Pacific Masters gif


Results
Fog City Masters




January 30, 2000

St.Ignatius College Prep Schl. 
                            Quadrathon - 1/30/2000                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelan, Wendelyn E        24 Fog City Masters     5:50.00    5:54.73  
       31.10  1:05.15  1:40.24  2:16.08  2:52.17  3:28.98  4:05.20  4:41.17
     5:17.75  5:54.73                                                      
  2 Hegedus, Christine        19 Scam                 6:25.00    6:34.76  
       34.37  1:12.42  1:52.00  2:32.45  3:13.04  3:53.68  4:33.94         
     5:54.78  6:34.76                                                      
  3 Zenou, Joanna             23 Unattached           7:00.00    6:42.91  
       36.49  1:16.03  1:57.32  2:38.14  3:19.24  4:00.85  4:42.41  5:23.90
     6:05.20  6:42.91                                                      
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle C         28 Team Oracle          6:03.00    5:46.18  
       31.70  1:05.75  1:40.54  2:16.20  2:51.61  3:27.48  4:02.74  4:37.90
     5:13.10  5:46.18                                                      
  2 Young, Johanna J          28 Fog City Masters     7:00.00    6:34.55  
       35.42  1:13.99  1:53.64  2:33.46  3:13.61  3:53.73  4:34.57  5:15.13
     5:55.84  6:34.55                                                      
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beiser, Stephanie J       31 Fog City Masters     6:10.00    5:45.52  
       31.11  1:04.79  1:39.27  2:13.86  2:49.73  3:25.09  4:01.11  4:36.29
     5:11.82  5:45.52                                                      
  2 Fenson, Becky             32 Fog City Masters     7:00.00    6:31.27  
       34.38  1:12.81  1:51.24  2:30.68  3:10.90  3:50.71  4:30.64  5:10.57
     5:51.32  6:31.27                                                      
 
Event 1  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zovickian, Laura          36 Fog City Masters     6:35.00    6:22.87  
       34.44  1:12.55  1:51.06  2:30.12  3:09.57  3:48.92  4:28.07  5:06.52
     5:44.98  6:22.87                                                      
  2 Hunter, Dana M            35 San Mateo M. M.      7:00.00    6:44.01  
       38.14  1:17.46  1:58.43  2:39.27  3:20.66  4:02.03  4:43.55  5:24.33
     6:05.23  6:44.01                                                      
  3 Stein, Victoria           36 Fog City Masters     7:15.00    6:50.82  
       40.58  1:22.54  2:04.16  2:45.83  3:27.81  4:09.47  4:50.75  5:32.18
     6:12.74  6:50.82                                                      
  4 Nollette, Linda J         36 Almaden Masters      8:13.00    7:38.42  
       36.40  1:19.95  2:07.77  2:55.71  3:42.32  4:30.38  5:18.99  6:08.60
     6:54.78  7:38.42                                                      
 
Event 1  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klencke, Barbara J        42 Fog City Masters     6:39.37    6:39.61  
       35.94  1:15.51  1:55.35  2:36.02  3:16.48  3:56.97  4:37.48  5:18.27
     5:59.25  6:39.61                                                      
  2 Burnell, Lisa             40 Mhsc                 7:20.00    6:51.18  
       37.22  1:17.74  1:59.24  2:40.84  3:22.92  4:04.69  4:46.72  5:28.90
     6:11.27  6:51.18                                                      
 
Event 1  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokars, Alice B           46 Fog City Masters     8:39.74    8:36.94  
       47.63  1:40.92  2:34.36  3:26.42  4:19.09  5:10.33  6:01.92  6:54.58
     7:46.99  8:36.94                                                      
 
Event 1  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hentz, Jeannie            51 Fog City Masters     9:40.00    9:19.83  
       48.49  1:44.66  2:42.97  3:41.30  4:38.03  5:34.41  6:29.28  7:27.92
     8:24.56  9:19.83                                                      
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            55 Usf Masters          7:30.00    7:14.37  
       40.93  1:23.13  2:05.82  2:49.15  3:33.54  4:17.91  5:02.62  5:47.13
     6:31.70  7:14.37                                                      
  2 Bailie, Kaeti             55 Sonoma               7:50.00    7:20.91  
       38.04  1:19.89  2:04.30  2:49.53  3:35.23  4:20.73  5:06.35  5:51.86
     6:37.78  7:20.91                                                      
  3 Zurlinden, Elisabeth      56 Fog City Masters     9:25.00    9:33.87  
       50.25  1:47.68  2:46.72  3:45.22  4:44.10  5:43.18  6:41.88  7:40.80
     8:39.01  9:33.87                                                      
 
Event 1  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Charlotte        61 Tam                  7:50.00    7:39.76  
       42.71  1:28.85  2:15.75  3:03.21  3:49.81  4:36.36  5:23.36  6:09.51
     6:55.33  7:39.76                                                      
  2 Stretch, Nancy A          60 The Olympic Club     8:30.00    8:00.06  
       42.41  1:29.31  2:17.66  3:06.59  3:55.87  4:45.14  5:34.45  6:23.43
     7:11.86  8:00.06                                                      
  3 Haworth, Joyce M          62 Walnut Creek Mas     8:27.00    9:02.79  
       48.66  1:41.09  2:35.88  3:31.14  4:26.55  5:22.38  6:17.49  7:13.51
     8:09.08  9:02.79                                                      
 
Event 1  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             68 Walnut Creek Mas     8:10.00    8:05.11  
       44.34  1:31.54  2:19.75  3:09.22  3:59.65  4:47.71  5:36.32  6:26.21
     7:13.84  8:05.11                                                      
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Gail               70 Quik                 7:55.00    7:27.23  
       39.61  1:24.47  2:10.46  2:56.88  3:42.43  4:28.05  5:13.88  5:59.23
     6:44.09  7:27.23                                                      
  2 Stupfel, Gloria M         73 San Mateo M. M.     11:49.00   11:41.62  
     1:02.87  2:14.82  3:24.37  4:36.39  5:47.74  7:02.16  8:15.24  9:24.95
    10:34.43 11:41.62                                                      
 
Event 1  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharpe, Marjorie W        83 Stanford Masters     9:40.00    9:28.50  
       48.85  1:42.69  2:40.41  3:38.02  4:36.19  5:35.29  6:34.23  7:32.41
     8:31.41  9:28.50                                                      
 
Event 2  Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phipps, Ben               20 Unattached           5:10.00    4:59.61  
       27.42    57.54  1:28.04  1:58.63  2:28.68  2:59.24  3:29.70  4:01.00
     4:31.52  4:59.61                                                      
  2 Lawrence, David           22 Unattached           5:00.00    5:08.29  
       28.91    59.44  1:30.71  2:02.34  2:33.97  3:05.61  3:37.92  4:07.66
     4:37.91  5:08.29                                                      
  3 Bateman, Dana             24 Unattached           5:25.00    5:23.21  
       27.72    57.76  1:28.15  1:59.66  2:32.20  3:05.05  3:38.86  4:13.57
     4:48.74  5:23.21                                                      
  4 Heffelfinger, Eric        23 Fog City Masters     5:50.00    6:03.46  
       32.28  1:07.71  1:44.88  2:22.22  2:59.22  3:36.56  4:13.94  4:51.59
     5:28.22  6:03.46                                                      
  5 Bean, Matthew L           23 Fog City Masters     7:20.00    7:07.97  
       36.00  1:17.51  2:01.92  2:47.39  3:32.86  4:17.87  5:02.68  5:46.01
     6:28.45  7:07.97                                                      
 
Event 2  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ishii, Gregory K          28 Team Oracle          5:30.00    5:25.36  
       30.56  1:03.68  1:36.17  2:09.00  2:42.08  3:15.02  3:48.07  4:21.56
     4:53.96  5:25.36                                                      
  2 Price, Nataniel           27 Fog City Masters     6:05.00    5:45.77  
       30.44  1:04.39  1:39.36  2:14.68  2:49.70  3:24.95  4:00.30  4:35.62
     5:10.87  5:45.77                                                      
  3 Welsh, Mark               27 Club one             5:30.00    5:48.60  
       29.85  1:02.30  1:36.68  2:11.87  2:47.92  3:24.10  4:00.22  4:37.07
     5:13.20  5:48.60                                                      
  4 Cohen, Joshua             28 Fog City Masters     6:05.00    5:54.61  
       31.56  1:06.31  1:41.82  2:17.94  2:54.05  3:30.91  4:06.93  4:43.13
     5:18.84  5:54.61                                                      
  5 Dixon, Richard            25 Unattached           6:00.00    5:56.32  
       31.89  1:06.63  1:42.72  2:18.30  2:54.78  3:31.75  4:09.02  4:45.54
     5:21.81  5:56.32                                                      
 
Event 2  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kevin           30 Sfrp                 6:10.00    5:59.01  
       30.97  1:04.88  1:40.10  2:16.39  2:52.44  3:29.92  4:08.19  4:46.10
     5:23.21  5:59.01                                                      
  2 Hilger, Eric              32 Unattached           7:00.00    6:09.71  
       31.71  1:06.83  1:42.25           2:55.44  3:32.49  6:09.71         
  3 Stover, John              30 Sfrp                            7:28.43  
       36.62  1:17.51  2:02.09  2:48.01  3:35.32  4:22.88  5:10.53  5:58.35
     6:45.82  7:28.43                                                      
  4 Castaldi, Robert          33 Fog City Masters     7:30.00    7:28.51  
       37.10  1:19.17  2:04.44  2:50.92  3:36.52  4:23.11  5:09.62  5:56.12
     6:43.50  7:28.51                                                      
 
Event 2  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindstrom, Karl           39 Stanford Masters     6:00.15    5:52.18  
       30.63  1:05.31  1:40.58  2:16.72  2:52.70  3:28.75  4:05.15  4:42.30
     5:18.27  5:52.18                                                      
  2 Gustavson, Jeff           38 Sfrp                 6:00.00    6:01.33  
       31.65  1:05.94  1:41.61  2:18.17  2:54.33  3:30.94  4:08.20  4:45.64
     5:23.64  6:01.33                                                      
  3 Sweet, Eric               35 Fog City Masters     6:00.00    6:03.49  
       31.55  1:06.70  1:42.64  2:20.10  2:58.33  3:36.58  4:14.75  4:53.17
     5:30.51  6:03.49                                                      
  4 Ryan, Frank               38 Unattached           6:45.00    6:16.94  
       34.20  1:10.11  1:47.66  2:26.29  3:05.47  3:44.83  4:23.96  5:02.94
     5:41.82  6:16.94                                                      
  5 O'Brien, Doug             39 Sonoma               7:00.00    6:48.01  
       35.25  1:15.88                    2:39.86  4:05.22  4:47.83  5:29.83
     6:10.75  6:48.01                                                      
  6 Farrell, Geoff            38 Fog City Masters     6:55.00    6:49.80  
       39.29  1:22.08  2:05.19  2:48.73  3:30.54  4:10.82  4:51.04  5:31.47
     6:11.38  6:49.80                                                      
 
Event 2  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gladstone, Andy           41 Unattached           7:05.00        DNF  
       32.47  1:08.83  2:10.61           2:52.30  3:34.25                  
  1 Skuse, Brian              43 Usf Masters          5:40.00    5:27.58  
       30.00  1:02.80  1:35.91  2:08.87  2:42.12  3:15.52  3:48.82  4:22.42
     4:55.42  5:27.58                                                      
 
Event 2  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             49 Manatee Aquatics     5:27.00    5:24.90  
       30.20  1:01.80  1:34.13  2:07.11  2:39.82  3:12.81  3:45.80  4:19.14
     4:52.57  5:24.90                                                      
  2 Kent, Gary                47 Walnut Creek Mas     6:00.00    5:42.68  
       30.40  1:04.10  1:38.30  2:13.39  2:48.07  3:22.93  3:58.15  4:33.53
     5:08.80  5:42.68                                                      
  3 Heim, Michael             45 Sonoma               6:45.00    6:28.30  
       32.82  1:08.69  1:46.54  2:25.49  3:05.10  3:45.26  4:25.87  5:06.95
     5:48.26  6:28.30                                                      
 
Event 2  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horwath, Michael          50 Sonoma               6:45.00    6:02.81  
                       1:44.20  2:21.62  2:59.24  3:36.36                  
     5:27.57  6:02.81                                                      
  2 Blume, George S           50 Fog City Masters     9:00.00    9:04.00  
       46.16  9:04.00                                                      
 
Event 2  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Emory            63 Walnut Creek Mas     6:45.00    6:39.37  
       35.47  1:14.18  1:54.07  2:34.51  3:15.04  3:55.83  4:37.04  5:18.10
     5:59.19  6:39.37                                                      
  2 Fasbender, Barry          62 Stanford Masters     7:06.42    7:05.23  
       38.96  1:21.68  2:06.14  2:50.45  3:33.61  4:17.11  5:00.42  5:43.96
     6:26.38  7:05.23                                                      
  3 Brott, Ralph E            60 Unattached                      7:40.69  
       35.82  1:57.09  2:39.77  3:22.86  4:06.01  4:48.98  5:32.31  6:15.72
     6:58.96  7:40.69                                                      
  4 Perilman, Jim E           60 Walnut Creek Mas     8:00.00    7:50.46  
       40.06  1:25.79  2:13.26  3:02.05  3:51.17  4:40.43  5:29.42  6:17.75
     7:05.15  7:50.46                                                      
 
Event 2  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Daniel           66 Usf Masters          7:00.00    7:06.18  
       37.94  1:21.27  2:04.90  2:48.29  3:31.16  4:13.81  4:58.09  5:41.90
     6:25.35  7:06.18                                                      
  2 Grohe, William E          66 Usf Masters          7:30.00    7:39.37  
       38.00  1:21.19  2:05.77  2:52.51  3:40.18  4:28.27  5:17.14  6:05.12
     6:53.12  7:39.37                                                      
  3 Stupfel, Norman E         67 San Mateo M. M.      8:00.00    8:13.32  
       36.96  1:21.42  2:09.67  2:59.93  3:50.73  4:40.58  5:32.51  6:25.78
     7:19.69  8:13.32                                                      
 
Event 2  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            71 San Mateo M. M.      9:08.98    9:28.94  
       46.59  1:42.16  2:42.72  3:40.81  4:40.05  5:38.58  6:35.45  7:33.08
     8:31.28  9:28.94                                                      
 
Event 3  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hegedus, Christine        19 Scam                 1:20.00    1:05.55  
       31.41  1:05.55                                                      
  2 Zenou, Joanna             23 Unattached           1:18.00    1:18.50  
       37.77  1:18.50                                                      
 
Event 3  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle C         28 Team Oracle          1:03.00    1:01.06  
       29.29  1:01.06                                                      
  2 Ravacon, Elise            25 Fog City Masters     1:09.00    1:04.71  
       30.37  1:04.71                                                      
  3 Young, Johanna J          28 Fog City Masters     1:17.00    1:07.74  
       32.45  1:07.74                                                      
 
Event 3  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beiser, Stephanie J       31 Fog City Masters     1:01.00      58.86  
       28.54    58.86                                                      
  2 Fenson, Becky             32 Fog City Masters     1:08.00    1:11.63  
       35.64  1:11.63                                                      
 
Event 3  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zovickian, Laura          36 Fog City Masters     1:10.00    1:07.51  
       32.17  1:07.51                                                      
  2 Hunter, Dana M            35 San Mateo M. M.      1:18.00    1:10.14  
       33.78  1:10.14                                                      
  3 Stein, Victoria           36 Fog City Masters     1:15.00    1:10.84  
       34.60  1:10.84                                                      
  4 Nollette, Linda J         36 Almaden Masters      1:15.00    1:15.10  
       33.81  1:15.10                                                      
  5 Valderrama, Deborah I     36 Fog City Masters     1:50.00    1:16.05  
       35.70  1:16.05                                                      
  6 Brown, Carrie P           39 Vallejo Aquatic      2:07.00    2:03.37  
       59.70  2:03.37                                                      
 
Event 3  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klencke, Barbara J        42 Fog City Masters     1:11.11    1:10.33  
       33.57  1:10.33                                                      
  2 Burnell, Lisa             40 Mhsc                 1:10.00    1:10.44  
       33.04  1:10.44                                                      
 
Event 3  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokars, Alice B           46 Fog City Masters     1:25.30    1:22.66  
       41.19  1:22.66                                                      
 
Event 3  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hentz, Jeannie            51 Fog City Masters     1:50.00    1:30.24  
       38.54  1:30.24                                                      
 
Event 3  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            55 Usf Masters          1:16.00    1:14.13  
       35.44  1:14.13                                                      
  2 Bailie, Kaeti             55 Sonoma               1:20.00    1:14.65  
       35.74  1:14.65                                                      
  3 Zurlinden, Elisabeth      56 Fog City Masters     1:35.00    1:41.02  
       47.82  1:41.02                                                      
 
Event 3  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Charlotte        61 Tam                  3:50.00    1:16.87  
       37.68  1:16.87                                                      
  2 Stretch, Nancy A          60 The Olympic Club     1:30.00    1:26.40  
       40.28  1:26.40                                                      
  3 Haworth, Joyce M          62 Walnut Creek Mas     1:39.65    1:37.60  
       47.28  1:37.60                                                      
 
Event 3  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             68 Walnut Creek Mas     1:27.00    1:25.41  
       39.90  1:25.41                                                      
 
Event 3  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         73 San Mateo M. M.      2:05.00    2:08.53  
       59.72  2:08.53                                                      
 
Event 3  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orosco, Geri L            77 Fog City Masters     2:20.00    1:58.00  
       56.90  1:58.00                                                      
 
Event 3  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharpe, Marjorie W        83 Stanford Masters     1:36.00    1:36.69  
       46.95  1:36.69                                                      
 
Event 4  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phipps, Ben               20 Unattached             52.00      49.42  
       24.22    49.42                                                      
  2 Bateman, Dana             24 Unattached             55.00      51.58  
       24.73    51.58                                                      
  3 Heffelfinger, Eric        23 Fog City Masters     1:00.00    1:02.42  
       30.21  1:02.42                                                      
  4 Bean, Matthew L           23 Fog City Masters     1:10.00    1:03.23  
       29.70  1:03.23                                                      
  5 Mason, Aron               20 Unattached           1:20.00    1:08.37  
       30.79  1:08.37                                                      
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ishii, Gregory K          28 Team Oracle            54.00      53.34  
       26.14    53.34                                                      
  2 Price, Nataniel           27 Fog City Masters       58.00      54.96  
       26.10    54.96                                                      
  3 Welsh, Mark               27 Club one               57.00      58.44  
       28.20    58.44                                                      
  4 Dixon, Richard            25 Unattached           1:00.00      59.02  
       28.65    59.02                                                      
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kevin           30 Sfrp                 1:02.00      55.45  
       26.42    55.45                                                      
  2 Hilger, Eric              32 Unattached           1:00.00      56.67  
       27.28    56.67                                                      
  3 Stover, John              30 Sfrp                            1:08.47  
       33.84  1:08.47                                                      
  4 Castaldi, Robert          33 Fog City Masters     1:30.00    1:11.42  
       33.03  1:11.42                                                      
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindstrom, Karl           39 Stanford Masters     1:00.00      55.89  
       26.68    55.89                                                      
  1 Sweet, Eric               35 Fog City Masters       58.00      55.89  
       27.47    55.89                                                      
  3 Gustavson, Jeff           38 Sfrp                   58.10      58.22  
       27.79    58.22                                                      
  4 Ryan, Frank               38 Unattached           1:15.00      58.69  
       28.97    58.69                                                      
  5 O'Brien, Doug             39 Sonoma               1:03.00    1:01.68  
       29.08  1:01.68                                                      
  6 Farrell, Geoff            38 Fog City Masters     1:05.00    1:03.66  
       30.89  1:03.66                                                      
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladstone, Andy           41 Unattached           1:15.00    1:03.21  
       31.12  1:03.21                                                      
  2 Skuse, Brian              43 Usf Masters          1:05.00    1:06.63  
       30.57  1:06.63                                                      
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Gary                47 Walnut Creek Mas       58.00      56.88  
       27.20    56.88                                                      
  2 Clemmons, Jim             49 Manatee Aquatics       55.00      56.89  
       26.90    56.89                                                      
  3 Heim, Michael             45 Sonoma               1:02.00      58.65  
       28.27    58.65                                                      
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horwath, Michael          50 Sonoma               1:02.00      58.52  
       27.58    58.52                                                      
  2 Blume, George S           50 Fog City Masters     1:40.00    1:24.95  
       41.29  1:24.95                                                      
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Emory            63 Walnut Creek Mas     1:06.00    1:06.88  
       31.52  1:06.88                                                      
  2 Perilman, Jim E           60 Walnut Creek Mas     1:12.50    1:09.23  
       32.60  1:09.23                                                      
  3 Brott, Ralph E            60 Unattached                      1:10.87  
       33.65  1:10.87                                                      
  4 Fasbender, Barry          62 Stanford Masters     1:14.30    1:14.32  
       35.09  1:14.32                                                      
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         67 San Mateo M. M.      1:10.00    1:09.85  
       32.95  1:09.85                                                      
  2 Grohe, William E          66 Usf Masters          1:11.86    1:13.22  
       33.89  1:13.22                                                      
 
Event 4  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            71 San Mateo M. M.      1:21.06    1:33.08  
       41.54  1:33.08                                                      
 
Event 5  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hegedus, Christine        19 Scam                 2:25.00    2:23.90  
       31.83  1:07.50  1:45.41  2:23.90                                    
  2 Zenou, Joanna             23 Unattached           2:40.00    2:31.81  
       35.18  1:13.79  1:53.31  2:31.81                                    
 
Event 5  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle C         28 Team Oracle          2:17.00    2:13.36  
       31.23  1:05.35  1:39.55  2:13.36                                    
  2 Young, Johanna J          28 Fog City Masters     2:45.00    2:27.65  
       34.03  1:11.29  1:49.99  2:27.65                                    
 
Event 5  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beiser, Stephanie J       31 Fog City Masters     2:15.00    2:07.42  
       29.81  1:02.14  1:35.38  2:07.42                                    
  2 Fenson, Becky             32 Fog City Masters     3:00.00    2:49.91  
       40.36  1:23.22  2:07.01  2:49.91                                    
 
Event 5  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zovickian, Laura          36 Fog City Masters     2:30.00    2:27.07  
       33.76  1:11.26  1:49.98  2:27.07                                    
  2 Hunter, Dana M            35 San Mateo M. M.      2:40.00    2:34.18  
       36.45  1:15.86  1:56.31  2:34.18                                    
  3 Stein, Victoria           36 Fog City Masters     2:45.00    2:40.54  
       38.28  1:19.54  2:00.55  2:40.54                                    
  4 Nollette, Linda J         36 Almaden Masters      2:45.00    2:49.63  
       38.29  1:21.53  2:07.74  2:49.63                                    
 
Event 5  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klencke, Barbara J        42 Fog City Masters     2:30.61    2:32.48  
       34.82  1:13.13  1:52.67  2:32.48                                    
  2 Burnell, Lisa             40 Mhsc                 2:36.92    2:38.40  
       36.45  1:16.99  1:58.39  2:38.40                                    
 
Event 5  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokars, Alice B           46 Fog City Masters     3:13.17    3:03.50  
       42.91  1:30.92  2:18.22  3:03.50                                    
 
Event 5  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hentz, Jeannie            51 Fog City Masters     3:50.00    3:26.61  
       46.65  1:40.88  2:36.72  3:26.61                                    
 
Event 5  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            55 Usf Masters          2:50.00    2:43.89  
       36.91  1:17.74  2:01.83  2:43.89                                    
  2 Bailie, Kaeti             55 Sonoma               2:45.00    2:49.05  
       37.79  1:20.39  2:05.30  2:49.05                                    
  3 Zurlinden, Elisabeth      56 Fog City Masters     3:32.00    3:37.48  
       48.76  1:45.82  2:43.79  3:37.48                                    
 
Event 5  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Charlotte        61 Tam                  1:20.00    2:51.93  
       40.31  1:25.25  2:09.25  2:51.93                                    
  2 Stretch, Nancy A          60 The Olympic Club     3:30.00    3:04.97  
       42.68  1:29.71  2:17.57  3:04.97                                    
  3 Haworth, Joyce M          62 Walnut Creek Mas     2:30.00    3:29.76  
       49.40  1:42.99  2:37.47  3:29.76                                    
 
Event 5  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             68 Walnut Creek Mas     3:06.00    3:02.77  
       42.82  1:29.71  2:17.12  3:02.77                                    
 
Event 5  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         73 San Mateo M. M.      4:28.00    4:24.81  
       59.88  2:09.30  3:18.91  4:24.81                                    
 
Event 5  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharpe, Marjorie W        83 Stanford Masters     3:30.00    3:36.60  
       48.62  1:43.08  2:40.82  3:36.60                                    
 
Event 6  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phipps, Ben               20 Unattached           1:50.00    1:51.52  
       25.72    55.55  1:24.84  1:51.52                                    
  2 Heffelfinger, Eric        23 Fog City Masters     2:05.00    2:15.10  
       30.43  1:04.24  1:39.76  2:15.10                                    
  3 Mason, Aron               20 Unattached           2:40.00    2:34.30  
       32.50  1:10.18  1:51.83  2:34.30                                    
  4 Bean, Matthew L           23 Fog City Masters     2:30.00    2:35.58  
       35.82  1:15.30  1:57.05  2:35.58                                    
 
Event 6  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ishii, Gregory K          28 Team Oracle          1:58.00    2:01.97  
       29.94  1:00.91  1:32.01  2:01.97                                    
  2 Dixon, Richard            25 Unattached           2:10.00    2:09.71  
       29.82  1:03.34  1:38.26  2:09.71                                    
  3 Welsh, Mark               27 Club one             2:10.00    2:27.35  
       30.87  1:11.12  1:52.93  2:27.35                                    
 
Event 6  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kevin           30 Sfrp                 2:10.00    2:09.03  
       28.18  1:00.47  1:34.49  2:09.03                                    
  2 Hilger, Eric              32 Unattached           2:15.00    2:10.04  
       30.26  1:02.27  1:35.56  2:10.04                                    
  3 Stover, John              30 Sfrp                 1:10.00    2:38.85  
       34.57  1:14.45  1:56.65  2:38.85                                    
  4 Castaldi, Robert          33 Fog City Masters     3:10.00    2:46.15  
       36.18  1:17.51  2:01.89  2:46.15                                    
 
Event 6  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindstrom, Karl           39 Stanford Masters     2:20.00    2:10.30  
       31.16  1:04.62  1:39.15  2:10.30                                    
  2 Gustavson, Jeff           38 Sfrp                 2:12.00    2:12.52  
       30.11  1:03.37  1:38.48  2:12.52                                    
  3 O'Brien, Doug             39 Sonoma               2:30.00    2:26.61  
       32.47  1:09.26  1:48.12  2:26.61                                    
  4 Farrell, Geoff            38 Fog City Masters     2:25.00    2:27.00  
       33.12  1:09.04  1:47.57  2:27.00                                    
 
Event 6  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skuse, Brian              43 Usf Masters          2:02.00    2:06.10  
       29.70  1:01.94  1:34.79  2:06.10                                    
  2 Gladstone, Andy           41 Unattached           2:40.00    2:26.91  
       34.87  1:12.11  1:50.18  2:26.91                                    
 
Event 6  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             49 Manatee Aquatics     1:57.50    2:06.09  
       29.32  1:01.41  1:34.00  2:06.09                                    
  2 Heim, Michael             45 Sonoma               2:25.00    2:16.44  
       31.83  1:06.20  1:41.74  2:16.44                                    
 
Event 6  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horwath, Michael          50 Sonoma               2:25.00    2:15.51  
       30.27  1:04.84  1:40.25  2:15.51                                    
  2 Blume, George S           50 Fog City Masters     3:30.00    3:12.40  
                       2:23.56  3:12.40                                    
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Emory            63 Walnut Creek Mas     2:33.00    2:33.01  
       34.45  1:13.61  1:54.20  2:33.01                                    
  2 Brott, Ralph E            60 Unattached                      2:37.07  
                       1:56.04  2:37.07                                    
  3 Fasbender, Barry          62 Stanford Masters     2:42.38    2:41.54  
       38.58  1:20.91  2:02.87  2:41.54                                    
 
Event 6  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          66 Usf Masters          2:40.17    2:46.83  
       37.46  1:19.68  2:04.17  2:46.83                                    
  2 Stupfel, Norman E         67 San Mateo M. M.      2:45.00    2:50.45  
       36.91  1:19.17  2:05.82  2:50.45                                    
 
Event 6  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            71 San Mateo M. M.      3:07.56    3:33.05  
       44.71  1:38.16  2:34.80  3:33.05                                    
 
Event 7  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zenou, Joanna             23 Unattached             30.00      30.35  
  2 Hegedus, Christine        19 Scam                   32.00      30.66  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle C         28 Team Oracle            30.00      30.21  
  2 Young, Johanna J          28 Fog City Masters       36.00      31.07  
 
Event 7  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beiser, Stephanie J       31 Fog City Masters       29.00      27.32  
  2 Fenson, Becky             32 Fog City Masters       28.00      27.64  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zovickian, Laura          36 Fog City Masters       33.00      31.42  
  2 Hunter, Dana M            35 San Mateo M. M.        37.00      32.22  
  3 Nollette, Linda J         36 Almaden Masters        33.00      32.78  
  4 Valderrama, Deborah I     36 Fog City Masters       47.00      33.66  
  5 Brown, Carrie P           39 Vallejo Aquatic        57.00      57.95  
 
Event 7  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnell, Lisa             40 Mhsc                   31.10      32.22  
  2 Klencke, Barbara J        42 Fog City Masters       32.48      32.75  
 
Event 7  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokars, Alice B           46 Fog City Masters       38.66      35.93  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hentz, Jeannie            51 Fog City Masters       40.00      39.58  
 
Event 7  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailie, Kaeti             55 Sonoma                 35.00      33.44  
  2 Allen, Susan J            55 Usf Masters            34.00      33.80  
  3 Zurlinden, Elisabeth      56 Fog City Masters       45.50      45.35  
 
Event 7  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Charlotte        61 Tam                    39.00      33.72  
  2 Stretch, Nancy A          60 The Olympic Club       45.00      39.29  
  3 Haworth, Joyce M          62 Walnut Creek Mas       49.83      46.99  
 
Event 7  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             68 Walnut Creek Mas       42.00      39.79  
 
Event 7  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         73 San Mateo M. M.        55.00    1:00.28  
 
Event 7  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharpe, Marjorie W        83 Stanford Masters       43.00      44.16  
 
Event 8  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phipps, Ben               20 Unattached             22.50      22.57  
  2 Bean, Matthew L           23 Fog City Masters       30.00      28.10  
  3 Heffelfinger, Eric        23 Fog City Masters       29.00      29.02  
 
Event 8  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ishii, Gregory K          28 Team Oracle            25.00      25.21  
  2 Dixon, Richard            25 Unattached             28.00      28.09  
  3 Welsh, Mark               27 Club one               27.00      29.24  
 
Event 8  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kevin           30 Sfrp                   25.00      25.23  
  2 Hilger, Eric              32 Unattached             29.00      26.09  
  3 Stover, John              30 Sfrp                   30.00      28.92  
  4 Castaldi, Robert          33 Fog City Masters       50.00      31.87  
 
Event 8  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindstrom, Karl           39 Stanford Masters       27.00      25.42  
  2 Gustavson, Jeff           38 Sfrp                   26.10      26.11  
  3 O'Brien, Doug             39 Sonoma                 28.00      27.46  
  4 Farrell, Geoff            38 Fog City Masters       29.00      29.97  
 
Event 8  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladstone, Andy           41 Unattached             37.00      28.74  
  2 Skuse, Brian              43 Usf Masters            25.00      35.01  
 
Event 8  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Gary                47 Walnut Creek Mas       26.00      25.48  
  2 Clemmons, Jim             49 Manatee Aquatics       24.00      25.70  
  3 Heim, Michael             45 Sonoma                 29.00      25.82  
 
Event 8  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horwath, Michael          50 Sonoma                 29.00      26.49  
  2 Blume, George S           50 Fog City Masters       39.00      38.77  
 
Event 8  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Emory            63 Walnut Creek Mas       29.00      29.72  
  2 Perilman, Jim E           60 Walnut Creek Mas       32.50      30.92  
  3 Brott, Ralph E            60 Unattached                        31.34  
  4 Fasbender, Barry          62 Stanford Masters       32.47      32.97  
 
Event 8  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         67 San Mateo M. M.        28.50      29.17  
  2 Grohe, William E          66 Usf Masters            32.30      32.74  
 
Event 8  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            71 San Mateo M. M.        36.13      39.04      







Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

9/21/99


Copyright © 2000 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/