Pacific Masters gif


Results
Tuolumne County Masters



Pinecrest Open Water Swim

August 24, 2002




* * * MENS Results * * *
PINECREST 2-MILE OPEN WATER SWIM - AUGUST 24, 2002

  1. SANDY MAC DONALD, SAC,                           46    0:43:29    45 - 49 /   1
  2. DAVID BRANCAMP, SNM,                             40    0:43:30    40 - 44 /   1
  3. JAIME MARIAN, TVM,                               29    0:47:04    25 - 29 /   1
  4. CLARK BIRD, UNAT,                                31    0:47:26    30 - 34 /   1
  5. GLENN ABERSOLD, TVM,                             29    0:48:58    25 - 29 /   2
  6. BRAD EAGLETON, MWP,                              35    0:49:01    35 - 39 /   1
  7. RON EMHOFF, TVM,                                 47    0:49:02    45 - 49 /   2
  8. MIKE RYDER, SNM,                                 47    0:49:26    45 - 49 /   3
  9. KIRK JOHNSON, LMSC,                              43    0:49:44    40 - 44 /   2
 10. FRED FARLEY, RINC,                               48    0:49:46    45 - 49 /   4
 11. DAVID COOL, WCM,                                 41    0:49:58    40 - 44 /   3
 12. MIKE RICHMAN, USF,                               41    0:50:55    40 - 44 /   4
 13. JAMES SILK, TVM,                                 42    0:52:22    40 - 44 /   5
 14. KEN GOHR, SNM,                                   48    0:52:24    45 - 49 /   5
 15. MICHAEL HORWATH, RATZ,                           52    0:53:47    50 - 54 /   1
 16. PATRICK CHABOT, TCAM,                            45    0:54:33    45 - 49 /   6
 17. BOB KAEHMS, TVM,                                 47    0:55:05    45 - 49 /   7
 18. RALPH BROTT, BMW,                                63    0:55:08    60 - 64 /   1
 19. DONALD TATZIN, OAK,                              50    1:00:19    50 - 54 /   2
 20. STEVE MOSELEY, SDSM,                             64    1:01:16    60 - 64 /   2
 21. MIKE HEIM, SON,                                  48    1:01:20    45 - 49 /   8
 22. DAVID HARMER, TCAM,                              55    1:01:48    55 - 59 /   1
 23. JAMES BREUNER, UNAT,                             49    1:02:34    45 - 49 /   9
 24. MARK QUILLIN, TVM,                               43    1:03:48    40 - 44 /   6
 25. THOMAS SHAFFER, WCM,                             42    1:04:21    40 - 44 /   7
 26. TOM BLAICH, UNAT,                                44    1:04:27    40 - 44 /   8
 27. DENNIS BUNTING, UNAT,                            56    1:05:01    55 - 59 /   2
 28. WILL DAVIS, DAM,                                 51    1:08:16    50 - 54 /   3
 29. EMORY HAWORTH, WCM,                              66    1:09:27    65 - 69 /   1
 30. RICHARD ANTONCHUK, MELO,                         64    1:11:16    60 - 64 /   3
 31. RICH BERGSUND, UNAT,                             38    1:11:46    35 - 39 /   2
 32. FRANK PIRUZMAND, WCM,                            41    1:11:58    40 - 44 /   9
 33. PAT MC CARTHY, TVM,                              50    1:13:34    50 - 54 /   4
 34. JOHN FLEMING, UNAT,                              62    1:15:52    60 - 64 /   4
 35. STEPHEN CRAMER, UNAT,                            50    1:17:23    50 - 54 /   5
 36. PETER KAPETANIC, MHM,                            50    1:17:38    50 - 54 /   6
 37. PIERREKA HATHAWAY, CVM,                          71    1:17:48    70 - 74 /   1
 38. BEN GRIEB, UNAT,                                 56    1:19:05    55 - 59 /   3
 39. KEITH NOWELL, SERC,                              48    1:25:06    45 - 49 /  10
 40. EDWARD FRIEL, TCAM,                              72    1:28:02    70 - 74 /   2
 41. LLOYD KEARNS, UNAT,                              62    1:40:20    60 - 64 /   5
 42. FRED ROGERS, USF,                                79    1:43:12    75 - 79 /   1


* * * WOMENS Results by ON YOUR MARK * * *
PINECREST 2-MILE OPEN WATER SWIM - AUGUST 24, 2002

  1. ANN PETERS, UNAT,                                39    0:47:39    35 - 39 /   1
  2. HEIKE MANSOOR, UNAT,                             40    0:49:04    40 - 44 /   1
  3. CINDY CLEMENTS, TAM,                             41    0:49:08    40 - 44 /   2
  4. ELIZABETH TIEDEMANN, UNAT,                       39    0:49:49    35 - 39 /   2
  5. MARGARET MC NAMARA, AAM,                         42    0:50:20    40 - 44 /   3
  6. MARIANNE BREMS, MELO,                            53    0:54:35    50 - 54 /   1
  7. BETH SCHMUCKER, DAM,                             46    0:54:38    45 - 49 /   1
  8. JENNIFER PECHACEK, RATZ,                         28    0:55:13    25 - 29 /   1
  9. KARLA REES, MVM,                                 29    0:59:10    25 - 29 /   2
 10. HEATHER KAZAKOFF, UNAT,                          26    0:59:24    25 - 29 /   3
 11. JULIE HULET, TCAM,                               50    0:59:56    50 - 54 /   2
 12. MICHELE GUTHRIE, TCA,                            34    1:02:10    30 - 34 /   1
 13. HEATHER KNIGHT, UNAT,                            23    1:02:24    19 - 24 /   1
 14. SUZANNE VAN CLEVE, TVM,                          40    1:03:04    40 - 44 /   4
 15. DEBORAH VALDORAMA, BAM,                          39    1:03:22    35 - 39 /   3
 16. KRISTINE BUCKLEY, TAM,                           42    1:03:23    40 - 44 /   5
 17. PAULINE YECKLEY, FOG,                            51    1:06:18    50 - 54 /   3
 18. BEA ALBRECHT, TAM,                               48    1:06:38    45 - 49 /   2
 19. SUSAN MUNN, DAM,                                 63    1:06:39    60 - 64 /   1
 20. SHEILA MONAGHAN, TCAM,                           53    1:07:12    50 - 54 /   4
 21. DIANE DAVIS, DAM,                                51    1:08:26    50 - 54 /   5
 22. LISA WESTERMANN, TCAM,                           43    1:08:35    40 - 44 /   6
 23. DENISE BERRO, SAC,                               42    1:09:19    40 - 44 /   7
 24. SUSAN WHITE, TCAM,                               60    1:09:28    60 - 64 /   2
 25. MEGHAN HAYS, MAV,                                29    1:12:03    25 - 29 /   4
 26. SIOUX DONATELLI, CRUZ,                           49    1:12:05    45 - 49 /   3
 27. DOT MYERS, SAC,                                  66    1:12:12    65 - 69 /   1
 28. DONNA MONROE, WCM,                               68    1:12:24    65 - 69 /   2
 29. JAN SOLLOM-BROTHERT, TVM,                        50    1:15:26    50 - 54 /   6
 30. CYNTHIA HANSEN, SCAM,                            35    1:20:35    35 - 39 /   4
 31. BARBARA CALLISON, RINC,                          69    1:29:08    65 - 69 /   3


* * * Results by ON YOUR MARK * * *
PINECREST 2-MILE OPEN WATER SWIM - AUGUST 24, 2002

Top Men
     1. SANDY MAC DONALD, SAC,                        46    0:43:29 
     2. DAVID BRANCAMP, SNM,                          40    0:43:30 
     3. JAIME MARIAN, TVM,                            29    0:47:04 
     4. CLARK BIRD, UNAT,                             31    0:47:26 
     5. GLENN ABERSOLD, TVM,                          29    0:48:58 

Top Women
     1. ANN PETERS, UNAT,                             39    0:47:39 
     2. HEIKE MANSOOR, UNAT,                          40    0:49:04 
     3. CINDY CLEMENTS, TAM,                          41    0:49:08 
     4. ELIZABETH TIEDEMANN, UNAT,                    39    0:49:49 
     5. MARGARET MC NAMARA, AAM,                      42    0:50:20 


Division: Men - 25-29
       1. JAIME MARIAN, TVM,                          29    0:47:04   O'All:     3
       2. GLENN ABERSOLD, TVM,                        29    0:48:58   O'All:     5

Division: Men - 30-34
       1. CLARK BIRD, UNAT,                           31    0:47:26   O'All:     4

Division: Men - 35-39
       1. BRAD EAGLETON, MWP,                         35    0:49:01   O'All:     6
       2. RICH BERGSUND, UNAT,                        38    1:11:46   O'All:    31

Division: Men - 40-44
       1. DAVID BRANCAMP, SNM,                        40    0:43:30   O'All:     2
       2. KIRK JOHNSON, LMSC,                         43    0:49:44   O'All:     9
       3. DAVID COOL, WCM,                            41    0:49:58   O'All:    11
       4. MIKE RICHMAN, USF,                          41    0:50:55   O'All:    12
       5. JAMES SILK, TVM,                            42    0:52:22   O'All:    13
       6. MARK QUILLIN, TVM,                          43    1:03:48   O'All:    24
       7. THOMAS SHAFFER, WCM,                        42    1:04:21   O'All:    25
       8. TOM BLAICH, UNAT,                           44    1:04:27   O'All:    26
       9. FRANK PIRUZMAND, WCM,                       41    1:11:58   O'All:    32

Division: Men - 45-49
       1. SANDY MAC DONALD, SAC,                      46    0:43:29   O'All:     1
       2. RON EMHOFF, TVM,                            47    0:49:02   O'All:     7
       3. MIKE RYDER, SNM,                            47    0:49:26   O'All:     8
       4. FRED FARLEY, RINC,                          48    0:49:46   O'All:    10
       5. KEN GOHR, SNM,                              48    0:52:24   O'All:    14
       6. PATRICK CHABOT, TCAM,                       45    0:54:33   O'All:    16
       7. BOB KAEHMS, TVM,                            47    0:55:05   O'All:    17
       8. MIKE HEIM, SON,                             48    1:01:20   O'All:    21
       9. JAMES BREUNER, UNAT,                        49    1:02:34   O'All:    23
      10. KEITH NOWELL, SERC,                         48    1:25:06   O'All:    39

Division: Men - 50-54
       1. MICHAEL HORWATH, RATZ,                      52    0:53:47   O'All:    15
       2. DONALD TATZIN, OAK,                         50    1:00:19   O'All:    19
       3. WILL DAVIS, DAM,                            51    1:08:16   O'All:    28
       4. PAT MC CARTHY, TVM,                         50    1:13:34   O'All:    33
       5. STEPHEN CRAMER, UNAT,                       50    1:17:23   O'All:    35
       6. PETER KAPETANIC, MHM,                       50    1:17:38   O'All:    36

Division: Men - 55-59
       1. DAVID HARMER, TCAM,                         55    1:01:48   O'All:    22
       2. DENNIS BUNTING, UNAT,                       56    1:05:01   O'All:    27
       3. BEN GRIEB, UNAT,                            56    1:19:05   O'All:    38

Division: Men - 60-64
       1. RALPH BROTT, BMW,                           63    0:55:08   O'All:    18
       2. STEVE MOSELEY, SDSM,                        64    1:01:16   O'All:    20
       3. RICHARD ANTONCHUK, MELO,                    64    1:11:16   O'All:    30
       4. JOHN FLEMING, UNAT,                         62    1:15:52   O'All:    34
       5. LLOYD KEARNS, UNAT,                         62    1:40:20   O'All:    41

Division: Men - 65-69
       1. EMORY HAWORTH, WCM,                         66    1:09:27   O'All:    29

Division: Men - 70-74
       1. PIERREKA HATHAWAY, CVM,                     71    1:17:48   O'All:    37
       2. EDWARD FRIEL, TCAM,                         72    1:28:02   O'All:    40

Division: Men - 75-79
       1. FRED ROGERS, USF,                           79    1:43:12   O'All:    42

Division: Women - 19-24
       1. HEATHER KNIGHT, UNAT,                       23    1:02:24   O'All:    13

Division: Women - 25-29
       1. JENNIFER PECHACEK, RATZ,                    28    0:55:13   O'All:     8
       2. KARLA REES, MVM,                            29    0:59:10   O'All:     9
       3. HEATHER KAZAKOFF, UNAT,                     26    0:59:24   O'All:    10
       4. MEGHAN HAYS, MAV,                           29    1:12:03   O'All:    25

Division: Women - 30-34
       1. MICHELE GUTHRIE, TCA,                       34    1:02:10   O'All:    12

Division: Women - 35-39
       1. ANN PETERS, UNAT,                           39    0:47:39   O'All:     1
       2. ELIZABETH TIEDEMANN, UNAT,                  39    0:49:49   O'All:     4
       3. DEBORAH VALDORAMA, BAM,                     39    1:03:22   O'All:    15
       4. CYNTHIA HANSEN, SCAM,                       35    1:20:35   O'All:    30

Division: Women - 40-44
       1. HEIKE MANSOOR, UNAT,                        40    0:49:04   O'All:     2
       2. CINDY CLEMENTS, TAM,                        41    0:49:08   O'All:     3
       3. MARGARET MC NAMARA, AAM,                    42    0:50:20   O'All:     5
       4. SUZANNE VAN CLEVE, TVM,                     40    1:03:04   O'All:    14
       5. KRISTINE BUCKLEY, TAM,                      42    1:03:23   O'All:    16
       6. LISA WESTERMANN, TCAM,                      43    1:08:35   O'All:    22
       7. DENISE BERRO, SAC,                          42    1:09:19   O'All:    23

Division: Women - 45-49
       1. BETH SCHMUCKER, DAM,                        46    0:54:38   O'All:     7
       2. BEA ALBRECHT, TAM,                          48    1:06:38   O'All:    18
       3. SIOUX DONATELLI, CRUZ,                      49    1:12:05   O'All:    26

Division: Women - 50-54
       1. MARIANNE BREMS, MELO,                       53    0:54:35   O'All:     6
       2. JULIE HULET, TCAM,                          50    0:59:56   O'All:    11
       3. PAULINE YECKLEY, FOG,                       51    1:06:18   O'All:    17
       4. SHEILA MONAGHAN, TCAM,                      53    1:07:12   O'All:    20
       5. DIANE DAVIS, DAM,                           51    1:08:26   O'All:    21
       6. JAN SOLLOM-BROTHERT, TVM,                   50    1:15:26   O'All:    29

Division: Women - 60-64
       1. SUSAN MUNN, DAM,                            63    1:06:39   O'All:    19
       2. SUSAN WHITE, TCAM,                          60    1:09:28   O'All:    24

Division: Women - 65-69
       1. DOT MYERS, SAC,                             66    1:12:12   O'All:    27
       2. DONNA MONROE, WCM,                          68    1:12:24   O'All:    28
       3. BARBARA CALLISON, RINC,                     69    1:29:08   O'All:    31






Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

4/12/02


Copyright © 2002 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/