  3 Sutton-Beattie, Eric L    52 RHMS                 7:33.00    6:46.04  
       33.89  1:11.67  1:51.39  2:32.83  3:15.56  3:58.12  4:40.74  5:22.55
     6:05.10  6:46.04                                                      
  4 Hubbard, Jack W           52 TSUN                 7:30.00    6:51.30  
       38.54  1:18.43  1:59.31  2:40.66  3:22.82  4:05.25  4:47.65  5:30.11
     6:11.91  6:51.30                                                      
  5 Soto, Pete C              50 UNAT                 7:25.00    7:00.61  
       35.74  1:14.76  1:56.41  2:39.54  3:23.86  4:08.48  4:53.12  5:38.05
     6:22.31  7:00.61                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          59 LODI                   27.55      27.70  
  2 Mc Clelland, Mac D        55 MAM                    27.00      28.68  
  3 Schiller, Randall         56 USF                    45.00      31.43  
  4 Sturges, Steve P          59 BAM                    32.00      33.55  
  5 Grieb, Ben                58 SERC                   37.00      35.13  
  6 Wygant, Bill E            55 SERC                   40.00      38.06  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trull, John I             59 UNAT                 1:15.00    1:04.60  
       31.87  1:04.60                                                      
  2 Daniels, Larry N          59 LODI                 1:04.15    1:04.74  
       30.74  1:04.74                                                      
  3 Schiller, Randall         56 USF                  1:30.00    1:12.02  
       32.70  1:12.02                                                      
  4 Sturges, Steve P          59 BAM                  1:12.00    1:15.50  
       35.70  1:15.50                                                      
  5 Grieb, Ben                58 SERC                 1:38.00    1:19.07  
       35.75  1:19.07                                                      
  6 Wygant, Bill E            55 SERC                 1:40.00    1:22.80  
       38.66  1:22.80                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Clelland, Mac D        55 MAM                  2:30.00    2:32.03  
       33.56  1:11.51  1:51.59  2:32.03                                    
  2 Trull, John I             59 UNAT                 3:00.00    2:33.86  
       36.81  1:16.11  2:33.86  2:33.86                                    
  3 Sturges, Steve P          59 BAM                  2:50.00    2:50.59  
       38.17  1:21.90  2:07.62  2:50.59                                    
  4 Schiller, Randall         56 USF                  3:00.00    2:52.17  
       37.35  1:21.56  2:08.21  2:52.17                                    
  5 Grieb, Ben                58 SERC                 3:30.00    3:04.30  
       37.11  1:22.42  2:11.59  3:04.30                                    
  6 Wygant, Bill E            55 SERC                 4:15.00    3:13.39  
       40.11  1:29.17  2:22.97  3:13.39                                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sturges, Steve P          59 BAM                  6:45.00    7:07.63  
       37.97  1:20.46  2:04.36  2:48.33  3:32.20  4:16.40  4:59.63  5:42.61
     6:26.07  7:07.63                                                      
  2 Trull, John I             59 UNAT                 7:30.00    7:18.97  
       37.94  1:20.70  2:06.56  2:52.13  3:37.81  4:22.40  5:08.29  5:53.20
     6:38.65  7:18.97                                                      
  3 Schiller, Randall         56 USF                  8:25.00    7:45.60  
       39.88  1:22.06  2:07.43  2:54.71  3:41.47  4:29.86  5:18.26  6:07.27
     6:56.51  7:45.60                                                      
  4 Grieb, Ben                58 SERC                 8:37.00    8:18.57  
       41.38  1:26.78  2:16.72  3:06.90  3:57.63  4:49.21  5:41.87  6:34.16
     7:27.12  8:18.57                                                      
  5 Wygant, Bill E            55 SERC                 8:30.00    8:54.77  
       39.81  1:29.50  2:23.34  3:20.89  4:17.89  5:13.56  6:10.35  7:06.33
     8:02.81  8:54.77                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        67 STAN                   34.47      33.74  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        67 STAN                 1:17.28    1:16.54  
       35.89  1:16.54                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        67 STAN                 2:52.40    2:54.43  
       39.31  1:25.56  2:13.16  2:54.43                                    
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        67 STAN                 7:37.31    7:42.70  
       40.22  1:27.45  2:15.45  3:03.49  3:51.78  4:39.57  5:26.40  6:14.60
     7:01.08  7:42.70                                                      
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         72 WCM                    30.50      31.42  
  2 Grohe, William E          71 USF                    34.46      35.95  
  3 Kline, Howard J           72 USF                    35.00      38.12  
  4 Snoek, Peter E            70 UNAT                   50.00      41.27  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         72 WCM                  1:13.00    1:13.66  
       33.53  1:13.66                                                      
  2 Grohe, William E          71 USF                  1:19.51    1:20.69  
       37.26  1:20.69                                                      
  3 Kline, Howard J           72 USF                  1:40.00    1:29.74  
       39.42  1:29.74                                                      
  4 Snoek, Peter E            70 UNAT                 2:00.00    1:38.11  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         72 WCM                  3:00.00    2:55.29  
       36.88  1:21.59  2:09.94  2:55.29                                    
  2 Grohe, William E          71 USF                  2:56.84    3:06.17  
       40.22  1:26.83  2:16.53  3:06.17                                    
  3 Snoek, Peter E            70 UNAT                 4:00.00    3:48.35  
       51.93  3:48.35                                                      
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         72 WCM                  8:15.00    8:04.52  
       37.50  1:23.49  2:13.27  3:04.70  3:55.13  4:45.61  5:36.26  6:26.84
     7:16.17  8:04.52                                                      
  2 Grohe, William E          71 USF                  8:38.81    8:34.14  
       40.92  1:28.13  2:19.95  3:13.51  4:08.77  5:03.00  5:56.23  6:49.24
     7:42.31  8:34.14                                                      
  3 Snoek, Peter E            70 UNAT                12:00.00   10:43.40  
       56.29  2:02.20           4:15.70                    8:41.00 10:43.40
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            76 SMMM                   36.21      38.27  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            76 SMMM                 1:29.06    1:27.88  
       41.18  1:27.88                                                      
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            76 SMMM                 3:24.37    3:25.03  
       43.62  1:35.88  2:30.46  3:25.03                                    
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            76 SMMM                 9:04.25    9:23.67  
       48.62  1:42.84  2:36.95  3:33.85  4:30.15  5:28.74  6:29.34  7:28.02
     8:27.81  9:23.67                                                      
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 WCM                    35.77      39.54  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 WCM                  1:29.20    1:36.79  
       43.68  1:36.79                                                      
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 WCM                  3:42.74    3:48.11  
       51.57  1:49.65  2:50.77  3:48.11                                    
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 WCM                 10:33.49   10:24.96  
       52.48  1:52.27  2:54.62  3:59.50  5:05.74  6:11.84  7:16.10  8:21.69
     9:26.47 10:24.96  







Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

1/20/05


Copyright © 2005 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/